O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Miříkovitá rostlina, 27.07.2015 11:25, alesjirsa(m)

Ahoj,
nevím si rady s touto miříkovitou rostlinou. Nevíte někdo prosím, co to je zač.

Re: Miříkovitá rostlina, 27.07.2015 11:26, alesjirsa(m)

Ještě list.

Re: Re: Miříkovitá rostlina, 27.07.2015 12:50, Patrik(m)

kerblík lesní?

Re: Re: Re: Miříkovitá rostlina, 27.07.2015 13:01, alesjirsa(m)

Na toho se mi to právě moc nezdá.

Re: Re: Re: Re: Miříkovitá rostlina, 27.07.2015 20:18, Patrik(m)

U nás roste podobná mířikovitá a nikdo se k ní taktéž nechce nějak vyjádřit. Já jsem se na určování mířikovitých vykašlal, je to složitá čeleď a spíše pro botaniky nebo zájemce pro hloubější studium botaniky. Ani ve škole jsme se jimi moc nezabývali.

Re: Re: Re: Re: Re: Miříkovitá rostlina, 27.07.2015 23:38, chorcheee(m)

To je přeci tořice japonská (mnemotechnická pomůcka: listy se zužují jako peníze po výplatě). . . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Miříkovitá rostlina, 28.07.2015 08:54, alesjirsa(m)

Díky moc.

Dnes na smrkovém polenu, 24.07.2015 19:47, chorcheee(m)

Co takhle pórovitého může růst na tlejícím smrku mne zatím nenapadá. . .

Re: Dnes na smrkovém polenu, 24.07.2015 19:48, chorcheee(m)

. . . napadlo mne jen Cinereomyces lindbladii, ale to mi přijde, že není tak sněhobílé. . .

Re: Re: Dnes na smrkovém polenu, 24.07.2015 19:49, chorcheee(m)

A ještě celkový pohled.

Re: Re: Re: Dnes na smrkovém polenu, 24.07.2015 21:11, alesjirsa(m)

Zatím nejpodobnější jsem našel pórnatku Donkovu. Ještě budu hledat. Je to moc pěkná houba.

Re: Re: Re: Re: Dnes na smrkovém polenu, 24.07.2015 21:38, chorcheee(m)

Že jo? Také mi přijde pěkná a nevšední (= že tohle jsem asi ještě nesbíral). Lucka také navrhuje Ceriporiopsis mucida. Ono na jehličnanech naštěstí tolik takových pórnatých povlaků neroste. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Dnes na smrkovém polenu, 24.07.2015 21:40, alesjirsa(m)

Já takovéhle pórovité rozlité houby miluji. Jen je trochu komplikací, že tak polovina z nich je určitelná pouze mikroskopicky.

nějaká hlíva?, 09.07.2015 20:04, mipera

Vím, že je ta fotka hrozná.

Re: nějaká hlíva?, 09.07.2015 20:06, alesjirsa(m)

Tady bych dal hlívu ústřičnou.

Re: Re: nějaká hlíva?, 09.07.2015 20:12, mipera

To by byla bomba, v celém lese žádné houby, pouze hlíva, kterou jsem ještě nikdy nenašla.

Re: Re: Re: nějaká hlíva?, 09.07.2015 20:13, alesjirsa(m)

Ovšem musím podotknout, že hlíva ústřičná roste na podzim a na zimu.

Re: Re: Re: Re: nějaká hlíva?, 09.07.2015 22:03, karelzbrd(m)

to už dávno neplatí.

Korálovec?, 08.07.2015 14:42, Wolis

Zde foto z minulé sezóny tentýž pařez.

Re: Korálovec?, 08.07.2015 15:02, alesjirsa(m)

To samé, jak říkali Patrik a Tori. Akorát mladší plodnice.

Re: Korálovec?, 08.07.2015 21:51, Tori(m)

Tak tohle bych viděla na tu korunokyjku. Sice je foceno příliš zblízka, takže si foťák nedokázal zaostřit, ale je vidět, že větvičky mají konce rozšířené a zubaté, a hlavně že se větví nejdřív do pravého úhlu a pak se teprv zatáčí nahoru. Kuřátka se větví do Y.

Re: Re: Korálovec?, 08.07.2015 21:56, Tori(m)

(Ale je to určení tak na 70%. Jednoznačně se korunokyjka od kuřátek rozliší podle konců větviček, které ani na jedné fotce nejsou dobře vidět. )

Korálovec?, 07.07.2015 22:08, Wolis

Ahoj nacházím na stejném místě každý rok. Pařez ze smrku. Zda li to je korálovec? Bohužel v těchto teplech je již na vršku zaschlý. Děkuji za odpověď.

Re: Korálovec?, 07.07.2015 22:18, Patrik(m)

Připadne mě to jako korunokyjka svícnovitá, nebo něco inačího nejspíš z rodu Ramaria. . .

Re: Re: Korálovec?, 08.07.2015 11:35, Tori(m)

Tak tak, bylo by potřeba detailnější foto konců větviček. Ale tipuju spíš ta kuřátka. Korálovec určitě ne, ten neroste kolmo vzhůru, ale spíš do všech stran naráz (anebo dolu, v případě k. ježatého).

Ahoj poradno,, 03.07.2015 00:00, Pavla

poradí někdo, co jsem to našla?

Re: Ahoj poradno,, 03.07.2015 00:00, Pavla

. . .

Re: Re: Ahoj poradno,, 03.07.2015 00:01, Pavla

Děkuji předem

Re: Re: Re: Ahoj poradno,, 06.07.2015 11:44, alesjirsa(m)

Možná penízovka širokolupenná.

Re: Re: Re: Re: Ahoj poradno,, 07.07.2015 22:19, Patrik(m)

Nebo spíše zaschlá štítovka, Pluteus sp.

vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 07:17, mipera

Toto je poslední na určení, příště už budou určitě jen houby a že jich neznám.

Re: vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 07:17, mipera

Děkuji za určení.

Re: Re: vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 16:47, chorcheee(m)

Myslím, že ano. Pravděpodobně utečenec ze zahrádky (i když právě zjišťuji, ža na jihovýchodě Moravy je u nás snad původní).

Re: Re: Re: vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 16:56, mipera

Díky za potvrzení, asi před 30 lety tam bývala zahrada.

Re: Re: Re: Re: vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 17:08, alesjirsa(m)

Já už ho našel i volně v přírodě.

Re: Re: Re: Re: Re: vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 18:27, chorcheee(m)

Ho nebo ji? A nebyla to vrbina obecná?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vrbina tečkovaná???, 30.06.2015 18:55, alesjirsa(m)

Jasně - ji. Menší překlep.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vrbina tečkovaná???, 07.07.2015 22:20, Patrik(m)

Nebyla. . . byla to tečkovaná. . . viz výše

Prosím o určení, 22.06.2015 17:36, alesjirsa(m)

Tuto houbičku jsem našel dneska ve škole. Jen něco málo, co o ní vím: Mírná houbová vůně a chuť, dužnina bílá až nažloutlá.

Re: Prosím o určení, 22.06.2015 20:46, Tori(m)

Koukni na penízovky, hlavně rody Gymnopus a Collybia.

Re: Re: Prosím o určení, 22.06.2015 21:09, alesjirsa(m)

Já jsem si právě myslel, že je to nějaká penízovka, ale druh, toť otázka.

Re: Re: Prosím o určení, 22.06.2015 21:32, alesjirsa(m)

Teď jsem se na to trochu podíval a mohla by to být penízovka srostlá ?

Re: Re: Re: Prosím o určení, 23.06.2015 15:21, alesjirsa(m)

Dneska jsem byl opět na tomtéž místě a zjistil jsem, že ta houba rostla pod tímto borůvkovým keřem. Následně jsem však objevil borůvkový keř na jiném místě a pod ním tato houba byla také. A přitom ta houba byla hned vedle místa, kde se dřevo borůvky pojilo se zemí. To už může být víc než jen náhoda. Možná ta houba tvoří myhorhizu s borůvkou, nebo rovnou roste z ní. Každopádně na ni bude mít keř borůvky nějaký vliv.

pěstování doma, 19.06.2015 21:31, Pavka02

Dobrý den,
Kamarád si chtěl doma vypěstovat hlívu ústřičnou koupil semínka a vyrostlo mu toto. Osobně si myslím, že je to obyčejná plíseň, ale raději prosím o radu. Děkuji

Re: pěstování doma, 20.06.2015 13:23, b.gun(m)

Zparchantělá hlíva. . .

Re: Re: pěstování doma, 21.06.2015 10:57, chorcheee(m)

Ty "semínka" mě iritují . Hlíva nemá semínka, množí se výtrusy (většinou jednobuněčné dehydratované diaspory).

A jak ji pěstoval? Pokud úplně ve tmě, mohlo by to být tím. Hlíva na rozdíl třeba od žampionů potřebuje světlo. Ne moc, ale v úplné tmě správně nevyroste. . .

Re: Re: Re: pěstování doma, 21.06.2015 12:12, Pavka02

děkuji za odpověď.
Ano pěstoval ji ve sklepě a v úplné tmě stejně jako pěstuje žampióny takže to bude asi tím.

dotaz, 18.06.2015 17:17, hunter

dobrý den, prosím o radu při určení této houby, nalezena v borovém lese v srpnu, můj odhad hřib horský

Re: dotaz, 18.06.2015 17:56, alesjirsa(m)

Já to vidím spíš na hřiba přívěskatého.

Re: Re: dotaz, 18.06.2015 18:34, basset(m)

v jehličnatém lese jsem pro horského

Re: Re: Re: dotaz, 08.08.2015 22:06, no-X

Pokud jde o informaci, že byl les borový, není to nijak rozhodující, protože v mykorhize s borovicí neroste ani hřib přívěskatý, ani hřib horský. Pravděpodobně byl v okolí ještě nějaký další strom, klidně 15 metrů daleko. Hřib horský roste v mykorhize s jedlí a smrkem, hřib přívěskatý nejen s dubem, ale jsou i nálezy z čistých bučin a z čistých smrčin. Podle fotografie jde o hřib přívěskatý. Odpovídá tomu barva klobouku, proporce plodnice i přítomnost (částečně ulomeného) přívěsku na bázi třeně, který hřib horský nemá - bázi třeně má oblou: http://www.pharmanatur.com/Mycologie/Boletus%20subappendiculatus. htm

Re: dotaz, 18.06.2015 19:11, hunter

děkuji

Re: Re: dotaz, 18.06.2015 19:22, basset(m)

Ještě dotaz, nalezen na nevápenné půdě ?

Re: Re: Re: dotaz, 19.06.2015 05:57, hunter

řekl bych, že spíš písek


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30