Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Prosím o určení houby., 17.09.2015 06:29, Mirka
Dobrý den. Prosím o určení houby.
Nalezeny včera, roste u kořenů stromů. Děkuji
Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 09:07, chorcheee(m)
No to bude pstřeň dubový. Výborný na guláš. Rozkroj - uvidíš maso (a za čerstva i krev).
Re: Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 09:59, Mirka
DĚKUJI.
Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 09:42, Tori(m)
Má trochu nakyslou chuť, proto se většinou dává do toho guláše a podobných jídel.
Re: Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 10:00, Mirka
DĚKUJI.
Holubča , 15.09.2015 20:18, chorcheee(m)
Vím, že holubinky jsou nelehké, ale tahle by mohla jít, co říkáte. Poradíte mi? Nevím co k ní napsat, takový smíšený les v Údolí sejfů nad Ústím nad Orlicí. Nepálí, prudce jedlá. . .
Předem díky!
Re: Holubča , 15.09.2015 20:22, alesjirsa(m)
Nejspíš holubinka namodralá, zkus projet prstem po lupenech, měly by být nelámavé (jakoby špekové).
Re: Re: Holubča , 16.09.2015 09:17, chorcheee(m)
Aleši díky, to asi fakt bude ta prachobyčejná cyanoxantha
.
Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 17:58, alesjirsa(m)
Nevíte prosím, co je toto za houbu ? Rostla v trávě u silnice (poblíž byly lísky, jiných stromů až tolik ne). Na bázi třeně měla nějaká houbová vlákna (viz. obrázek 4). Byly jich tam skupiny a v různých podobách:
Podoba číslo 1 (asi nejčastější).
Re: Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 17:59, alesjirsa(m)
Re: Re: Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 17:59, alesjirsa(m)
Re: Re: Re: Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 18:04, alesjirsa(m)
A báze třeně. Jinak z mikroskopických znaků ještě: Výtrusy elipsoidní (až velmi mírně zašpičatělé), přibližně 12 x 7 µm velké.
Pýchavka čokoládová, Lycoperdon molle?, 13.09.2015 19:51, Patrik(m)
Prosím o potvrzení, zda se jedná o pýchavku čokoládovou. Našel jsem ji v listnaatém lese (dub, buk, habr) před dvěmi lety (2013, září), kdy jsem na podzim ještě nevěděl, co dřív vyfotit.
Mám jednu botanickou, 12.09.2015 17:54, mipera
Při sběru bezinek jsem na rumišti objevila tento keř, nemohu se dopátrat, o jaký se jedná.
Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 17:55, mipera
Ještě detail, foukal vítr, lepší fotky nemám.
Děkuji.
Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 18:56, chorcheee(m)
To je něco napadeného = zparchantělého. Podle tvaru lístků a borky bych hádal jasan (nebo bez, ale ten mi nějak nesedí. . . )
Re: Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 19:42, karelzbrd(m)
já bych řekl, jak výše poznamenal chorcheee, že je to "degerenovaný" dost možná po použití Roundupu. Tohle občas udělá tam, kde se s ním likviduje "plevel" a co nezabije, takhle zparchantí.
Re: Re: Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 20:47, mipera
Děkuji Vám za odpovědi.
Už jsem to kdysi viděla, nemohu si vzpomenout kde a v souvislosti s Roudupem, mě napadlo, že asi na šeříku.
Re: Re: Re: Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 22:00, karelzbrd(m)
jj, asi jasan
Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 06:55, chorcheee(m)
Ahoj Aleši, to cos dával nadávno na choroši, tam bych dal svůj oblíbený kořenovník sp. (už není jen Heterobasidion annosum, ale další dva obtížně odlišitelné druhy). I když připouštím, že to má být úporný parazit dřevin a jeho růst na jiném choroši je zvláštní, nelze asi vyloučit, že tou mrtvou plodnicí jen prorůstá do dřeva. Prostě konzistencí a pórama mi nějaký H. připomíná. . .
Našel jsem taky zajímavý mohutný povlak (přes půlku řezné plochy modřínového pařezu) a tam mám pocit, že na Heterobasidion má divné póry. Nemáš (nebo někdo jiný) nápad? Díky předem.
Re: Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 06:55, chorcheee(m)
Re: Re: Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 06:55, chorcheee(m)
Re: Re: Re: Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 17:42, alesjirsa(m)
Nic, co by odpovídalo tvé houbě mě nenapadá. Jinak že by kořenovník měl tvořit rozlité plodnice a růst na hymenoforu jiného choroše ? To je nějaké divné, ne ?
Re: Re: Re: Re: Crosta bianca da determinare, 11.09.2015 09:24, chorcheee(m)
No jako divné to trochu je. . . ale myslím, že ne tak moc, aby to bylo nemožné
.
Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:11, Pavla
při (marném) hledání kosmatek jsem objevila toto . . .
Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:13, Pavla
Třeba bude někdo vědět, nalezeno u potůčku, na dřevě, hróózně malilinkaté. Napadla mě i pidivajíčka nějakého hmyzu, ale spíš to bude asi nějaká hlenka, že?
Re: Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:21, chorcheee(m)
Řekl bych začínající lesklík křehký (Leocarpus fragilis).
Re: Re: Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:28, Pavla
Díky, ale co třeba vlasatka okrová?
Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 22:38, chorcheee(m)
Tu jsem neznal, ale podle fotografií to dost vypadá. . .
Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 22:36, Tori(m)
Žlutá je nějaká hlenka, mě by spíš zajímaly ty bělavé askomycety - snad by to mohla být kruhovka (Orbilia sp. ), ale bez záruky.
Re: Re: Ahoj určovno,, 08.09.2015 16:06, Pavla
Sakra, to mě mrzí. Tori, přitom já byla tak připravená – krabičku od sirek jsem měla, igelitový pidipytlíček na zatahování, papírové obálečky – jediné, co by mě nenapadlo, že přehlídnu nález.
Tož snad příště . . .
Re: Re: Re: Ahoj určovno,, 10.09.2015 19:24, Tori(m)
Mně se to taky nejednou stalo, že jsem našla houbu až doma na fotce. U těchhle prcků to je hned, to by člověk musel prolézat les na kolenou a s lupou.
Něco na šišce, 07.09.2015 16:59, mipera
Nebyly houby, tak jsem fotila šišky, tady z ní vyrůstá něco malého. Bylo to mrňavé, nešlo vyfotit, třeba někdo pozná, co z toho vyroste.
Děkuji.
Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 17:58, Tori(m)
A byla to určitě houba? Připomíná mi to takové ty malé chlupaté věci v místě, kde z větve vyrůstají borové jehlice, začátek svazečku jehlic je do toho zabalený.
Re: Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 18:03, mipera
Vypadalo to, že to má nožičku, vzala jsem šiškou s sebou domů, že na to kouknu lupou a někde jsem to "cosi" vytratila.
Re: Re: Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 19:59, Patrik(m)
Já bych řekl, že brachyblast
Re: Re: Re: Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 22:37, Tori(m)
Díky, to jsem přesně myslela a nevěděla jméno.
Choroš na choroši, 06.09.2015 17:48, alesjirsa(m)
. . . A ještě přidám tohoto bílého choroše, který rostl na nějakém jiném kloboukatém choroši, rostoucím na pařezu jehličnanu, s rezavě hnědými póry (klobouk byl znečištěn, takže si nejsem jist jeho barvou). Póry odhaduji, že byly kolem 1-2 mm velké, takže nebyly nijak moc drobné.
Lupenatá houba, 06.09.2015 17:44, alesjirsa(m)
Ahoj,
poradíte mi prosím s touto houbičkou ?
Re: Lupenatá houba, 07.09.2015 17:55, Tori(m)
Sice neporadím, ale kladně hodnotím fotku pro určení. 
Re: Re: Lupenatá houba, 07.09.2015 18:19, alesjirsa(m)
Díky. Tamty lupenaté pidi-houbičky, co jsem dával do galerie, rostly jednotlivě, takže jsem nemohl (zvlášť když to byla taková drobotina) na houbě vyfotit s kloboukem i lupeny, ale tady tyto houby rostly tři vedle sebe a navíc nebyly tak prťavé, takže u takových příležitostí se rozhodně snažím, aby na fotce byl vidět i hymenofor.