Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Re: Losáček číškovitý??, 31.12.2014 16:50, Patrik(m)
První a poslední fotka je rod plesňák, Thelephora. . .
Re: Re: Losáček číškovitý??, 01.01.2015 10:26, chorcheee(m)
Domnívám se, že Patrik nemá pravdu. U prvního (i přes špatnou fotku) vidím na spodu rourky nebo ostny, spíše ostny, že?. To Plesňák nedělá. Takto by to byl opravdu lošáček či lošákovec. Domnívám se, že z fotky bez dodatečných informací se doho nedá říci o moc víc.
No a to poslední snad už vůbec nemůže být plesnivec. To je zase ta Patrikova zbrklost, že si to ani neprohlídne! Jak vypadal spodek?
Re: Re: Re: Losáček číškovitý??, 01.01.2015 10:28, chorcheee(m)
A co to druhé? Jakou to mělo konzistenci? Bylo to na zmáčknutí jako pěnovka?
Re: Re: Re: Re: Losáček číškovitý??, 01.01.2015 15:46, Patrik(m)
Hm, ale u poslední fotky nevidím rourky ani ostny, navíc mě ta fotka nejde zvětšit, ať se snažím jak chcu, zobrazí se jen prázdné bílé okno bez obrázku. . . nevím v čem je chyba. . .
A máš pravdu, u první fotky jsem si opravdu těch asi rourek nevšiml. . .
Problém některých lidí je, že si představují určování hub jako Hurvínek válku. . .
Re: Re: Re: Losáček číškovitý??, 01.01.2015 19:03, basset(m)
. . mě také připadá houba na první fotce jako Thelephora terrestris - plesňák zemní
. . ta třetí ne
Re: Losáček číškovitý??, 02.01.2015 15:29, b.gun(m)
Pokud bych si měl zahrát na věštce a lehkovážně střelit od boku, mohlo by to být takto (ale také nemuselo):
1. plesňák zemní,
2. bělochoroš hořký,
3. šedopórka osmahlá.
Jenomže, pokud se chceme chovat racionálně, pak musíme otevřeně říci, že podle takovýchto fotek (vždyť na nich ty houby pomalu ani nejdou rozeznat) se prostě relevantně určovat nedá (a nesmí, u jiných druhů by určování z fotek této kvality mohlo mít fatální následky). Sebelepší fotky by měly být doprovázené i slovním popisem, který bude obsahovat co nejvíce informací.
Žádost o určení by měla splňovat určitá pravidla, např. takto:
1. kvalitní foto - nejlépe více fotek i s nafocenými detaily a rozkrojenou plodnicí, barevné podání pokud možno odpovídající realitě;
2. slovní popis houby - velikost, typ, tvar a stavba plodnice, pokožka klobouku, typ hymenoforu, zbarvení jednotlivých částí plodnice, změna barvy pomačkáním či poraněním, zbarvení dužniny, vůně, chuť, zda roní tekutinu a jakou apod. ;
3. období nálezu;
4. místo nálezu - alespoň přibližně, např. podle nejbližšího města;
5. popis prostředí, lokality - nadmořská výška, v lese×na jeho okraji×mimo les×louka×step atd. , typ lesa (listnatý, jehličnatý, smíšený), druhy stromů, keřů a ostatních rostlin, vlhkost (ve vodě×podmáčená lokalita×podél toku atd. ), prostředí přirozené×ovlivněné (vytvořené) lidskou činností a další, substrát (růst ze země×mrtvého dřeva (v jakém stádiu tlení)מivého dřeva×listůךišek aj. );
6. druh podloží a půdy - zásadité×neutrální×kyselé, písčité×jílovité×suť×. . . apod. ;
7. pro pokročilé - reakce na aplikaci různých chemických látek.
I tak je ale třeba se smířit s tím, že spoustu druhů nelze ani tak jen na základě fotky a popisu určit a pro přesnou determinaci by musela nastoupit mikroskopie.
A na závěr si neodpustím motto, které dávám k dobru při žádostech o určení houby dle fotky: "Co dokonale neznám, to nežeru. . . ".
Re: Re: Losáček číškovitý??, 03.01.2015 08:49, chorcheee(m)
Nešlo by toto dát do hlavičky Úrčovny?:
"Žádost o určení by měla splňovat určitá pravidla, např. takto:
1. kvalitní foto - nejlépe více fotek i s nafocenými detaily a rozkrojenou plodnicí, barevné podání pokud možno odpovídající realitě;
2. slovní popis houby - velikost, typ, tvar a stavba plodnice, pokožka klobouku, typ hymenoforu, zbarvení jednotlivých částí plodnice, změna barvy pomačkáním či poraněním, zbarvení dužniny, vůně, chuť, zda roní tekutinu a jakou apod. ;
3. období nálezu;
4. místo nálezu - alespoň přibližně, např. podle nejbližšího města;
5. popis prostředí, lokality - nadmořská výška, v lese×na jeho okraji×mimo les×louka×step atd. , typ lesa (listnatý, jehličnatý, smíšený), druhy stromů, keřů a ostatních rostlin, vlhkost (ve vodě×podmáčená lokalita×podél toku atd. ), prostředí přirozené×ovlivněné (vytvořené) lidskou činností a další, substrát (růst ze země×mrtvého dřeva (v jakém stádiu tlení)מivého dřeva×listůךišek aj. );
6. druh podloží a půdy - zásadité×neutrální×kyselé, písčité×jílovité×suť×. . . apod. ;
7. pro pokročilé - reakce na aplikaci různých chemických látek. "
Re: Re: Re: Losáček číškovitý??, 03.01.2015 14:32, Patrik(m)
Přesně. . . akorát bych si vystačil už z body 2 - 7. , protože kvalitní foto nedokáže udělat každý, resp. každý není fotograf. . . né, že bych lidi podceňoval, ale někteří mají třeba při ruce jen mobil nebo nemají čas se , , patlat s focením, jen bo nevěďa co toje" protože je to prostě nebaví. . . jde mě jen o to, že kolik lidí by tady pak strkalo fotky na určování, když by měli mít kvalitní fotografii, kterou oni nemají, stačí se podívat na jakoukoliv on-line určovnu, kolik kvalitních fotek tam najdeš???
Jinak máš pravdu, lidi, kteří chtějí něco určit, by si měli uvědomit, že pro to musí i oni něco urobit, bo to inak nejde, a ještě bod 6. , ten bych tam též asi nedával, bo je to spíš pro pokročilejší nebo až odborné. . . třeba já vůbec nevím, jak zjístit, estli je na daném místě půda kyselá nebo zásaditá. . .
Re: Re: Re: Re: Losáček číškovitý??, 03.01.2015 18:54, Joska(m)
Nic proti gustu. Ale pokud bychom měli vzít v potaz předchozí návrhy, bylo by daleko jednodušší určovnu rovnou zrušit. Efekt by byl zhruba stejný.
Žilnatka vodnatá?, 27.12.2014 00:22, chorcheee(m)
Kmen padlé třešně v lužním lese. Byl toho plný. Kdosi mi radil kráterokrčku, ale tu v tom nevidím. Radši bych v tom viděl nějakou žilnatku a nejlépe nějakou vzácnou (třeba vodnatou - P. tremelloidea). Co říkáte? Díky.
Re: Re: Žilnatka vodnatá?, 27.12.2014 18:39, Patrik(m)
Zřejmě to bude žilnatka, oba rody jsem ještě neviděl, ale kráterokrčka přece nemá taký spodek jak na té fotce. . . ta vodnatá je asi tak vzácná, že není ani na internetu vyfocená
stále nevím, 22.12.2014 15:10, mipera
Vyfotila jsem je znovu, myslela jsem, že je to nějaká hlíva, ale třeň roste u většiny plodnic ze středu. Každý, kdo jde okolo, jednu vytrhne, koukne pod klobouček a položí ji zpátky. Okolo pařezu je jich hodně a rostou stále další.
Děkuji za určení
Re: stále nevím, 22.12.2014 15:10, mipera
Re: Re: Re: stále nevím, 22.12.2014 16:13, alesjirsa(m)
Mohla by to být strmělka odbarvená, ale jistě to nevím.
Re: Re: Re: Re: stále nevím, 22.12.2014 21:41, basset(m)
Aleši, asi máš pravdu. Pokud je to doopravdy ona, pak pozor - silně jedovatá.
"Plodnice obsahuje jedy muskarínového charakteru. Obsah muskarínových látek je kolísavý. J. Herink (1958, p. 62) píše, že smrtelná dávka pro člověka 70 kg je asi v 50-100 gramů plodnic. "
Re: Re: Re: Re: Re: stále nevím, 22.12.2014 22:20, mipera
Díky za určení, na první pohled krásná houba, říkala jsem si, že určitě není jedlá, protože by tam už dávno nebyla. Roste u cesty u potoka.
Dobry vecer, 21.12.2014 17:47, meth23
Zdravim Vas v case predvanocnim a prosim o pomoc. Houba rostla v tesne blizkosti tisu, asi 20 cm od kmenu. Silna hlivova vune s lehce peprovym nadechem. Tusi nekdo o com by se mohlo jednat?
Re: Dobry vecer, 21.12.2014 17:56, alesjirsa(m)
A rostlo to ze země nebo na nějakém dřevě ?
Re: Dobry vecer, 21.12.2014 18:26, basset(m)
strmělka přehrnutá
Re: Re: Dobry vecer, 21.12.2014 18:28, basset(m)
ještě je potřeba dodat, že je jedovatá !
Re: Re: Re: Dobry vecer, 21.12.2014 18:44, meth23
Diky moc, sundavam z talire a vratim ke stromu
Ale voni krasne.
Re: Re: Re: Re: Dobry vecer, 21.12.2014 19:14, Joska(m)
Jako zajímavost, naši předkové ji považovali za jedlou a běžně ji sbírali. Teprve až podrobnější rozbory poukázaly na přítomnost škodlivých látek, které se mohou ukládat postupně a pak škodit.
Re: Re: Re: Re: Re: Dobry vecer, 21.12.2014 19:42, meth23
Taky bych se nechal zmast, vonela uzasne. Dokonce jsem ji podle toho i nasel. Ty kousky na obrazku jsou jine, ale vetsina plodnic mela uplne stejnou barvu jako listi kolem. Problizne jako tady v atlasu
Kdyby nezavonela, ani bych ji nenasel.
No nic, na vanoce vyrazim na jedle do lesa 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobry vecer, 21.12.2014 20:06, meth23
Omlouvám se. . na "jedlé", ne na "jedle". Radši se budu držet používání diakritiky 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobry vecer, 23.12.2014 16:42, alesjirsa(m)
Jedle by se ti asi do košíku nevešly. 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobry vecer, 03.01.2015 22:19, chorcheee(m)
Heleďte se, a když to tak hezky vonělo, nebyl to rudoušek uťatý?
Houba z Tróje- ne pražské, ale turecké, 18.12.2014 23:12, Avraham
Re: Houba z Tróje- ne pražské, ale turecké, 20.12.2014 12:17, alesjirsa(m)
Čechratka olšová by to asi nemohla být, že ?
Re: Re: Houba z Tróje- ne pražské, ale turecké, 21.12.2014 18:19, Joska(m)
Tady se neptáme, ale určujeme. A to jenom tehdy, pokud stoprocentně víme. Takže radši přece jen zklidni hormony. :-b
Re: Re: Re: Houba z Tróje- ne pražské, ale turecké, 22.12.2014 14:07, Patrik(m)
Zřejmě nemohla, pokaď je to z Turecka tak ti tu nikdo neporadí, my jsme většinou odborníci na naše druhy hub, ještě k tomu z téhle fotky by to určení nikdy nebylo stoprocentní. . .
tápu, 17.12.2014 16:56, mipera
Ještě jsem našla tyto houby, jsou trochu zdevastované od kolemjdoucích. Podle atlasu mi připadají jako líha nebo strmělka.
Vy ji určitě poznáte, jíst se ji nechystám, jelikož k večeři bude penízovka, kterou jsem ještě nikdy neochutnala. Je to můj prvonález. Jak už jsem se jinde zmínila:
"Všechno je jednou poprvé".
Děkuji
Re: tápu, 20.12.2014 13:07, mipera
Koukám, že se z té fotky nedá poznat, co to je. Zkusím ji vyfotit znovu a lépe.
Re: Re: tápu, 20.12.2014 18:49, alesjirsa(m)
Těžko lze odhadnout. Zkus.
ještě jednou - penízovka sametonohá?, 17.12.2014 12:09, mipera
Prosím, o potvrzení, že se jedná o penízovku a zda se dožiju Vánoc, když ji sním. Učím se ji poznávat dle Vašich příspěvků i fotek v atlase.
Děkuji
penízovka sametonohá, 17.12.2014 12:07, mipera
Prosím, o potvrzení, že se jedná o penízovku a zda se dožiju Vánoc, když ji sním. Učím se ji poznávat dle Vašich příspěvků i fotek v atlase.
Děkuji
Re: penízovka sametonohá, 17.12.2014 15:00, Joska(m)
Pokud se snažíš spáchat sebevraždu, tak s tímhle se ti to fakt nepovede. Ano, je to penízovka sametonohá.
Re: Re: penízovka sametonohá, 17.12.2014 16:43, alesjirsa(m)
To můžu odsouhlasit. 
Už zase nevím, 16.12.2014 20:57, vevanek
Z nové encyklopedie mám hlavu v pejru. Hledala jsem dnešní nález a nejvíc mi to připomíná tužnatku. Co vy na to.
Re: Už zase nevím, 17.12.2014 15:43, Patrik(m)
A co Válečkovka keříčková???
. . . co je to , , vejru"???
Re: Re: Už zase nevím, 17.12.2014 15:43, Patrik(m)
Oprava: co je to "pejru"???
Re: Re: Re: Už zase nevím, 17.12.2014 19:17, vevanek
To nebude válečkovka, houba má "stonek" a pak se teprvě rozvětvuje. Je to blbá fotka, ale kmen leží v bažině, tak jsem fotila z dálky z ruky.
A "v pejru" se dá říct např. mám toho plnou hlavu, jde mi hlava kolem, je toho na mě moc
Ona ta encyklopedie je tak obsáhlá, že, hlavně z dřevních hub, mám hlavu v pejru 