O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Je to on?, 22.02.2015 18:06, vevanek

. . . ještě jeden pohled

Re: Je to on?, 24.02.2015 08:41, chorcheee(m)

Žeby? To by byl hezký nález. . . Mám spolužáka, ten dělá choroše (v disertačce má právě i Fomitopsis rosea), tomu jsem včera po letech poprvé psal mail skrze choroše, ten už mi odepsal, a tomu bych mohl poslat tyto fotky . Ale:

- troudnatec růžový má růst na jehličnanech a tohle mi přijde je listnáč
- je to spíš horský druh
- roste hlavně v člověkem málo dotčené přírodě (pralesovité rezervace)

Ale vyloučit se samozřejmě nedá prakticky nic .

...dnes...???..., 21.02.2015 17:40, vlk(m)

. . . halouzku se mi nepodařilo identifikovat. . . ???. . .

Re: ...dnes...???..., 21.02.2015 18:01, chorcheee(m)

Tohle už se musí mikroskopovat (a já to ještě neumím). Někdy se dá s velkou pravděpodobností identifikovat podle substrátu, ale ne na 100%. Takhle pěkně souvisle papírovitý, až 0, 3 mm tlustý, a bílý až smetanový má být třeba kornatec bezový (Hyphodontia sambuci), navíc je hojný (hlavně na bezech). Ale může to být určitě i něco jiného. . .

Houby k určení, 21.02.2015 17:13, alesjirsa(m)

Jednička - smrkové dřevo.

Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:39, chorcheee(m)

Houbu nevím, ale větvička mi přijde osiková .

Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 18:02, chorcheee(m)

Tak Ti do smrkového lesa nějaký záškodník donesl osikovou větvičku .

Re: Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 18:50, alesjirsa(m)

Myslím, že ne. Podle mě to byla smrková větev. Proč by někdo přenášel jen tak pro zábavu osikovou větev.

Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 19:44, alesjirsa(m)

Nemohl by to být pevník krvavějící ?

Houby k určení, 21.02.2015 17:12, alesjirsa(m)

Dvojka - asi 2 mm velké plodnice, opět na buku.

Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:40, chorcheee(m)

Řekl bych nějaká mladá masenka (Hypocrea sp. )

Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:43, alesjirsa(m)

Nene, bylo to ve smrkovém lese.

Re: Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:45, alesjirsa(m)

Pardon, napsal jsem to na nesprávné vlákno, toto jsem myslel na horní obrázek. Díky za masenku (tušíš i druh ?)

Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 18:03, chorcheee(m)

Do druhu radši ne. Se spletu a za pár let, až se všechny houby naučíš, mě budeš proklínat, že jsem Tě tuto masenku špatně naučil. Tak to teda ne .

Re: Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 18:48, alesjirsa(m)

No, tak když to bereš takhle.

Houby k určení, 21.02.2015 17:11, alesjirsa(m)

Trojka - též asi bukové dřevo.

Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:11, alesjirsa(m)

. . . ještě detail.

Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:53, chorcheee(m)

Hysterium nebo Hysterographium sp. Patrik možná odhadne přesněji. Je třeba se ovšem smířit s tím, že většinu takovýchto druhů z fotky přesně určit nejde. . .

Re: Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 17:57, alesjirsa(m)

Ihm, díky aspoň za rod.

Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 22.02.2015 16:48, Patrik(m)

Třídu Dothiodeomycetes ještě neumím. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 22.02.2015 16:48, Patrik(m)

Ale tohle bude nějaký ten skulinatec. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 22.02.2015 18:33, alesjirsa(m)

Dobře, díky.

Houby k určení, 21.02.2015 17:10, alesjirsa(m)

Tradičně tu mám téměř každý týden houby, které jsem nasbíral o víkendu a prosím vás o pomoc.

Čtyřka - myslím, že bukové dřevo; povrch klobouku je hnědě oranžový (podobná barva jako u měkkouše kadeřavého)

Re: Houby k určení, 21.02.2015 18:04, chorcheee(m)

Tyjo, nic mne zrovna nenapadá. . .

Re: Re: Houby k určení, 21.02.2015 19:01, alesjirsa(m)

Počkat, teď mě napadá, že dřevina, na níž houba roste, by mohla být i dub.

Re: Re: Re: Houby k určení, 22.02.2015 15:49, alesjirsa(m)

Prostudoval jsem Hagarův atlas a na nic, u čeho bych si byl stoprocentně jistý, jsem nenarazil. Zřejmě to bude nějaká vzácná houba. Z celého atlasu jsem vybral dva tipy: Pórnatka tenká, Dubovnice střevovitá; mohl by to být nějaký z nich nebo to určitě nebude ani jedno z toho ?

Re: Re: Re: Re: Houby k určení, 22.02.2015 19:03, alesjirsa(m)

. . . jen tak pro představu.

troudnatec kopitový???, 12.02.2015 20:19, mipera

Pro vás jsou to běžný houby, já se je teprve učím.
Díky za určení

Re: troudnatec kopytovitý, 12.02.2015 20:22, mipera

Nechápu, jak jsem mohla napsat kopyto s měkkým i, ale co je psáno, to je dáno. Smazat to nemohu, tak se aspoň pobavte, co dokážu napsat na počítači. Kdybych to psala ručně, tak takovou hrubku určitě nenapíšu.

Re: Re: troudnatec kopytovitý, 12.02.2015 20:23, mipera

Poslouchám u toho televizi a vůbec jsem si nezkontrolovala, co jsem napsala.

Re: Re: Re: troudnatec kopytovitý, 12.02.2015 20:45, alesjirsa(m)

Jo, to bude on.

outkovka pestrá???, 12.02.2015 18:26, mipera

Prosím, dá se poznat, co to je?
Díky

Re: outkovka pestrá???, 12.02.2015 18:28, mipera

Koukám, že se mi první fotka otočila, tak přidávám další foto.

Re: Re: outkovka pestrá???, 12.02.2015 18:30, mipera

Snad z toho někdo něco pozná.
Díky

Re: Re: Re: outkovka pestrá???, 12.02.2015 18:35, alesjirsa(m)

Tohle outkovka pestrá rozhodně není. To je zřejmě nějaký lišejník. Víc bohužel nevím.

Re: Re: Re: Re: outkovka pestrá???, 12.02.2015 18:42, alesjirsa(m)

Jo, tak už jsem si to vygooglil - je to nějaká hávnatka (psí/obetkaná).

Re: Re: Re: Re: Re: outkovka pestrá???, 12.02.2015 19:00, mipera

Díky, mrknu na tu hávnatku, tu neznám vůbec, outkovka se mi také moc nezdála.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: outkovka pestrá???, 12.02.2015 20:44, alesjirsa(m)

Všechny outkovky mají zespodu póry.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: outkovka pestrá???, 17.02.2015 19:17, Honzík(m)

. . . je to určitě hávnatka. Lišejník(takže vlastně houba), nedávno mi ho určoval Chorchee. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: outkovka pestrá???, 21.02.2015 09:44, chorcheee(m)

No s tím "lišejník takže vlastně houba" by můj kamarád, lichenolog (lichenologie = věda o lišejnících) asi nesouhlasil . Jako systém lišejníků je dělán sice podle mykobionta, ale přítomností fotosyntetického partnera vzniká navá entita, která na rozdíl od hub

- umí fotosynteťit a tak si vytvořit sám chléb svůj vezdejší
- žije celý zjevně, zatímco hlavní tělo hub (mycelium) žije skrytě
- snáší extrémy počasí, plné vyschnutí na sluníčku, mráz. . .

Opět potřebuji pomoci, 11.02.2015 16:39, alesjirsa(m)

Tahle houbička se mi docela líbí.

Re: Opět potřebuji pomoci, 11.02.2015 16:39, alesjirsa(m)

tato plodnice byla největší.

Re: Re: Opět potřebuji pomoci, 21.02.2015 09:49, chorcheee(m)

To by mohl být i obyčejný začínající pevník chlupatý.

Re: Re: Re: Opět potřebuji pomoci, 21.02.2015 10:57, alesjirsa(m)

Je to ta samá houba jako výše. Vážně by to mohlo být tak snadné ?

Re: Re: Re: Re: Opět potřebuji pomoci, 21.02.2015 11:12, alesjirsa(m)

Barva povrchu klobouku mně připomíná barvu klobouku hřiba bronzového. Takovou tyrkysově zelenou. Kousek této barvy je na fotce vidět.

Opět potřebuji pomoci, 11.02.2015 16:35, alesjirsa(m)

Re: Opět potřebuji pomoci, 12.02.2015 16:52, alesjirsa(m)

Mohl by to být ohňovec rezavý ???

Re: Re: Opět potřebuji pomoci, 21.02.2015 09:50, chorcheee(m)

Myslím, že mohl.

Re: Re: Re: Opět potřebuji pomoci, 21.02.2015 10:57, alesjirsa(m)

OK, díky.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30