O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Už jsem zase tu ..., 14.03.2015 19:40, alesjirsa(m)

Trojka; borové dřevo.

Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 14:24, chorcheee(m)

Bránovitec hnědofialový - Trichaptum fuscoviolaceum

Re: Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 15:48, alesjirsa(m)

Může mít takto uspořádané póry ?

Už jsem zase tu ..., 14.03.2015 19:39, alesjirsa(m)

Dvojka; nejspíš dřevo dubu.

Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 14:23, chorcheee(m)

Tady bych si tipnul Phlebia livida - žilnatka olovová.

Re: Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 15:46, alesjirsa(m)

Žilnatka mě ani nenapadla. Díky.

Už jsem zase tu ..., 14.03.2015 19:38, alesjirsa(m)

. . . a mám zase dost neurčených hub. Ty, o kterých jsem byl přesvědčen, že mi je nikdo z fotky neurčí, jsem ani nefotil. Přesto mám zase hromadu hub, které prozatím neznám. Poradíte mi ?

Jednička; dřevo nějakého listnáče, nevím bohužel jakého.

Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 14:21, chorcheee(m)

Kde je tam houba? Já ji nějak nevidím .

Re: Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 15:45, alesjirsa(m)

To je tamta modrofialová rozpraskaná věc.

Re: Re: Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 17:26, chorcheee(m)

To je jen rozpraskaná borka, řekl bych. Jistě na ní nějaké mikrohouby rostou, ale ty určitě z této fotky určit nejde. Nebo je někdo jiného názoru? .

Re: Re: Re: Re: Už jsem zase tu ..., 15.03.2015 18:20, alesjirsa(m)

Jsi si jistý ? Mně se to vážně zdá jako houba.

slíbené nové fotky, 12.03.2015 21:54, mipera

Re: slíbené nové fotky, 12.03.2015 21:54, mipera

Re: Re: slíbené nové fotky, 12.03.2015 21:55, mipera

Děkuji za určení

Re: Re: Re: slíbené nové fotky, 12.03.2015 22:05, Joska(m)

Zkrátka a dobře, Lucie je profík. . . (. . . a určila anýzovník vonný).

Re: Re: Re: Re: slíbené nové fotky, 12.03.2015 22:16, mipera

Josko(m), díky a penízovka smrková /minule měla bílou hlavičku/ se začíná už vybarvovat.

Re: Re: Re: Re: Re: slíbené nové fotky, 13.03.2015 12:02, alesjirsa(m)

Takže je to jasné.

Re: Re: Re: Re: slíbené nové fotky, 13.03.2015 18:17, chorcheee(m)

Jj, MLZ je dobrá! Jen by potřebovala ostřejší lokte (já je mám zas ostré až moc a taky to není dobré ).

Dneska jenom jedna houba ..., 07.03.2015 20:37, alesjirsa(m)

. . . , ale zítra jdu na houby znovu a možná tu opět něco přibude. Prosím, jestli se vůbec z fotky dá určit, o určení této houby. Myslím, ale jistě to nevím, že rostla na větvi buku.

Re: Dneska jenom jedna houba ..., 08.03.2015 12:07, alesjirsa(m)

Ještě jedna fotka pro představu.

Re: Re: Dneska jenom jedna houba ..., 12.03.2015 21:00, alesjirsa(m)

Mohlo by to prosím být Brevicellicium olivascens (Brevicellicium zrnité) ?

Re: Re: Re: Dneska jenom jedna houba ..., 13.03.2015 22:49, chorcheee(m)

Aleši, Ty jsi možná fakt geniální a každopádně urputný! To se mi líbí . Mě se takovéto ostnité povlaky hromadí, anžto si s nima nevím rady (mikroskop zatím nepoužívám). Mám jich nafoceno určitě vícero druhů, ale s jistotou je určené nemám. Ale Tvůj zápal, kdy i u zdánlivě makroskopicky neurčitelných věcí navrhneš něco, co se nakonec ukáže jako hodně dobrý odhad, mne dnes rozbil. . . Začal jsem procházet Ottovu encyklopedii hub a vypisovat druhy, které by mohly být tím Tvým (a pak jsem skoro zapomenul na ZdenoKvíz, což by bylo škoda, protože bych nevyhrál ). Dělal jsem to i proto, abych Ti ukázal, že to není s takovými houbinci p*del. . . Ale to Ty víš a nevzdáš to! A to je dobře a já Ti fandím!

Také totiž žiji v naději, že se většina druhů dá určit bez mikroskopu. Taxonomové, i slavní, tě s tím pošlou k čertu. 1/ Pro předběžnou opatrnost a 2/ proto, že když ty houby léta mikroskopují a dělají analýzy DNA, tak už je v reálu prostě nepoznají. Vím o čem mluvím. S některými jsem v kontaktu a mám pocit, že během několika měsíců jsem se stal jedním z nejlepších okometrických určovatelů dřevomilek . Je to možné, jsem geniální, nebo jen nemám sebereflexi? .

Re: Re: Re: Re: Dneska jenom jedna houba ..., 13.03.2015 22:55, chorcheee(m)

A tady pár druhů, kde by mohl být právě i ten, na Tvé fotografii. Vybíral jsem jen běžnější druhy a hledání mi posléze přerušil ZdenoKvíz. Ale mým favoritem je Kornatec drsný syn. Zubatka drsná (Hyphodontia aspera). I podle fotografií na netu mi to Tvou fotografii připomíná nejvíc. . .

Rozděrka Brinkmannova (Sistotrema brinkmannii)
Rozděrka ověnčená (S. coronilla)
Kornatec pomoučený (Trechispora farinacea)
Kornatec zrnitý syn. brevicellicium zrnité (Brevicellicium olivascens)
Kornatec rozpraskaný (Basidioradulum crustosum syn. Hyphodontia crustosa)
Kornatec drsný syn. Zubatka drsná (Hyphodontia aspera)
Kornatec bradavčitý (Hyphodontia rimosissima)
Ostnáček dvoubarvý (Resinicium bicolor)


Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jenom jedna houba ..., 14.03.2015 16:01, alesjirsa(m)

Děkuji za tipy. Kornatec drsný také není špatný nápad. I ostnáček dvoubarvý by to mohl být. No, díky tobě v tom mám teď pěknou kaši.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jenom jedna houba ..., 18.03.2015 17:05, Joska(m)

. . . horší by byl guláš. . . :-b

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dneska jenom jedna houba ..., 19.03.2015 18:33, alesjirsa(m)

To máš pravdu.

penízovka, 06.03.2015 23:05, mipera

Jedná se, prosím, o penízovku?
Má nějak dlouhé kořeny.
Díky

Re: penízovka, 06.03.2015 23:06, mipera

foceno doma

Re: Re: penízovka, 07.03.2015 15:42, basset(m)

Zatím vizuálně mi tuto penízovku určoval v prosinci Jarda Malý jako penízovka pružná (Flammulina elastica (Lasch) Redhead & R. H. Petersen.

Re: penízovka, 15.03.2015 11:20, Tori(m)

Zajímavé, v jakém prostředí rostla? A přibližná velikost?

Re: Re: penízovka, 16.03.2015 20:49, mipera

Klobouk měl průměr 4 až 5 cm.
Zpráva pro Toriho: Ostatní informace máš v soukromé zprávě.

síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 21:33, mipera

Tento pařez jsem dávala do PŘÍRODY 25. 2. a slíbila, že znovu vyfotím

Re: síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 21:34, mipera

zblízka

Re: síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 21:34, mipera

hymenofor

Re: Re: síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 22:32, Joska(m)

Troudnatec pásovaný

Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 22:38, mipera

díky, mám v tom pěkný hokej

Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 22:48, Joska(m)

To je dobrý, to já taky. . .

Re: síťkovec načervenalý?, 02.03.2015 22:34, mipera

já si sama odpovím, bude to asi ohňovec statný

Re: Re: síťkovec načervenalý?, 03.03.2015 12:36, alesjirsa(m)

Já s Joskou asi moc nesouhlasím. Jako troudnatec pásovaný mi to nepřijde. Spíš nějaký ohňovec. Druh bohužel nevím.

Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 03.03.2015 14:57, alesjirsa(m)

Troudnatec pásovaný má obvykle bílý hymenofor.

Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 03.03.2015 17:49, Joska(m)

. . . světle okrový až žlutavý, ve stáří červenavý (Velký atlas hub - Hagara, Antonín, Baier).

Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 03.03.2015 18:02, alesjirsa(m)

No, tak možná máš přece jenom, Josko, pravdu, ale já to spíš vidím na nějakého toho ohňovce.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 06.03.2015 15:05, chorcheee(m)

Lucku ještě napadl starý anýzovník. . . a i mne to přijde jako docela dobrý nápad

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 06.03.2015 17:07, alesjirsa(m)

Tak vidíš, každý máme zcela jinou teorii.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 06.03.2015 19:06, mipera

Díky všem za názor. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 08.03.2015 22:29, Joska(m)

Dost těžké si vybrat. I když přiznávám, že ten anýzovník se mi taky líbí. . . Holt Lucka umí. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 08.03.2015 22:36, Joska(m)

. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: síťkovec načervenalý?, 08.03.2015 22:57, mipera

Díky, jak já se v tom mám chudinka vyznat, když jsou si všechny nějak moc podobné. Asi to nechám koňovi
Vyfotím znovu.

bílá penízovka?, 02.03.2015 20:36, mipera

Ty hnědé kloboučky jste mi určili jako penízovku smrkovou. Je mezi nimi bílá hlavička, četla jsem, že když vyrůstá pod sněhem, může být i bílá. Sníh tu sice nebyl, ale bílá čepička ano. Vím, že tady není nic vidět, začalo pršet, tak jsem se s ní nezdržovala.

Re: bílá penízovka?, 02.03.2015 20:48, alesjirsa(m)

Když nevidím, jak vypadá třeň a hymenofor, těžko určím.

Re: Re: bílá penízovka?, 02.03.2015 20:57, mipera

nic se neděje, bylo to hodně malinké

Re: Re: Re: bílá penízovka?, 02.03.2015 21:09, alesjirsa(m)

Ale pokud ti to pomůže, nedávno jsem našel ve společnosti s penízovkou smrkovou kržatku zimní, ale jestli je to ona, to vážně určit nemohu.

Re: Re: Re: Re: bílá penízovka?, 02.03.2015 21:29, mipera

za týden opět vyfotím, budem chytřejší

Re: Re: Re: Re: Re: bílá penízovka?, 05.03.2015 19:13, Patrik(m)

Já bych řekl, že je to nevybarvená penízovka smrková. . .

Re: bílá penízovka?, 02.03.2015 22:34, Joska(m)

Penízovka smrková, barva dojde. . .

Pod dubem, za dubem, 01.03.2015 18:49, alesjirsa(m)

Tady si nejsem jist dubem, ale poblíž byla pórnovitka obecná a ta myslím roste na dubu, takže . . .

Re: Pod dubem, za dubem, 01.03.2015 18:49, alesjirsa(m)

Ta samá houba . . .

Re: Re: Pod dubem, za dubem, 01.03.2015 19:30, alesjirsa(m)

Mohl by to prosím být ostnateček rezavý ?

Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 05.03.2015 22:12, chorcheee(m)

Ostnateček rezavý neznám (jak je to, prosímTě, latinsky?). Napadla mne slizopórka borová (Gloeoporus taxicola) a Lucii Zíbarovou také, ale píšeš, že to bylo na dubu. . .

Re: Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 06.03.2015 12:10, alesjirsa(m)

No, nakonec jsem dospěl k tomu, že sice obě houby byly blízko od sebe, ale nejsem si vlastně úplně jist, zda jde o jeden a ten samý druh - jestli nejsou na těch dvou obrázcích odlišné houby. A jednak jsem říkal, že si s dubem nejsem úplně jist.

Ostnateček rezavý je latinsky Steccherinum laeticolor - narazil jsem na něho v Hagarově atlase.
Teď jsem si prohlédl tvůj tip a myslím, že bys i mohl mít pravdu, ještě později prověřím biotop, díky.

Re: Re: Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 06.03.2015 17:28, alesjirsa(m)

Hele, chorcheee, ty asi vážně budeš mít pravdu. Právě si prohlížím originální fotky a toto se mi vážně zdá jako jehličnan. Navíc je na obrázku vidět jehličí.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 06.03.2015 17:30, alesjirsa(m)

. . . Ale to druhé asi bude jiný druh (možná to, co říkám já). Protože to už zřejmě roste na listnáči a navíc to nemá póry, ale ostny.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 08.03.2015 18:06, Patrik(m)

Na fotce je jasný kmen borovice

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 09.03.2015 18:24, alesjirsa(m)

Tak už to vím - ostnateček rezavý = ostnateček Bourdotův

Pod dubem, za dubem, 01.03.2015 18:45, alesjirsa(m)

Tady už si nejsem s dubem zcela jistý, ale . . .

Re: Pod dubem, za dubem, 01.03.2015 18:46, alesjirsa(m)

Ještě jedna fotka . . .

Re: Re: Pod dubem, za dubem, 01.03.2015 19:38, alesjirsa(m)

A mohla by prosím toto být kornatka masová ?

Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 05.03.2015 22:12, chorcheee(m)

To by mohlo být.

Re: Re: Re: Re: Pod dubem, za dubem, 06.03.2015 12:38, alesjirsa(m)

Díky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30