Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
ještě mám dotaz, 03.05.2015 21:51, mipera
Tyto houby /nevoní, spíše zapáchají/ rostou mezi májovkami, jedná se o jiný druh nebo staré májovky.
Chci si pro čirůvky zítra dojet. Musím být hodně opatrná při sběru?
Děkuji
Re: ještě mám dotaz, 04.05.2015 07:12, Tori(m)
Staré májovky, spálené sluncem/suchem, asi bych radši nechala na místě. Takhle zvlněné lupeny mívají často.
Jinak májovky (alespoň okolo Olomouce) bývají dost silně červivé, i malé čerstvě vypadající plodnice. Už se mi stalo, že jsem jich sebrala tak akorát na omáčku a nakonec jsme byly rády, že to vyšlo na 2 porce.
Poradíte mi ?, 03.05.2015 18:13, alesjirsa(m)
Ahoj
Prosím o určení této (asi) vřeckaté houby. Byla malá. Rostla, na stejném místě byla také kačenka, asi na větvi trnky, ale jsem si jistý tak na 40%. 
Dá se to z fotky určit, nebo to bez mikroskopu nepůjde ?
Re: Poradíte mi ?, 03.05.2015 20:30, Tori(m)
Nějaký chlupáček, snad N. cerina, ale nemám na ně zatím literaturu.
Re: Re: Poradíte mi ?, 03.05.2015 21:44, Patrik(m)
Ano, je to on, tenhle se nemusí mikroskopovat, svým vzhledem je nezaměnitelný. Co já jsem se toho Neodasyscypha cerina napátral, jak já ti ho závidím. . . 
Re: Re: Re: Poradíte mi ?, 03.05.2015 22:06, alesjirsa(m)
Díky za určení, taky ho určitě najdeš Patriku. Já jsem si ho všiml čirou náhodou, když jsem fotil kačenku. 
Re: Re: Re: Re: Poradíte mi ?, 04.05.2015 19:06, Patrik(m)
A tu jsem taky ještě nenašel. A letos možná ani nenajdu. Podle jednoho amatérského mykologa je pro ně teď na Ostravsku nepříznivé počasí.
Re: opět nevím, 03.05.2015 17:18, mipera
Na balíku slámy, ten klobouk pod další houbu byl opravdu žlutý.
Děkuji za určení
Re: Re: opět nevím, 03.05.2015 17:42, mipera
Na slámě rostou houby i pneumatiky.
Re: Re: opět nevím, 03.05.2015 20:22, Tori(m)
Mohl by to být slzečník žloutkový (Bolbitius titubans = B. vitellinus).
Re: Re: opět nevím, 03.05.2015 21:47, Patrik(m)
Asi slzečník žloutkový
Re: opět nevím, 03.05.2015 18:09, alesjirsa(m)
Možná choroš zimní.
Re: opět nevím, 03.05.2015 19:17, Joska(m)
Polyporus ciliatus (Choroš brvitý)?
opět nevím, 29.04.2015 20:44, mipera
Asi to budou nějaké , , odkvetlé" outkovky, měkkouše nebo něco úplně jiného.
Děkuji
Re: opět nevím, 29.04.2015 20:51, Tori(m)
Postarší plesňák, asi p. zemní.
Co to je?, 29.04.2015 16:21, vevanek
Tahle koule rostla na boku smrkového pařezu. Na omak to bylo pružné. Je to začátek růstu nějaké dřevní houby?
Už si na to něco pochutnalo.
Re: Co to je?, 29.04.2015 20:55, Tori(m)
Mi to připadá jako síťovka pýchavkovitá, barva povrchové vrstvy i zbytky okolo by odpovídaly. Ale ještě jsem nikdy neviděla obžranou hlenku, to mě trochu znejisťuje.
Re: Re: Co to je?, 29.04.2015 21:10, mipera
Re: Re: Re: Co to je?, 29.04.2015 21:48, mipera
Vevanek, omlouvám se, přifařila jsem to omylem k tobě.
Re: Re: Co to je?, 29.04.2015 21:11, mipera
Víc fotek nemám, tady je z jedné strany dutohlávka a z druhé????
Re: Re: Co to je?, 30.04.2015 06:50, vevanek
Ta to nebude, tu bych rozmáčkla. Tohle bylo normálně pružné, jako houba. Pokud to něco nesežere, tak to občas půjdu zkontrolovat.
Re: Re: Re: Co to je?, 30.04.2015 07:25, Tori(m)
Jo, tak to potom je fakt nějaká dřevní houba, rezavec nebo nevímco.
Prosím o určení, 26.04.2015 17:49, alesjirsa(m)
Ahoj
Mohla by to být pórnatka popelavá, pórnatka chlebová či něco jiného ? Póry byly dost drobné.
Re: Prosím o určení, 27.04.2015 19:57, alesjirsa(m)
Dneska jsem trochu porovnával jiné možné druhy a nejpravděpodobnější je zřejmě ta pórnatka popelavá. Příště zkontroluji pach. 
Re: Re: Prosím o určení, 29.04.2015 14:03, chorcheee(m)
Pro určení takových hub je potřeba vědět víc. V prvé řadě se vždy pokus zjistit, na čem roste. Bez toho, nejen, že to je mnohdy neurčitelné (myslím z fotografie), ale řada odborníků se tím ani nebude chtít zabývat. . .
Re: Re: Re: Prosím o určení, 29.04.2015 17:20, alesjirsa(m)
Na čem to rostlo, to asi bohužel nezjistím. 
Ještě tak rozeznat, co jsou velké nebo středně velké póry..., 25.04.2015 14:09, Joska(m)
Tohle mi vyrostlo na třešňovém špalku teď, v dubnu. Risknul jsem si určení jako choroš poloplástvový. . . (na plástvového mě svrběla ruka, ale. . . )
Re: Ještě tak rozeznat, co jsou velké nebo středně velké póry..., 25.04.2015 14:10, Joska(m)
Re: Re: Ještě tak rozeznat, co jsou velké nebo středně velké póry..., 25.04.2015 17:18, alesjirsa(m)
Já bych zase řekl plástvového, ale nevím, ještě jsem ho neviděl.
Re: Re: Ještě tak rozeznat, co jsou velké nebo středně velké póry..., 25.04.2015 18:44, Tori(m)
Nemám v dosahu žádný atlas, ale mám pocit že jsem četla, že se rozeznávají i podle toho, jak na sebe navazují jednotlivé póry. Tj. když bych se dívala v rovině pórů, tak u jednoho uvidím skoro rovnou plochu, zatímco u druhého bude zubatá (protože póry jsou zubaté jako pivní flaška s uraženým hrdlem). Pro ilustraci:
- víceméně rovná ústí rourek: obrázek, obrázek, obrázek
- a zubatá ústí rourek: obrázek, obrázek, obrázek.
(Ale je to jen matný dojem, nejsem si jistá, jestli to je opravdu rozlišovací znak. )
Re: Re: Re: Ještě tak rozeznat, co jsou velké nebo středně velké póry..., 25.04.2015 20:08, Patrik(m)
Též bych řekl plástvový
Re: Re: Re: Re: Ještě tak rozeznat, co jsou velké nebo středně velké póry..., 26.04.2015 17:44, Joska(m)
Sorry, od včerejška jsem nebyl schopný napsat "Díky!".
Dotaz na Chorcheeho, 24.04.2015 22:50, vevanek
Tento mech mě zaujal velmi světlou žlutozelenou barvou a tím, že rostl na spáleništi. Mohl bys ho pojmenovat?
Re: Dotaz na Chorcheeho, 25.04.2015 08:24, chorcheee(m)
Zkrutek vláhojevný (Funaria hygrometrica)
Re: Re: Dotaz na Chorcheeho, 25.04.2015 20:22, vevanek
Díky za určení 
Re: Re: Opět netuším, 20.04.2015 20:23, mipera
Re: Re: Re: Opět netuším, 20.04.2015 20:26, Patrik(m)
Nějaké hnojníky
Re: Re: Re: Re: Opět netuším, 20.04.2015 20:47, mipera
Díky, já znám jen hnojník inkoustový, nastuduji další druhy.
Re: Re: Re: Re: Re: Opět netuším, 20.04.2015 20:53, mipera
U hnojníků budu studovat rody, ale druhy hub také neznám.
Re: Zdravím, 19.04.2015 22:14, chorcheee(m)
Nějaká pupalka (Oenothera sp. )
Re: Re: Zdravím, 19.04.2015 22:20, Pavla
Ty jsi rychlík.
Moc děkuji, tu bych sama asi nedohledala.
Re: Re: Re: Zdravím, 19.04.2015 22:29, Zdeno(m)
Lze snad s Mistrem botanikem nesouhlasit?. . . 
Re: Re: Re: Re: Zdravím, 19.04.2015 22:33, chorcheee(m)
Já jsem hovno botanik, jsem fyziolog (a ti většinou znají jen svůj huseníček a tabák, které trápí a koukají, co to s nimi dělá
. Ale v tomto okruhu musím uznat, že jsem na pojmenovávání živých přírodnin fakt dobrý. Ale na skutečné botaniky, bryology, mykology a lichenology nemám. . .