O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Prosím o určení houby., 17.09.2015 06:29, Mirka

Dobrý den. Prosím o určení houby.
Nalezeny včera, roste u kořenů stromů. Děkuji

Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 09:07, chorcheee(m)

No to bude pstřeň dubový. Výborný na guláš. Rozkroj - uvidíš maso (a za čerstva i krev).

Re: Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 09:59, Mirka

DĚKUJI.

Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 09:42, Tori(m)

Má trochu nakyslou chuť, proto se většinou dává do toho guláše a podobných jídel.

Re: Re: Prosím o určení houby., 17.09.2015 10:00, Mirka

DĚKUJI.

Holubča , 15.09.2015 20:18, chorcheee(m)

Vím, že holubinky jsou nelehké, ale tahle by mohla jít, co říkáte. Poradíte mi? Nevím co k ní napsat, takový smíšený les v Údolí sejfů nad Ústím nad Orlicí. Nepálí, prudce jedlá. . .

Předem díky!

Re: Holubča , 15.09.2015 20:22, alesjirsa(m)

Nejspíš holubinka namodralá, zkus projet prstem po lupenech, měly by být nelámavé (jakoby špekové).

Re: Re: Holubča , 16.09.2015 09:17, chorcheee(m)

Aleši díky, to asi fakt bude ta prachobyčejná cyanoxantha .

Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 17:58, alesjirsa(m)

Nevíte prosím, co je toto za houbu ? Rostla v trávě u silnice (poblíž byly lísky, jiných stromů až tolik ne). Na bázi třeně měla nějaká houbová vlákna (viz. obrázek 4). Byly jich tam skupiny a v různých podobách:
Podoba číslo 1 (asi nejčastější).

Re: Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 17:59, alesjirsa(m)

Podoba číslo 2.

Re: Re: Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 17:59, alesjirsa(m)

Podoba číslo 3.

Re: Re: Re: Nějaká křehutka ?, 14.09.2015 18:04, alesjirsa(m)

A báze třeně. Jinak z mikroskopických znaků ještě: Výtrusy elipsoidní (až velmi mírně zašpičatělé), přibližně 12 x 7 µm velké.

Pýchavka čokoládová, Lycoperdon molle?, 13.09.2015 19:51, Patrik(m)

Prosím o potvrzení, zda se jedná o pýchavku čokoládovou. Našel jsem ji v listnaatém lese (dub, buk, habr) před dvěmi lety (2013, září), kdy jsem na podzim ještě nevěděl, co dřív vyfotit.

Mám jednu botanickou, 12.09.2015 17:54, mipera

Při sběru bezinek jsem na rumišti objevila tento keř, nemohu se dopátrat, o jaký se jedná.

Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 17:55, mipera

Ještě detail, foukal vítr, lepší fotky nemám.
Děkuji.

Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 18:56, chorcheee(m)

To je něco napadeného = zparchantělého. Podle tvaru lístků a borky bych hádal jasan (nebo bez, ale ten mi nějak nesedí. . . )

Re: Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 19:42, karelzbrd(m)

já bych řekl, jak výše poznamenal chorcheee, že je to "degerenovaný" dost možná po použití Roundupu. Tohle občas udělá tam, kde se s ním likviduje "plevel" a co nezabije, takhle zparchantí.

Re: Re: Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 20:47, mipera

Děkuji Vám za odpovědi.
Už jsem to kdysi viděla, nemohu si vzpomenout kde a v souvislosti s Roudupem, mě napadlo, že asi na šeříku.

Re: Re: Re: Re: Re: Mám jednu botanickou, 12.09.2015 22:00, karelzbrd(m)

jj, asi jasan

Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 06:55, chorcheee(m)

Ahoj Aleši, to cos dával nadávno na choroši, tam bych dal svůj oblíbený kořenovník sp. (už není jen Heterobasidion annosum, ale další dva obtížně odlišitelné druhy). I když připouštím, že to má být úporný parazit dřevin a jeho růst na jiném choroši je zvláštní, nelze asi vyloučit, že tou mrtvou plodnicí jen prorůstá do dřeva. Prostě konzistencí a pórama mi nějaký H. připomíná. . .

Našel jsem taky zajímavý mohutný povlak (přes půlku řezné plochy modřínového pařezu) a tam mám pocit, že na Heterobasidion má divné póry. Nemáš (nebo někdo jiný) nápad? Díky předem.

Re: Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 06:55, chorcheee(m)

Re: Re: Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 06:55, chorcheee(m)

Re: Re: Re: Crosta bianca da determinare, 08.09.2015 17:42, alesjirsa(m)

Nic, co by odpovídalo tvé houbě mě nenapadá. Jinak že by kořenovník měl tvořit rozlité plodnice a růst na hymenoforu jiného choroše ? To je nějaké divné, ne ?

Re: Re: Re: Re: Crosta bianca da determinare, 11.09.2015 09:24, chorcheee(m)

No jako divné to trochu je. . . ale myslím, že ne tak moc, aby to bylo nemožné .

Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:11, Pavla

při (marném) hledání kosmatek jsem objevila toto . . .

Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:13, Pavla

Třeba bude někdo vědět, nalezeno u potůčku, na dřevě, hróózně malilinkaté. Napadla mě i pidivajíčka nějakého hmyzu, ale spíš to bude asi nějaká hlenka, že?

Re: Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:21, chorcheee(m)

Řekl bych začínající lesklík křehký (Leocarpus fragilis).

Re: Re: Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 21:28, Pavla

Díky, ale co třeba vlasatka okrová?

Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 22:38, chorcheee(m)

Tu jsem neznal, ale podle fotografií to dost vypadá. . .

Re: Ahoj určovno,, 07.09.2015 22:36, Tori(m)

Žlutá je nějaká hlenka, mě by spíš zajímaly ty bělavé askomycety - snad by to mohla být kruhovka (Orbilia sp. ), ale bez záruky.

Re: Re: Ahoj určovno,, 08.09.2015 16:06, Pavla

Sakra, to mě mrzí. Tori, přitom já byla tak připravená – krabičku od sirek jsem měla, igelitový pidipytlíček na zatahování, papírové obálečky – jediné, co by mě nenapadlo, že přehlídnu nález.
Tož snad příště . . .

Re: Re: Re: Ahoj určovno,, 10.09.2015 19:24, Tori(m)

Mně se to taky nejednou stalo, že jsem našla houbu až doma na fotce. U těchhle prcků to je hned, to by člověk musel prolézat les na kolenou a s lupou.

Něco na šišce, 07.09.2015 16:59, mipera

Nebyly houby, tak jsem fotila šišky, tady z ní vyrůstá něco malého. Bylo to mrňavé, nešlo vyfotit, třeba někdo pozná, co z toho vyroste.
Děkuji.

Re: Něco na šišce, 07.09.2015 16:59, mipera

Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 17:58, Tori(m)

A byla to určitě houba? Připomíná mi to takové ty malé chlupaté věci v místě, kde z větve vyrůstají borové jehlice, začátek svazečku jehlic je do toho zabalený.

Re: Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 18:03, mipera

Vypadalo to, že to má nožičku, vzala jsem šiškou s sebou domů, že na to kouknu lupou a někde jsem to "cosi" vytratila.

Re: Re: Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 19:59, Patrik(m)

Já bych řekl, že brachyblast

Re: Re: Re: Re: Re: Něco na šišce, 07.09.2015 22:37, Tori(m)

Díky, to jsem přesně myslela a nevěděla jméno.

Choroš na choroši, 06.09.2015 17:48, alesjirsa(m)

. . . A ještě přidám tohoto bílého choroše, který rostl na nějakém jiném kloboukatém choroši, rostoucím na pařezu jehličnanu, s rezavě hnědými póry (klobouk byl znečištěn, takže si nejsem jist jeho barvou). Póry odhaduji, že byly kolem 1-2 mm velké, takže nebyly nijak moc drobné.

Lupenatá houba, 06.09.2015 17:44, alesjirsa(m)

Ahoj,
poradíte mi prosím s touto houbičkou ?

Re: Lupenatá houba, 07.09.2015 17:55, Tori(m)

Sice neporadím, ale kladně hodnotím fotku pro určení.

Re: Re: Lupenatá houba, 07.09.2015 18:19, alesjirsa(m)

Díky. Tamty lupenaté pidi-houbičky, co jsem dával do galerie, rostly jednotlivě, takže jsem nemohl (zvlášť když to byla taková drobotina) na houbě vyfotit s kloboukem i lupeny, ale tady tyto houby rostly tři vedle sebe a navíc nebyly tak prťavé, takže u takových příležitostí se rozhodně snažím, aby na fotce byl vidět i hymenofor.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30