O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

a naposledy, 26.09.2015 19:51, Péťa

Moc děkuji

ještě jednou, 26.09.2015 19:51, Péťa

přidat do směsi nebo vyhodit?, 26.09.2015 19:50, Péťa

Prosím o určení.
Českomoravská vrchovina-Česká Bělá, cesta ven z lesa v trávě uprostřed cesty už asi 20m mimo les.
Krásně voní.

Re: přidat do směsi nebo vyhodit?, 26.09.2015 20:11, chorcheee(m)

Řekl bych, že bedla ostrošupinná. Jedovatá!

Re: Re: přidat do směsi nebo vyhodit?, 26.09.2015 20:14, machaon

Je to tak , dejte si na ní pozor!

Re: Re: Re: přidat do směsi nebo vyhodit?, 26.09.2015 20:16, machaon

Re: Re: Re: Re: přidat do směsi nebo vyhodit?, 26.09.2015 20:18, Péťa

Díky moc, zachránili jste mi život. Už je v koši.

Re: Re: Re: Re: Re: přidat do směsi nebo vyhodit?, 26.09.2015 21:17, chorcheee(m)

Není zač, ale hřeje mne to samozřejmě u srdce. . . .

Lactarius sp., 26.09.2015 00:12, chorcheee(m)

Smrčina, 850 - 900 m/m, Oravská lesná, Slovencko, blízko lesní železnice u stanice Tanečník. Klobouky fotografovaných plodnic měly 8 a 10 cm v průměru (v lese byly tuším i o něco větší. Mléko hojné, nejdříve bílé, brzy žloutnoucí, ale jen lehce sírově, nikoli tmavě. Chuť dužiny hořká a palčiná (ale ne ostře). Podle popisů v Hagarovi jsem nevyloučil ďubkovaný (scrobiculatus), lví (leonis) a šuninatý (olivinus), ale popisy mi přijdou dost podobné. Dá se k tomu, prosím, podle fotografií něco říci? Nebo mám do výběru přidat i další druhy? Předem díky.

Re: Lactarius sp., 26.09.2015 00:12, chorcheee(m)

Re: Re: Lactarius sp., 26.09.2015 00:13, chorcheee(m)

Re: Re: Re: Lactarius sp., 26.09.2015 00:13, chorcheee(m)

Re: Re: Re: Re: Lactarius sp., 26.09.2015 00:13, chorcheee(m)

Re: Re: Re: Re: Re: Lactarius sp., 28.09.2015 11:14, Yohaness(m)

No, problém jsou barevně zavádějící fotky. . . Musel jsem je upravit do reálnější podoby, alespoň doufám.
Jinak jde určitě o některý z ryzců ze sekce Scrobiculati.
Vzhledem k tomu, že podobní L. leonis, L. olivinus a L. tuomikoskii u nás zatím nebyli nalezeni, soustřeďoval bych se spíš na dva další druhy a to L. scrobiculatus a L. intermedius.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lactarius sp., 28.09.2015 11:21, Yohaness(m)

Bohužel, ale tyto dva druhy jsou si velmi podobné, rostou na stejných biotopech a tak ti nejsem schopen determinovat tohoto ryzce přesněji.
Pouze tipuji L. scrobiculatus dle sytějších barev.

Terčka, 23.09.2015 05:46, kutas

Ještě toto. . . hubka rostla hojně na řapících a žilkách dubového listí, ale našel jsem ji i na buku. . . plodničky 2-4mm, na netu se nejvíc podobá terčka buková (vím, bez mikro zlé), nemá tohle někdo nakoukané?. . .

Re: Terčka, 23.09.2015 12:59, b.gun(m)

Dubové listí? Terčka Sydowova (Rutstroemia sydowiana), ale jak bylo napsáno, pro potvrzení by to muselo pod mikro.

Re: Re: Terčka, 24.09.2015 05:51, kutas

Díky moc, asi to bude ono.

Re: Re: Re: Terčka, 24.09.2015 18:50, Patrik(m)

Ano, tuhle jsem našel taky, ale taktéž ještě není potvrzená mikroskopem. . .

Terčka, 23.09.2015 05:40, kutas

Zdravím, prosím o určení/potvrzení. . . Terčka dubová?. . . rostla na dubové větvičce částečně zanořená v zemi, plodničky okolo 5mm. . .

Re: Terčka, 23.09.2015 13:02, b.gun(m)

Může být, ale pro 100% jistotu platí opět to samé, co v druhém případě.

Pavučinec, 19.09.2015 17:27, alesjirsa(m)

Ahoj,
nevím si rady s tímto, dnes nalezeným pavučincem. Doufám, že půjde určit. Rostl ze spadlé větve (snad dubu). Vůni nedokáži identifikovat, nebyla moc výrazná. Dužnina žlutá.

Re: Pavučinec, 19.09.2015 21:22, Patrik(m)

Pavučinců je u nás cca 800 druhů, bez zmikroskopování a makrochemických a mikrochemických reakcí s tím nepohneš.
Počkat, včil mě však zaskočilo, že rostl ze spadlé větve, takže to není pavučinec, pavučince jsou mykorhizní symbionti.

Re: Re: Pavučinec, 19.09.2015 21:41, alesjirsa(m)

Avšak pavučinka je dobře vidět u těch dvou převrácených plodnicích. Tak co to může být jiného než pavučinec ???

Re: Re: Pavučinec, 19.09.2015 21:43, Tori(m)

Podzemní podhoubí mohlo imho prorůst i větev ležící na zemi a vytvořit plodnice až nad ní. Suchohřiby jsou taky mykorrhizní, a přece se občas najde hřib hnědý na pařezu i na šišce. Anebo, kam jinam bys to zařadil, když to má kortinu a rezavý výtr. prach?

Re: Re: Re: Pavučinec, 19.09.2015 21:45, alesjirsa(m)

Tohle rostlo rovnou ze dřeva.

Re: Re: Re: Re: Pavučinec, 19.09.2015 22:16, Tori(m)

Tak potom taky nevim.

Re: Re: Re: Re: Re: Pavučinec, 21.09.2015 19:27, Patrik(m)

S tou skutečností, co tu Tori popisoval jsem dobře seznámený, ani mě to ale v tuto chvilu nenapadlo, potom, co však napsal včil Aleš, tak jsem tam, kaj sem byl. . . Na lupenaté nejsem, takže se dál nehnu. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pavučinec, 21.09.2015 20:39, b.gun(m)

Jen drobná poznámka - Tori je holka. . .

Re: Pavučinec, 22.09.2015 21:44, myslivec

a co čechratka

Re: Re: Pavučinec, 24.09.2015 20:13, alesjirsa(m)

To asi ne.

Mohu mít dotaz z ornitologie?, 17.09.2015 21:13, mipera

Včera jsem udělala pouze fotku na automat, dnes jsem se tam vrátila, ale chudáčka už jsem nenašla. Asi ho někam odtáhla jiná zvěř.
Jedná se, prosím, o káně?

Re: Mohu mít dotaz z ornitologie?, 18.09.2015 16:50, machaon

Vypadá to na Jestřába lesního.

Re: Re: Mohu mít dotaz z ornitologie?, 18.09.2015 20:49, mipera

Díky za určení. Včera jsem si vzala rukavice, že ho trochu natočím a udělám lepší fotku, už byl fuč.

Re: Re: Re: Mohu mít dotaz z ornitologie?, 19.09.2015 11:21, samotářka

Jestřáb to určitě není, ten má na ocasních perech celkem pouze 5 pruhů. Spíš káně, ta jsou barevně velmi variabilní. Ale z fotky se nedá určit ani velikost, ani barva očí, takže to může být i něco jiného.

Re: Re: Re: Re: Mohu mít dotaz z ornitologie?, 19.09.2015 15:09, machaon

Přeposlal jsem fotku zkušenému ornitologovi a toto mi odepsal: Je to ad. samec jestřába, ale protože chybí možnost porovnat velikost, není zcela vyloučena ani samice ad. krahujce. Liší se téměř jen velikostí. Podle poměru krátkého rýdováku na 95% jestřáb.

Ryzec, 17.09.2015 19:11, vevanek

Modrofialový ryzec rostl na kraji smrkového lesa s břízami

Ryzec, 17.09.2015 19:11, vevanek

. . . nádherně voněl jako hříbek. Mohl by to být ryzec severský?

Re: Ryzec, 17.09.2015 20:20, basset(m)

řekl bych, že si ho určila dobře

Re: Re: Ryzec, 19.09.2015 08:47, Yohaness(m)

Ano, Lactarius trivialis.

Re: Ryzec, 21.09.2015 20:26, b.gun(m)

Měla sis líznout mléka, tak 20-30 sekund chutná dobře. . .

Re: Re: Ryzec, 28.09.2015 16:39, basset(m)

jo a pak musí být poblíž rybník


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30