O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Něco, 09.04.2015 18:51, vevanek

Při úklidu kolem tmavobělek jsem vytáhla ze země ztrouchnivělou větev, která se rozpadla a objevilo se toto

Re: Něco, 19.04.2015 22:16, chorcheee(m)

Nějaká vatička (Tomentella) ?

opět vůbec netuším, 07.04.2015 22:32, mipera

Minulý rok v květnu jsem našla tyto houby.
Děkuji

Re: opět vůbec netuším, 07.04.2015 22:32, mipera

má pěkný kořeny

Re: Re: opět vůbec netuším, 08.04.2015 05:23, Mahony(m)

já to vidím na límcovku obrovskou (vrásčitoprstennou) i ten biotop sedí, má ráda takové hrubé štěpky

Re: Re: Re: opět vůbec netuším, 08.04.2015 11:41, basset(m)

vidím to stejně

Dotaz, 07.04.2015 17:07, alesjirsa(m)

Nevíte, co by to mohlo být ? Rostlo to na pařezu borovice.

Re: Dotaz, 07.04.2015 21:20, Joska(m)

To jako fakt, nebo si děláš legraci? :-b
Co třeba kořenovník vrstevnatý?

Re: Re: Dotaz, 08.04.2015 18:24, alesjirsa(m)

Jak vidíš, člověk se stále učí. Díky.

Ohňovec statný ?, 06.04.2015 11:25, alesjirsa(m)

Ahoj
Mám tu jednu houbu ze včerejška, se kterou si nejsem zcela jist. Rostla na pařezu pravděpodobně dubu. Měla asi tak, odhaduji, plus mínus 7 cm v průměru, ale poblíž byly další, ještě menší plodnice.
Mohl by to prosím být i přes tyto rozměry ohňovec statný ?

Re: Ohňovec statný ?, 14.04.2015 18:59, Patrik(m)

Z toho se může později zformovat typická plodnice Anýzovníku vonného, jak už jsem si sám ověřil. . .

Re: Re: Ohňovec statný ?, 16.04.2015 18:34, alesjirsa(m)

Nevím, nevím, ale vyloučené to, zdá se, není.

opět nevím, 04.04.2015 20:09, mipera

bylo jich tam asi 15, všechny byly okousané

Re: opět nevím, 04.04.2015 20:10, mipera

Může to být třepenitka maková???
Děkuji

Re: Re: opět nevím, 04.04.2015 21:12, basset(m)

jsem pro cihlovou

Re: Re: Re: opět nevím, 05.04.2015 10:19, alesjirsa(m)

Já bych též řekl cihlovou.

Září 2014, 31.03.2015 21:54, vevanek

Může to být líha klubčitá?

Re: Září 2014, 01.04.2015 17:14, alesjirsa(m)

Nevím, ale jako líha klubčitá mi to moc nepřijde. Napadá mě křehutka sametová, ale si nejsem jist.

Re: Re: Září 2014, 01.04.2015 17:48, Patrik(m)

Nejedná se vůbec o líhu, více mě to příjde na vláknici, Inocybe nebo to může být nějaký Cortinarius

Re: Re: Re: Září 2014, 01.04.2015 21:02, vevanek

Mně se to taky na tu líhu nezdálo kvůli hnědým lupenům, ale nikdy jsem neviděla ani závojenky ani pavučince růst v takových trsech.

Re: Re: Re: Re: Září 2014, 14.04.2015 19:01, Patrik(m)

Některé Cortinarius subgenus Telamonia takovéto trsy tvoří, ale já bych se spíš přikloňoval k té vláknici. . .

Re: Září 2014, 01.04.2015 19:49, Tori(m)

Zajímavá houba (: Chtělo by to asi ještě pár údajů pro identifikaci - hlavně barvu dužiny, pach, jestli rostly ze země nebo těsně vedle stromu nebo ze zanořených zbytků dřeva, jestli to byla smrčina nebo poblíž rostly i listnáče. . .
Jinak takhle podle fotky bych taky začala hledat nejdřív okolo křehutek.

Re: Září 2014, 02.04.2015 07:25, Tori(m)

Ještě by stálo za to podívat se i na slzivky, některé nemusí mít flekaté lupeny, kapky na ostří lupenů se v sušším počasí nevytvoří.

Re: Září 2014, 02.04.2015 10:40, kápo(m)

Pavučinec

Re: Re: Září 2014, 02.04.2015 14:52, Patrik(m)

Křehutka to není, vidím pavučinku

Ahoj určovno, 31.03.2015 16:58, Pavla

kuřátečko svraskalé poznám, ale moc by mě zajímala ta rostlinka.

Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 16:59, Pavla

Poradíte?

Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 17:12, alesjirsa(m)

Možná by to mohlo být vraní oko čtyřlisté (POZOR: jedovaté).

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 17:37, Pavla

Fotky na určení hrozné, já vím, ale vraní oko . . . nevím, nevím

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 17:39, Tori(m)

Vraní oko má, kromě jiných odlišností, hladké plody jako borůvka nebo mahonie.

Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 17:34, Tori(m)

Tipuju něco okolo svízele / mařinky, stejná čeleď. Kuřátečka pěkná, takhle rozvětvená jsem ještě nepotkala.

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 17:51, Pavla

Tori, jsi ženiální. Díky moc za tip. Znáš to, když máš brouka v hlavě a ten vrtá, vrtá, vrtá . . . svízel moc dobrá tipovačka. Třeba zrovna ten lesní se mi líbí, odcházím dál bádat )

Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 18:38, chorcheee(m)

Asi něco vod svízele okrouhlolistého (Galium rotundifolium).

Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 18:40, chorcheee(m)

Jinak vraní oko čtyřlisté, to je vtipné, no. . Aleši, říkají Ti lidi, že jsi kontrastní a rozporuplný člověk? Často máš geniální smysl pro důležité znaky a určíš i -podle mého - těžkou věc a jindy plácneš totální volovinu. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 19:08, alesjirsa(m)

Promiň, byla to jediná věc, kterou znám, co se tomu alespoň trošku podobala.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 19:09, alesjirsa(m)

Zatím se rostliny pořád učím, takže jsem stále nedosáhl nějakých hodnotných výsledků.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 31.03.2015 20:52, chorcheee(m)

To se nemusíš omlouvat, nikomu si neublížil. . . Já se jen nad těmi zvraty podivuji a přemýšlím, jak jich využít (sám tu černobílost mám logicky taky, tak by se mi hodilo na to přijít .

a toto, 25.03.2015 17:24, mipera

Asi nádor, i když to bylo na bříze.

Re: a toto, 25.03.2015 21:45, basset(m)

rezavec šikmý, Inonotus obliquus (Ach. ex Pers. ) Pilát
zvaný také čága. Zkus najít na internetu - má léčivé účinky.

Re: Re: a toto, 25.03.2015 22:12, mipera

Díky, jestli je to opravdu čága, tak jsem ji našla už po druhé, pokaždé jinde, asi 20 km od sebe. Léčivé účinky už jsem zjišťovala minule, ale je vždy hodně vysoko, takže mám smůlu.

Re: Re: Re: a toto, 26.03.2015 09:36, Joska(m)

Snadná pomoc: No nekup to. . . :-b

Re: Re: Re: Re: a toto, 26.03.2015 09:58, mipera

Výborný nápad, včera to bylo sice ve výšce 3 m, bohužel v chráněné oblasti.
Loňská byla asi ve výšce 6 metrů, tak si dojdu koupit pilu a porazím chudinku celou břízku.

Re: Re: Re: Re: a toto, 26.03.2015 15:50, alesjirsa(m)

Re: Re: Re: Re: Re: a toto, 28.03.2015 16:46, Patrik(m)

A není mnohem lepší si tam dosmyčit žebřík?? Třeba by ti tam za nějaký čas po sklizení vyrostly další plodnice a mohla by si zase sklízet

Re: Re: Re: Re: Re: Re: a toto, 28.03.2015 18:17, mipera

Vezmi žebřík a přijeď. Je třeba si namasírovat svaly, je to necelá hodinka nepřístupným terénem.

nevím, 25.03.2015 17:23, mipera

Pozná někdo, co to je?
Díky

Re: nevím, 25.03.2015 19:37, vevanek

Lišejník dutohlávka, asi třásnitá.

Re: Re: nevím, 25.03.2015 20:12, mipera

Díky, bude to dutohlávka třásnitá, našla jsem si ji, je to ona.

lišejník, 25.03.2015 01:29, Yohaness(m)

Tento lišejník mi přišel zajímavý. . . věděl by někdo? Praha - Prokopské údolí, na kamenech bazických vyvřelin.

Re: lišejník, 25.03.2015 09:15, karelzbrd(m)

zkus se podívat na internetu na terčovku pohárkatou

Re: Re: lišejník, 25.03.2015 18:40, Yohaness(m)

Děkuji za nasměrování.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30