Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Můžu ještě poprosit?, 25.08.2015 15:06, Pavla
Moc by mě zajímala i tato houbička. Hrály jsme spolu v sobotu na schovku.
Re: Můžu ještě poprosit?, 25.08.2015 15:07, Pavla
Beskydy, 550 m n. m. , smíšený les.
Re: Re: Můžu ještě poprosit?, 25.08.2015 15:08, Pavla
Jediná plodnice v bukovém listí poblíž polovyschlého potůčku.
Re: Re: Re: Můžu ještě poprosit?, 25.08.2015 15:09, Pavla
Vypadala tak vznešeně. Pomůžete? Ď

Re: Re: Re: Re: Můžu ještě poprosit?, 26.08.2015 15:03, b.gun(m)
Ta plodnice byla kompletní tak, jak je viditelná na fotkách, nebo je možné, že zůstala kořenující část třeně v zemi?
Re: Re: Re: Re: Re: Můžu ještě poprosit?, 26.08.2015 21:11, Pavla
Část třeně byla při focení v lese 100% v zemi. Pomůže toto foto? A můžu se ještě laicky zeptat, jak dotaz ohledně zůstatku třeně v zemi souvisí s určením houby? Díky
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Můžu ještě poprosit?, 27.08.2015 13:22, b.gun(m)
Ptal jsem se na tu kořenující část třeně z toho důvodu, že je podobná mladé penízovce kořenující. A z fotek bohužel není patrné zakončení třeně, ani případné zvrásnění povrchu klobouku.
Jinak báze třeně obecně je jeden z důležitých nositelů determinačních znaků - tvar (vřetenovitý, ztluštělý, hlízovitý. . . ), s pochvou × bez pochvy, pokrytí bradavkami, ochmíření, myceliové provazce, zda je kořenující apod.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Můžu ještě poprosit?, 27.08.2015 16:16, Pavla
Děkuji za objasnění i trpělivost. Houbičku jsem si tedy zařadila jako možnou (bílou variantu) slizečky ocasaté, či dle Tebe penízovky kořenující, což by mělo být údajně snad jedno a totéž. Pobavila mě informace o jedlosti této hubky. Proč? No protože kdybych měla v sobotu s sebou v lese košík, na dně bych měla pouze 1 pidiklobouček . . . a z toho bych kyselo asi nenavařila.

Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 16:21, Pavla
Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 16:22, Pavla
Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 16:22, Pavla
Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 16:24, Pavla
Díky předem, klaním se a má úcta
Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 19:44, chorcheee(m)
Připomíná mi slizáka mazlavého nebo růžového (s růžovým ale skoro vždy roste klouzek kravský).
Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 19:52, alesjirsa(m)
Tak to jsi vedle jak ta jedle.
Slizák mazlavý má úplnějiné barvy, o slizáku růžovém nemluvě. Tohle bude zcela jistě nějaký pavučinec. Otázkou ale zůstává jaký.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 21:04, chorcheee(m)
Myslím, že mladý mazlavý takhle vypadá:
odkaz
Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 23:24, no-X
Tato houba by byla jedlá jen jednou, jde o pavučinec (klobouk není s třeněm spojený slizem, ale pavučinkou). Určovat pavučince podle fotografie nevyvinutých plodnic a ještě bez popisu biotopu, nadmořské výšky a mykorhizní dřeviny moc dobře nejde. Pokud šlo o stanoviště, kde jsou smrky a které bývá alespoň v jiných letech vlhké, tak by to mohl být třeba Cortinarius limonius (jedovatý). Ale asi i řada jiných druhů. . . Doporučuju sledovat, jak poroste a srovnávat třeba s obrázky na googlu. Pokud by mu byl stále podobný, mohlo by to být zajímavé - C. limonius je červenoseznamový druh.
Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 24.08.2015 23:36, chorcheee(m)
A do prdele, já jsem dneska marnej!
.
Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 25.08.2015 15:03, Pavla
Já tušila, že to bude ON, mého srdce šampion. ;) Cortinarius „Limonádový“. Díky moc za určení a dodatečně se omlouvám za nedostatečné informace. Jsem si toho vědoma, pořád na to zapomínám. Sluncem zalité oranžové krasavečky jsem našla na dovce v Krkonoších (takže monitoring již není možný), byla to samá drobotina, jen ten největší byl vydloubnutý. Někdo si asi myslel na klouzky. Přikládám biotop (mokřad, nadm. výška 1000 – 1100 m n. m. ). Pokud byste se vydali z fotky směrem vlevo a dali se smrkovým lesem nahoru (směr Richtrovy boudy), najdete je hnedle vpravo. Děkuji ještě jednou no-X, ale i Aleši a Chorcheeemu za reakce

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj, poprosím o určení ..., 25.08.2015 22:58, no-X
Mokřad v horském lese, přesně tam je doma. Podle Červeného seznamu: „V ČR je znám ze Šumavy, Novohradských hor, Českomoravské vrchoviny a Jeseníků. “ Vypadá to, že možná roste i v Krkonoších, gratuluju 
Re: ??, 21.08.2015 17:45, Tori(m)
Strmělka nějaká?? Nejdřív jsem myslela penízovku nebo špičku, ale ty by neměly mít sbíhavé lupeny.
Dřevomilka, 20.08.2015 14:53, alesjirsa(m)
Poradíte mi prosím s touto dřevomilkou. Jediné, co se tomu trochu podobá a co jsem zatím našel, je outkovka jelení (Trametes cervina).
Re: Dřevomilka, 24.08.2015 19:45, chorcheee(m)
Co začínající kořenovník vrstevnatý? Ten si představuji, že za mlada takto vypadá. . .
Re: Re: Dřevomilka, 24.08.2015 20:37, alesjirsa(m)
Tvar pórů na něj nesedí, ten právě sedí včetně barvy klobouku na outkovku jelení. Navíc, ač si nejsem zcela jistý, myslím, že rostla na listnáči.
Re: Re: Re: Dřevomilka, 01.09.2015 01:13, Kraken(m)
Takový tvar pórů má taky různopórka pleťová.
Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 08.09.2015 18:42, alesjirsa(m)
Na tu jsem koukal, protože to bylo to úplně první, co mě napadlo, ale ta to asi není.
opět nevím, 19.08.2015 20:56, mipera
Dá se poznat, co jsem našla?
Děkuji.
Re: Nevím si rady, 04.08.2015 13:17, alesjirsa(m)
To by mohla být lesklokorka pryskyřičnatá. Gratuluji, nádherná.
Re: Nevím si rady, 04.08.2015 13:58, machaon
Dík, uvidíme zda máš pravdu.
Re: Nevím si rady, 04.08.2015 22:26, Tori(m)
Netuším, co to je, ale je to moc pěkný, přímo k sežrání.
)
Re: Nevím si rady, 05.08.2015 19:45, Tori(m)
No vida, zrovna dneska jsem podobnou taky viděla, celá alej jasanů kousek od našeho domu je tím porostlá.
Re: Re: Nevím si rady, 05.08.2015 19:56, machaon
Pryskyřičná to nebude, ta roste na jehličnanech, tak počkáme zda to někdo určí. 
Re: Re: Re: Nevím si rady, 05.08.2015 20:54, alesjirsa(m)
Já mám trochu jiné informace. A když jsem si prohlížel fotky na googlu, tak jsem nikde neviděl, že by rostla na jehličnanech.
Re: Re: Re: Nevím si rady, 05.08.2015 21:14, Tori(m)
Kotlaba (1984) uvádí u G. resinosum z 51 známých čs. nálezů 58% na dubech, na ostatních stromech po jednom až dvou, max. pěti (13 dalších druhů dřevin - javor, jírovec, buk, jasan, platan, topol, trnovník, vrba).
Re: Re: Re: Re: Nevím si rady, 05.08.2015 21:16, Tori(m)
Jo a ještě že v ČSSR se vyskytuje v nížinách, ale hlavně v pahorkatinách.
Re: Re: Re: Re: Re: Nevím si rady, 05.08.2015 22:07, Pavla
Já se svými (ne)znalostmi mám tady co nejmíň radit, ale po porovnání s obrázky na "nahubách" se přikláním k tipu Aleše.
Re: Nevím si rady, 06.08.2015 17:37, basset(m)
Já bych to viděl na mladou lesklokorku pryskyřičnatou.
Dočetl jsem se, že se vyskytuje především na dubech 
Re: Nevím si rady, 08.08.2015 12:53, no-X
Je to lesklokorka pryskyřičnatá, typické plodnice. Zrovna tento druh se na jehličnanech prakticky neobjevuje. Mimo Českobudějovicko je na většině území nehojná až vzácná. Z jaké oblasti je?
Re: Re: Nevím si rady, 08.08.2015 23:05, mipera
Machaon je z okresu Tábor.
Re: Re: Re: Nevím si rady, 09.08.2015 07:22, machaon
Děkuji všem za pomoc
anýzovník vonný?, 28.07.2015 20:52, mipera
Re: anýzovník vonný?, 28.07.2015 20:54, alesjirsa(m)
No, toto spíš víc vypadá na toho hnědáka. Spodek by býval pomohl.
Re: Re: anýzovník vonný?, 28.07.2015 21:08, mipera
Hymenofor je pouze na této rozmazané fotce.
Re: Re: Re: anýzovník vonný?, 28.07.2015 21:23, alesjirsa(m)
Tak podle hymenoforu to zase vypadá na toho anýzovníka.
Re: Re: Re: Re: anýzovník vonný?, 28.07.2015 21:33, mipera
Díky, možná se tam tento týden dostanu, tak ho vyfotím potřetí a zkusím přivonět.
Re: anýzovník vonný?, 28.07.2015 21:10, mipera
dřevomilka, 28.07.2015 17:31, chorcheee(m)
Re: Re: dřevomilka, 28.07.2015 17:44, alesjirsa(m)
Kostrovka šedavá ?
Re: Re: Re: dřevomilka, 28.07.2015 19:09, chorcheee(m)
Může být. Lucka Zíbarová navrhovala "normální" kostrovku beztvarou, ale nevím, zda se to v tomto seschlém stavu a z fotografie dá poznat. . .