O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Podzemka, 05.06.2016 10:20, kutas

Ahoj, byl bych vděčný za radu nebo nasměrování, v podzemkách se vůbec nevyznám. . . plodnice 3-5cm, povrch bílý až tmavě béžový, chuť slabě kořeněná, vůni nepopíšu(jako houba), nalezeno v čisté jedlině (hojně ve dvou různých lesích), plodnice vykukují z jehličí a jsou obaleny myceliem.

Re: Podzemka, 05.06.2016 13:25, Yohaness(m)

Tak to tedy gratuluji, jde nejspíše o vzácný smržovec Ohthův - Gautieria otthii.
To jsi ho vyhrabal, nebo koukal?

Re: Re: Podzemka, 05.06.2016 16:51, kutas

Děkuju, na obou lokalitách byla jedna plodnice skoro celá venku, jinak bych je asi nenašel, náhoda. . . další skupinky plodnic pod kupičkami jehličí, ale nevyhrabával jsem je. . . je tam možná ještě něco jiného, taková jakoby dvojkulička s čistým hladkým povrchem, bílé, růžové a sytě žluté tóny, vykukuje (foto příšerné).

Re: Re: Re: Podzemka, 06.06.2016 08:30, Yohaness(m)

No super, pokud můžeš, sleduj lokalitu, mohou tam být další zajímavosti. . . jinak jsem napsal blbě český název, tudíž opravuji na smržovec Otthův.

Co je to za houby?, 04.06.2016 12:04, Verca

Dobrý den, tyto houby nám ve větším množství vyrostly na zahradě, asi s přineseným mulčem.
Co je to za houby a jsou jedlé či ne?
Děkuji

Re: Co je to za houby?, 04.06.2016 19:28, Zdeno(m)

Zřejmě závojenka podtrnka nebo sadová. Pokud roste na zahradě, jedlá a kupodivu chutná. . .

Prosím o určení, 31.05.2016 21:11, BOHATYR

Toto mi roste na zahradě.

Re: Prosím o určení, 31.05.2016 21:11, BOHATYR

Re: Re: Prosím o určení, 31.05.2016 21:12, BOHATYR

Re: Re: Re: Prosím o určení, 04.06.2016 19:30, Zdeno(m)

Tatáž odpověď jako u nálezu Verči. . .

Re: Mohla to být hlíva?, 30.05.2016 20:48, mipera

Toto mi poslal známý, zda se jedná o hlívu. Je to foceno mobilem.
Děkuji.

Re: Re: Mohla to být hlíva?, 30.05.2016 20:49, mipera

Re: Re: Re: Mohla to být hlíva?, 30.05.2016 20:49, mipera

Re: Re: Re: Re: Mohla to být hlíva?, 30.05.2016 20:51, mipera

Koukám, že se fotky otáčí, snad se dá z nich něco určit.
Děkuji.

Re: Re: Re: Re: Re: Mohla to být hlíva?, 30.05.2016 21:25, alesjirsa(m)

Zjevně hlíva plicní.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mohla to být hlíva?, 04.06.2016 19:31, Zdeno(m)

ano, roste aktuálně na listnáčích, výborná, pozor na přestárlé plodnice, žloutnou a páchnou po moči. . .

dotaz, 28.05.2016 20:55, machaon

nevím myslel jsem na Chřapáč quéletův ?

Lesní cesta smrkový les., 28.05.2016 20:47, machaon

Foceno z ruky

Re: Lesní cesta smrkový les., 28.05.2016 21:02, Tori(m)

Nejdřív jsem podle barvy myslela H. leucomelaena, ale ten třeň je dost výrazný. . . zajímavá houba.

Re: Lesní cesta smrkový les., 28.05.2016 23:34, no-X

Viděl bych to na H. confusa (=H. solitaria v pojetí některých autorů). Pěkný nález.

Re: Re: Lesní cesta smrkový les., 29.05.2016 05:46, machaon

Ďíky

Re: Re: Lesní cesta smrkový les., 29.05.2016 06:58, Tori(m)

A zároveň H. confusa je synonym H. leucomelaena podle DNA. . . (Landeros et al, 2015). Chřapáče jsou prostě potvory variabilní.

Re: Re: Re: Lesní cesta smrkový les., 29.05.2016 09:33, machaon

Děkuji za pomoc

Re: Re: Re: Lesní cesta smrkový les., 29.05.2016 23:10, no-X

Nevím, jestli se oba díváme do té stejné práce, ale v té, do níž koukám (Advances in the phylogeny of Helvella (Fungi: Ascomycota), inferredfrom nuclear ribosomal LSU sequences and morphological data), jsem našel pouze zmínku o tom, že na základě morfologického studia holotypu považují H. confusa a H. pedunculata za jeden druh. Můžeš upřesnit, o kterou práci jde?

Re: Re: Re: Re: Lesní cesta smrkový les., 30.05.2016 09:54, Tori(m)

Omlouvám se, špatně jsem si to zapamatovala a smíchala dohromady s tou synonymikou od Abbotta & Curraha, kterou tam zmiňují. Je to ta samá práce, samozřejmě. Díky za opravu.

Re: Re: Re: Re: Re: Lesní cesta smrkový les., 30.05.2016 22:35, no-X

V pohodě, jsem rád, že se to vyjasnilo

dotaz, 28.05.2016 13:59, PETRP

Dobry den, tohle mi vylezlo ze substratu pro pokojove rostliny, co to je?

Re: dotaz, 28.05.2016 14:00, PETRP

Re: Re: dotaz, 28.05.2016 16:31, chorcheee(m)

Nejspíše Leucocoprinus birnbaumii.

Re: Re: Re: dotaz, 28.05.2016 16:37, Patrik(m)

Souhlasím . . .

Re: Re: Re: Re: dotaz, 28.05.2016 18:24, PETRP

Nema tam ale tu sukynku pod kloboukem.

Re: Re: Re: Re: Re: dotaz, 28.05.2016 18:29, PETRP

Délka nohy 3cm.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: dotaz, 28.05.2016 18:34, PETRP

Podtrnka?, 28.05.2016 10:13, Petr2

Zdravím, je toto závojenka podtrnka? Roste mi na zahradě pod meruňkou. Díky za info.

Re: Podtrnka?, 28.05.2016 16:37, chorcheee(m)

Něco z toho okruhu (E. clypeatum, E. saundrersii, E. sepium a s malou pravděpodobností i něco jiného). Jak se ovšem místní odborníci shodují, z kulinářského hlediska není důležité, pravděpodobnost otravy téměř nulová. . .

Re: Re: Podtrnka?, 30.05.2016 10:02, Petr2

Díky za info.

Líha Nahloučená?, 28.05.2016 09:27, Ric

Zdravím, je můj odhad správny že se jedná o Líhu Nahloučněnou? A v tomto ročním období.

Re: Líha Nahloučená?, 28.05.2016 17:14, Tori(m)

Zkuste se podívat do atlasu i na rudoušek uťatý (Rhodocybe gemina). Neříkám, že to je najisto ten druh, ale připomíná mi ho to víc než líhu.

Re: Líha Nahloučená?, 28.05.2016 19:57, basset(m)

Já si myslím, že je to líha nahloučená. Letos rostou houby trochu jinak než běžné roky. Objevují se často houby, pro které je charakteristický růst v létě nebo dokonce na podzim.

Re: Re: Líha Nahloučená?, 28.05.2016 20:10, Ric

Díky

co to je ?, 26.05.2016 14:31, jcp(m)

dnešní nález z lokality, kde nebylo nic jiného než kováři (typický křovinatý dubový les u Dymokur). Na první pohled jsem hádal plavého nebo medotrpkého (rostou tu oba). To že okamžitě začal modrat mi vyloučilo plavého, ale medotrpkému neodpovídá chuť (normální příjemná) a naprostá absence síťky . .

co to je ?, 26.05.2016 14:33, jcp(m)

napadla mě modračka kterou jsem tu ještě nenašel, ale na tu mi nesedí velikost rourek, na fotce z domova je vidět (krom absence síťky) že rourky jsou drobné a husté

co to je ?, 26.05.2016 14:36, jcp(m)

navíc jsem zjistil, že v místě kde je starší poranění je barva karmínově červená

co to je ?, 26.05.2016 14:39, jcp(m)

mohl by to být hřib žlutý? Každopádně pokud by to někoho zajímalo, exikát bude k disposici . .

Re: co to je ?, 26.05.2016 16:41, mh

Kovář, odbarveňák, v Polabí klasika. červená barva na třeni bývá taky typická, i když spíš na bázi. . .


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30