Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Dřevomilka, 09.10.2015 13:31, Kraken(m)
Poradí mi někdo s tímhle? Rostlo to na vyvráceném, nezjištěném kmeni zřejmě listnáče.
Re: Dřevomilka, 09.10.2015 13:33, Kraken(m)
Re: Re: Dřevomilka, 09.10.2015 15:31, chorcheee(m)
Viděl bych v tom lesklokorku jehličnanovou (Ganoderma carnosum) nebo něco na ten způsob (lesklokorky, ač se to nezdá patří mezi choroši k determinačně problematickým skupinám). Minimálně lesklokorka to doufám je na 100%. Takovýto hymenofor - na vrchu rourek bílý, jakoby povápněný, uvnitř rourek pak rychle tmavý (výtrusy lesklokorek jsou tmavě rezavé) je pro ně typický.
Re: Re: Re: Dřevomilka, 09.10.2015 17:29, alesjirsa(m)
Lesklokorka to je skutečně 100%, ale jehličnanová asi ne. Navíc Kraken píše, že to rostlo na listnáči. Nejspíš lesklokorka tmavá nebo lesklokorka ploská.
Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 09.10.2015 18:59, chorcheee(m)
Psal zřejmě listnáče. . .
Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 09.10.2015 19:35, alesjirsa(m)
Ano, ale i tak se mi to na jehličnanovou nezdá.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 09.10.2015 20:01, Kraken(m)
Psal jsem to proto, že okolo byly samé listnáče. Na tom torzu už se nedalo nic poznat, navíc bylo zasypané hlínou. Mám tu ještě jeden pohled.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 10.10.2015 22:52, no-X
Byl povrch lesklý proto, že byl mokrý, nebo to bylo lesklé (i) za sucha?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 10.10.2015 23:58, Kraken(m)
No, pršelo. Nečekal jsem až přestane, takže bohužel nevím. 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 11.10.2015 22:39, no-X
Pak to asi z dostupných informací určit nepůjde. Pokud to místo navštěvuješ alespoň občas, zkus se tam podívat příští rok a zjistit dvě informace: Jestli tatáž plodnice roste dál (tzn. je vytrvalá), nebo se rozpadla a vyrazila nová (je jednoletá). Víceleté jsou leksklokorka ploská, tmavá a Pfeifferova. Jednoleté jsou jehličnanová, lesklá a pryskyřičnatá. Druhá informace: jestli je to lesklé nebo matné. Matné jsou ploská a tmavá, ostatní jsou lesklé. Z lesklých mi nejpravděpodobnější připadá jehličnanová, z matných ploská. Je-li to lesklokorka, klonil bych se asi k ploské. Tmavá mívá letošní přírůstky živěji zbarvené.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 13.10.2015 00:02, Kraken(m)
Tak jsem se tam byl dnes ještě jednou podívat. Za sucha vypadá takto. Strom je na 100% listnáč a to lípa. Na jedné straně byl ještě zbytek kůry a vedlejší strom je taky lípa. Jedná se o vývrat a je odřízlý. Je blízko pěšiny, takže ho možná časem odklidí. Jsem tu v lázních, pozítří odjíždím a pochybuji, že se na to místo ještě někdy dostanu.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 14.10.2015 12:25, no-X
Pak je to ploská nebo tmavá, jak psal alesjirsa. Tmavá je teplomilnější a roste prakticky jen na synantropních stanovištích jako jsou prosluněné parky nebo aleje. Není to typická plodnice tmavé, ale vyloučit se nedá. Na lípě rostou obě. Pro spolehlivé odlišení tmavé a ploské je třeba výtrusů, ale klobouk poprášený není, takže buď už je smyl déšť, nebo ještě žádné nevypadaly.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 14.10.2015 16:42, Kraken(m)
Ploských v okolí bylo habaděj a všechny byly pokryté výtrusy. Pěšina je na okraji k jižní straně se svažující louky v parku. Takže bych se přikláněl k té tmavé. Dík za spolupráci. 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 15.10.2015 20:29, chorcheee(m)
Tý jo, to je hustá proměna. . .
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 17.10.2015 23:13, no-X
Sám bych se asi klonil k té ploské. Tmavá je poměrně vzácná, roste většinou na člověkem udržovaných stanovištích a typické jsou pro ni živější jakoby skořicové tóny u letošních přírůstků, které někdy do bílého okraje přecházejí přes žlutý pruh. Pro představu:
http://www.muzeumcb.cz/files/images/Spolky/Mykologicky-klub/Houby/chorose/Ganoderma-adspersum-2015-07-29-01-JS.jpg
http://www.muzeumcb.cz/files/images/Spolky/Mykologicky-klub/Houby/chorose/Ganoderma-adspersum-2015-08-12-01-JS.jpg
I když tyto znaky nemusejí být na každé plodnici, většinou přítomné jsou. No nic, můžeme mluvit nanejvýš o pravděpodobnosti, bez výtrusů to ale nerozlouskneme.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 18.10.2015 23:06, Kraken(m)
Ty odkazy bohužel nejsou funkční. Alespoň mě to píše: The requested URL /files/images/Spolky/Mykologicky-klub/Houby/chorose/Ganoderma-adspersum-2015-07-29-01-JS.jpg was not found on this server. 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 19.10.2015 12:46, no-X
Z nějakého důvodu web vkládá mezi tečku a příponu „jpg“ mezeru. Nevím proč. Stačí z odkazu odmazat mezeru před „jpg“ a budou fungovat 
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 20.10.2015 00:24, Tori(m)
Možná pomůže vkládat odkazy jako odkazy, ne jako text: odkaz Tečky za mezerou bude asi způsobovat funkce na automatické "opravy" diakritiky, taky jsem si toho všimla.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dřevomilka, 20.10.2015 00:24, Tori(m)
Aha, tak nepomohlo, to je ovšem bug. .
Prosim o radu, 02.10.2015 18:35, Jari
Pripada mi jako modrak. No ale nevim. Roste v listnatem vlhkem proslunenem lese spise na kraji ve spolecnost holubinek. Hm. Nemuzu nikde najit zadny podobny. J
Re: Prosim o radu. , 02.10.2015 21:46, chorcheee(m)
Přijde mi jako slizák mazlavý. Měly by tam být nějaké smrky. . .
Re: Re: Prosim o radu. , 02.10.2015 22:09, alesjirsa(m)
Ten to nebude.
Re: Re: Prosim o radu. , 03.10.2015 14:48, Jari
Pobliz roste velká dvoujehlickova borovice. Po rozkrojeni jak je na fotce do půl hodinky začal modrat. Ta vrchní část a tak zůstal až do druhého dne než jsem ho vyhodila. Voněl pořad houbove.
Re: Prosim o radu. , 02.10.2015 22:45, Tori(m)
Bylo by možné ještě vyfotit znova klobouk shora, rovnoměrně osvětlený a pokud možno ne na přímém slunci?
Re: Re: Prosim o radu. , 03.10.2015 14:44, Jari
Uz nenafotim. Uz ho Nemam. Hm
Re: Prosim o radu. , 02.10.2015 23:01, Tori(m)
A ještě: jak je cítit dužina? Příjemně, nepříjemně, vůbec, připomíná nějakou vůni, . . . ?
Re: Re: Prosim o radu. , 03.10.2015 14:42, Jari
vonel moc prijemne houbove a cerstve.
???, 30.09.2015 21:15, vevanek
Ze země koukal jen kalíšek o průměru cca 2 cm. Po odstranění země se ukázal krátký třeň. Celková délka s nožkou 4 cm.
???, 30.09.2015 21:12, vevanek
. . . rostla uvnitř jehličnatého lesa.
Re: ???, 01.10.2015 09:11, Tori(m)
Některé ouško (Otidea sp. ). Pokud vím, je to s jejich určováním podobné jako s řasnatkami - velmi malá část se dá určit podle makroznaků, většina jen mikroskopicky. S přesnějším určením neporadím, viděla jsem je jednou před lety, taky bych teď jen hledala v Hagarovi.
Re: Re: ???, 01.10.2015 16:34, vevanek
Děkuji za nasměrování. Myslela jsem si, že ouška nemají třeň, ale jedno má - ouško kornoutovité. Docela by to odpovídalo, protože rostou i jednotlivě, tak jako v tomto případě.
Nějaká strmělka ?, 28.09.2015 17:55, alesjirsa(m)
Re: Nějaká strmělka ?, 29.09.2015 07:32, Tori(m)
Zkus se podívat i na líhy (Lyophyllum, Hypsizygus), některé z nich trochu gutují na povrchu klobouku a po uschnutí jsou pak takhle mramorované. Ale ta oranžová barva k nim zase moc nejde.
Re: Re: Nějaká strmělka ?, 29.09.2015 18:04, alesjirsa(m)
Ale ty asi nemají sbíhavé lupeny, ne ?
Re: Re: Re: Nějaká strmělka ?, 29.09.2015 19:06, Tori(m)
Nevím. Vypadl z nich nějaký výtr. prach? Podle jeho barvy by se dalo aspoň vyloučit některé skupiny.
Re: Re: Re: Re: Nějaká strmělka ?, 29.09.2015 19:23, alesjirsa(m)
Barvu výtr. prachu nevím.
Re: Nějaká strmělka ?, 08.10.2015 14:32, no-X
Nemůže to být strmělka přehrnutá trochu ovlivněná počasím?
Zná někdo tuto holubinku ?, 27.09.2015 19:56, alesjirsa(m)
Nepálila a vůni měla nevýraznou. Rostla v jehličnatém lese.
Re: Zná někdo tuto holubinku ?, 27.09.2015 19:57, alesjirsa(m)
Lupeny měly u této plodnice oranžovou barvu.
Re: Zná někdo tuto holubinku ?, 27.09.2015 22:22, Tori(m)
Další důležitý makroskopický znak je, jak daleko šla sloupnout pokožka od okraje klobouku - do třetiny poloměru, poloviny poloměru, skoro až doprostřed klobouku.
Re: Re: Zná někdo tuto holubinku ?, 27.09.2015 22:26, alesjirsa(m)
Teď jsem to zkoušel a řekl bych, že tak do půlky. Ale plodnice už je teď trošku suchá a jde to hodně blbě, takže to ber s rezervou.
Co je to za hřib?, 27.09.2015 17:06, houba13
Dnes sem našel v listnatém lese, klobouk asi 12cm.
Re: Re: Re: Co je to za hřib?, 27.09.2015 17:25, alesjirsa(m)
Doufám, že ten hřib myslíš ironicky. Vidím to na čechratku černohuňatou.
Re: Re: Re: Re: Co je to za hřib?, 27.09.2015 19:51, chorcheee(m)
Obávám se, že to nebyla ironie (česky železie )
.
Re: Re: Re: Re: Re: Co je to za hřib?, 28.09.2015 08:57, houba13
Dotaz sem myslel vážně. . .
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co je to za hřib?, 28.09.2015 15:45, alesjirsa(m)
Takže takto:
Hřibovité houby mají na dolní straně klobouku póry (viz. obrázek), nikoli lupeny, jako to je u té čechratky a dále např. u holubinek, ryzců, bedel apod.