O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Červeňák?, 04.09.2015 22:33, Wolis

Ahoj všem je toto hřib červený?

Re: Červeňák?, 05.09.2015 00:13, basset(m)

Ano.

Nevím..., 31.08.2015 06:57, česťula

ještě jedna fotka na řezu. . .

Nevím..., 31.08.2015 06:56, česťula

V mechu jsem našla 4 tyto hřibovité houby, napadlo mě, že jsou to kováři, ale mýlila jsem se, je to Quéletův?

Re: Nevím..., 31.08.2015 09:27, Forrest Run(m)

Ano, je to on, teplomilnej a vzácnější Quéleťák, gratuluju!
Budu rád, kdybys mi do Soukromé Zprávy napsal lokalitu. . . . Quéoleťáci totiž s oblibou rostou blízko ještě vzácnějších hříbků typu Suchohřib moravský nebo Hřib Legalové, dokonce i Hřib Fechtnerův a nebo třeba Hlívy olivové!

Re: Nevím..., 05.09.2015 15:38, Yohaness(m)

Ano, Boletus queletii, je v Červeném seznamu, škoda jich. . .

Re: Re: Nevím..., 05.09.2015 16:28, Patrik(m)

Kdybych je našel u nás, taky bych si myslel, že jsou to kováři, queleťáci se totiž vyskytujou nejblíže ode mě v CHKO Poodří.

Re: Re: Re: Nevím..., 14.09.2015 15:10, česťula

U nás když houby rostou, tak quéleťáci taky a hojně. Tyhle prcky jsem měla nejprve za kováře. Ale po týdnu jsem jich v lese viděla spooooustu a všechny byly vyházené v trávě. Lidi si proberou košíky a nepotřebné, nebo neznámé vyhodí . . . bohužel

Nějaká hlíva, 30.08.2015 18:56, mipera

Tady jsou ty barvy normální, nevím, jak mám nastavit foťák, aby se ta žlutá zase neopakovala. Nebo to byla výjimka?

Re: Nějaká hlíva, 30.08.2015 19:37, Forrest Run(m)

Jasná hlíva, pravděpodobně H. plicní, prudce jedlá!

Re: Re: Nějaká hlíva, 30.08.2015 19:47, mipera

Díky, našla jsem ji prvně v životě.

Re: Re: Re: Nějaká hlíva, 05.09.2015 16:29, Patrik(m)

Myslím, že spíše výjimka, někdy to hold automat trochu přežene.

Re: Re: Re: Nějaká hlíva, 05.09.2015 16:30, Patrik(m)

Všecko je raz poprvé.

Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 29.08.2015 18:11, Forrest Run(m)

Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 29.08.2015 18:11, Forrest Run(m)

Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 29.08.2015 18:11, Forrest Run(m)

Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 29.08.2015 18:12, Forrest Run(m)

Re: Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 30.08.2015 09:46, Patrik(m)

merlík bílý. . .

Re: Re: Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 30.08.2015 15:58, basset(m)

ten to určitě není

Re: Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 31.08.2015 10:07, Jenda_P

Myslím, že je to ambrozie peřenolistá (Ambrosia artemisiifolia)

Re: Re: Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 31.08.2015 10:47, Forrest Run(m)

Je to ona, děkuju, Jendo!
Stejnej tip shodou okolností nahodila i kolegyňka Karolínky, jížto taktéž děkuji překvapeně!

Re: Re: Re: Re: Jedna botanická záhada, co vyrostla mamce na záhonku na českolipsku, 01.09.2015 16:14, Patrik(m)

Aha, tak tu neznám. . .

Spicka obecna, 28.08.2015 12:47, meth23

Dobrý den,

Jde o spicku? Tren tak tuha, ze by se daly udělat i dva uzle, vyrostla v trave po desti. Barva fota je trochu mimo, protoze fotka byla dost tmavá a musel jsem prisvetlit a zaostrit. Jsem si tentokrát skoro jisty. Preji hezky den

Re: Spicka obecna, 28.08.2015 13:56, alesjirsa(m)

Ta fotka je hodně špatně vybarvená, takže těžko z toho vyvodit, jaké ta houba měla barvy v reálu. Ale také bych dal špičku obecnou.

Re: Re: Spicka obecna, 28.08.2015 15:14, meth23

Přibližně stejnou, +- 5 odstinu. Vzal bych na to jeste fotak, ale uz to bez trene asi nema cenu. Mno nic, za kvalitu fotek a za to jak jsem nektere z nich vykorenil bych si menší otravu i zaslouzil. Spicky by to meli byt, vypadaji presne jako v atlase tady i jinde. Jen me tady zarazila v popisu plstnata tren. Navic spolubydliciho prekvapila horka vune, kterou ja prehledl, ackoliv normálně cítím na desítky metrů.

Určila jsem správně?, 27.08.2015 18:10, vevanek

Našla jsem houby (hodně poničené), o kterých se domnívám, že je to tmavobělka bradavčitá (EN)

Určila jsem správně?, 27.08.2015 18:08, vevanek

. . . nejdříve jsem si myslela, že je to nějaká strmělka, ale šupinatý třen a hlíza mě nasměrovaly do tmavobělek

Určila jsem správně?, 27.08.2015 18:07, vevanek

. . . ještě další dvě plodnice. Rostly v místech, kde vytěžili les, ve vlhku mezi kopřivami a netýkavkami.

Re: Určila jsem správně?, 27.08.2015 19:30, vevanek

Ještě chci dodat, že voněly po anýzu.

Re: Re: Určila jsem správně?, 27.08.2015 20:03, basset(m)

Já si myslím, že to máš dobře

Re: Re: Určila jsem správně?, 27.08.2015 21:33, no-X

Ano, je to ona. Z jaké je to nadmořské výšky? Do letoška jsem jí nacházel výhradně na teplých lokalitách v nižší nadmořské výšce, letos v cca 750 metrech na Šumavě. . .

Re: Re: Re: Určila jsem správně?, 27.08.2015 21:47, vevanek

Na Českokrumlovsku v 550 m n. m.

Jediná houba v lese , 26.08.2015 12:26, R2

Co jsem to dnes našel? Určitě budete vědět. Díky

Re: Jediná houba v lese , 26.08.2015 14:15, alesjirsa(m)

Je to hnojník. Do druhu se to snad dá určit jen pod mikroskopem.

Re: Re: Jediná houba v lese , 26.08.2015 16:53, R2

Tak to jsem si myslel taky, ale jistý jsem si nebyl. Díky. . . A jsou jedlé nebo nikoliv?

Re: Re: Re: Jediná houba v lese , 26.08.2015 17:39, alesjirsa(m)

Ne, nejsou.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30