O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

A co může být toto?, 15.06.2015 21:24, mipera

Re: A co může být toto?, 15.06.2015 21:25, mipera

Čekala jsem zespodu lupeny a ona je to nějaká dřevomilka.

Re: Re: A co může být toto?, 15.06.2015 21:43, alesjirsa(m)

Jen dotaz: To, co je na té druhé fotce, je dužnina nebo hymenofor ?
Jinak bych z pohledu na první obrázek tipoval síťovku pýchavkovitou, ovšem při pohledu na druhý obrázek se mi tato možnost nějak vzdaluje.

Re: Re: Re: A co může být toto?, 15.06.2015 21:47, mipera

To je hymenofor, musela jsem to silou odlomit, když jsem ji doma rozřízla, byla tmavě hnědá. Hezky voněla.

Re: Re: Re: Re: A co může být toto?, 15.06.2015 21:50, alesjirsa(m)

Síťovka pýchavkovitá je, tuším, hlenka, tedy má křehké plodnice. V tom případě toto to asi nebude.

Re: Re: Re: Re: Re: A co může být toto?, 16.06.2015 08:11, chorcheee(m)

Nějaký začínající choroš, teď jsou takové "pupeny" všude. Nejde určit. Hymenofot to ještě podle mne nemá. To vespod je prostě plocha, kterou přirůstá ke dřevu. . .

Re: Re: A co může být toto?, 16.06.2015 08:20, Tori(m)

Jestli tam roste ještě jiná, tak bych ju nechala dorůst a zjistila, na čem přesně roste. Kombinaci hnědá dužina + našedlý hymenofor + růst na jehličnanech odpovídá několik druhů/rodů, např. troudnatec pásovaný, ohňovec (Hartigův), i některá lesklokorka.

Re: Re: Re: A co může být toto?, 16.06.2015 08:55, mipera

Byla tam pouze jedna, občas tam chodím, třeba bude další.

Dá se poznat, co to je?, 15.06.2015 18:39, mipera

Jidášovo ucho to není.
Díky

Re: Dá se poznat, co to je?, 15.06.2015 18:44, alesjirsa(m)

Zřejmě nějaký černorosol. Tipl bych si umbrového, ale bez záruky.

Re: Re: Dá se poznat, co to je?, 15.06.2015 19:12, mipera

Bývají tam občas malé žlutohnědé mističky, dříve jsem si myslela, že to je malé ucho, ale nikdy nevyrostly, mívaly průměr asi 1 cm i méně. Dnes byly většinou černé. Je to houba závislá na vlhkosti, roste na černém bezu.

Děkuji za určení...., 07.06.2015 21:21, librcoul

Re: Děkuji za určení...., 07.06.2015 21:25, alesjirsa(m)

Asi polnička tuhá.

Mám co dohánět, 06.06.2015 17:20, alesjirsa(m)

Ahoj
Někteří možná víte, že letních hub zatím ještě moc neznám, a až přijde sezóna hub, tak budu mít hodně co na určování. Tak proč nezačít už teď ? Mám tu jednu fotku z roku 2014 (a možná jich najdu ještě více, podívám se), jejímž hlavním motivem je stroček trubkovitý. Ptám se však na tu lupenatou houbu vedle. Poradíte prosím ?

Re: Mám co dohánět, 07.06.2015 20:56, Patrik(m)

Asi nějaká helmovka, kdybych chtěl bych sebevrah, tvrdil bych, že zefírová, ale z téhle fotky?

Re: Re: Mám co dohánět, 07.06.2015 21:13, alesjirsa(m)

Já si myslím, že by to mohla být ona. Díky. A už jsem zase o něco chytřejší.

A ještě jedna, 30.05.2015 17:44, alesjirsa(m)

Neví někdo prosím, jak se jmenuje tato pórovitá houba. Ty "rýhy" jsou od "závor", které byly k plodnici přilepené a které jsem odstraňoval. Povrch byl lepkavý, póry byly drobné, na většině místech pravidelné (tady jsou zrovna mírně labyrintické). Houba rostla na spodní straně listnáče (asi dubu, ale je to jen domněnka). Dalo by se to makroskopicky určit ?

Neví někdo prosím ..., 30.05.2015 17:34, alesjirsa(m)

. . . jak se jmenuje tato drobotina ? Spodní strana větve nějakého listnáče.

Re: Neví někdo prosím ..., 30.05.2015 21:14, Patrik(m)

To je ňáká začínající lupenatá, možná kržatka, ale může to být i něco inačího. . .

Re: Re: Neví někdo prosím ..., 30.05.2015 21:44, alesjirsa(m)

Takže čekání, než vyroste. Díky.

sírovec nebyl, 27.05.2015 17:09, mipera

pouze nějaké , , fuj"

Re: sírovec nebyl, 27.05.2015 17:09, mipera

ještě detail, vítr mlátil i se stativem

Re: Re: sírovec nebyl, 27.05.2015 17:28, alesjirsa(m)

Sírovec po dvou letech ? (Jen vtip . . . i když . . . )

Re: Re: Re: sírovec nebyl, 27.05.2015 17:58, mipera

Může být, aspoň vím, kam příští rok vyrazit.

Re: Re: Re: Re: sírovec nebyl, 27.05.2015 18:20, chorcheee(m)

. . . a je to na třešni .

Re: Re: Re: Re: Re: sírovec nebyl, 27.05.2015 18:37, mipera

Dnes to bylo na třešni, minule jsem fotila něco jiného.

Dá se určit?, 27.05.2015 15:20, vevanek

Nalezeno na štěpkách spolu s řasnatkami

Dá se určit?, 27.05.2015 15:19, vevanek

. . . ta větší měla 1cm a klobouček cca 3mm. (takto mrňavé neumím vyfotit )

Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 18:02, mipera

Vyfotila jsem borku. Určitě nechodíte fotit se stoličkou, i tak jsem měla problém.

Re: Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 18:03, mipera

Tori měla pravdu, je tam slimák pěkně vykrmenej.

Re: Re: Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 18:04, mipera

Příště budu fotit něco zajímavějšího.

Re: Re: Re: Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 19:30, Patrik(m)

No jestli je tohle borka třešně tak mňa kura šlak trefí

Re: Re: Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 21:54, Tori(m)

Krásnej, flekatej jak muréna.

Re: Re: Re: Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 22:09, mipera

Je to zaniklá zahrada, jsou tam i jilmy.
Díky za námahu.

Re: Navazuji na - opět nevím, 26.05.2015 21:51, Tori(m)

Připadá mi to jak stromy, co potkávám běžně v lužním lese, např. jilmy, na třešeň mi pořád chybí ty vodorovné rýhy, aspoň v náznaku. Ale neni to teda legrace určovat staré stromy - v klíčích je jen dokonalá a zcela typická kůra mladých stromků, případně pupeny a listy (které jsou většinou min. 10 m nad zemí), takže i ten jilm je jen tip naslepo.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30