O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

hlíva ústřičná?, 13.11.2015 19:11, mipera

Vím, že je to rozmazané, omlouvám se.

Re: hlíva ústřičná?, 13.11.2015 19:11, mipera

Ještě přidávám hymenofor.

Re: hlíva ústřičná?, 13.11.2015 19:11, alesjirsa(m)

Vypadá to na ni.

třepenitka maková?, 10.11.2015 16:24, bobo

Děkuji.

Re: třepenitka maková?, 10.11.2015 17:32, alesjirsa(m)

Ano.

Re: Re: třepenitka maková?, 10.11.2015 22:31, Zdeno(m)

Souhlas, zapamatuj si vůni a modrou makovou barvu lupenů. . .

houba x, 08.11.2015 19:14, Vladislava

Zná někdo tuto houbu?Mám zní udělat řízky nebo otrávený šípy.

Re: houba x, 10.11.2015 17:42, chorcheee(m)

Tak Vladislavě neodpoví ani "dvorní poradnář" Aleš. To mne překvapuje. Fotka to není bůhvíjaká, ale dovoluji si s velkou pravděpodobností hádat strmělku mlženku. Houba, která v pozdním podzimu roste často a často se na ní lidi ptaj. Je jedlá, ale má většinou výrazné aroma (těžko popsat - prostě krom houbové vůně je tam ještě něco dosti pronikavého), která každému nesedne. Prostě vyzkoušet a pak buď tuto houbu ignorovat, nebo sbírat. . .

Re: Re: houba x, 10.11.2015 19:08, Vladislava

Dík moc za radu, rostla u velkého smrku v řadě. Zdálo se jako když kopíruje kořen toho stromu.

Re: Re: houba x, 10.11.2015 22:32, Zdeno(m)

Souhlas, nejlepší způsob využití v kuchyni je ovšem naložení do octového nálevu, kde je skvělá a dokonce vyhrála v soutěži. . .

Re: Re: Re: houba x, 16.11.2015 14:07, basset(m)

Nejlepší je naložení jako zavináče

dotaz, 05.11.2015 19:02, machaon

Může někdo pomoci, nejsem si jistý zda je to muchomůrka šiškovitá. Nebo uplně něco jiného? Dík

Re: dotaz, 06.11.2015 18:41, Sley

Podle rýhovaného prstenu může být. Ale sám ji "face to face" neznám, takže pouze tipuji. . .

Re: dotaz, 07.11.2015 14:44, no-X

Pomohly by nějaké informace k ekologii (stromy, nadmořská výška, podloží, zda je lokalita nějak ovlivněná člověkem. . . ). Muchomůrka šiškovitá určitě může růst takhle pozdě, loni nám jí jeden houbař taky přinesl na přelomu října a listopadu.

Re: Re: dotaz, 07.11.2015 15:55, machaon

Na přístupové sypané hrázi na ostrov Markéta PP. Šíje je z obou stran obklopena vodou ryb. Hejtman. Porost s převahou olše, osikou a roztroušeně dubem a borovicí. N. V. 400-403 m.

Re: Re: Re: dotaz, 07.11.2015 18:24, no-X

To je zajímavé. Z principu není důvod, aby na takové lokalitě nerostla, na druhou stranu nevím o tom, že by se doposud v jižních Čechách našla na rybniční hrázi. Na okolních hrázích ale v minulosti byly nálezy mykorhizních vápnomilných hub, které tu taky nejsou běžné, takže proč ne. Myslím, že tenhle nález by mohl zajímat Pavla Špinara - pokud se nepletu, na Markétě snad dělal mykologický průzkum.

Re: Re: Re: Re: dotaz, 08.11.2015 06:25, machaon

Pavel je momentálně na chalupě, vrátí se za týden.

Re: dotaz, 10.11.2015 22:29, Zdeno(m)

Vidím to spíše na zbytnělou citronovou. . .

Re: Re: dotaz, 11.11.2015 08:28, machaon

. . . ano může být.

Nemám zdání..., 02.11.2015 22:59, Kraken(m)

Re: Nemám zdání..., 02.11.2015 23:02, Kraken(m)

Re: Re: Nemám zdání..., 02.11.2015 23:59, Tori(m)

Na čem to roste - řapík, stonek? Každopádně voskovička sp. , a nejspíš ne voskovička jasanová (?) (= H. fraxineus), protože u té by měl být celý povrch pokrytý tou černou vrstvou.

Re: Re: Re: Nemám zdání..., 04.11.2015 12:04, Kraken(m)

Je to nejspíš nějaké stéblo. Bohužel netuším z čeho.

Re: Re: Re: Re: Nemám zdání..., 04.11.2015 12:11, Kraken(m)

Možná H. caudatus, nebo H. herbarum?

Re: Re: Re: Re: Re: Nemám zdání..., 04.11.2015 19:53, Patrik(m)

Možná jo, možná ne, prostě Hymenoscyphus sp.

Re: Nemám zdání..., 02.11.2015 23:02, Kraken(m)

Re: Nemám zdání..., 02.11.2015 23:04, Kraken(m)

Tohle rostlo na zbytku rozpadlého listu.

Re: Re: Nemám zdání..., 03.11.2015 00:04, Tori(m)

Tipuju některou terčku (Rutstroemia sp. ), Patrik/Aleš možná upřesní.

Re: Re: Re: Nemám zdání..., 03.11.2015 18:31, Patrik(m)

Nelze upřesnit, jedná se totiž o ještě nedovyvinuté začínající apothecia

Re: Re: Re: Nemám zdání..., 10.11.2015 01:44, Kraken(m)

Tohle ale nemělo ani náznak třeně. Možná, že se jedná o stejnou houbičku jako je tahle. Našel jsem ji na stejném místě vloni v listopadu.

Re: Re: Re: Re: Nemám zdání..., 14.11.2015 00:59, Tori(m)

Za třeň bych považovala celou tu válcovitou část od dřeva až do bodu, kdy se začne víc rozšiřovat do stran. Apotecia bez třeně jsou zamlada víc polokulovitá nebo elipsoidní, aspoň teda to málo, co jsem viděla.

Re: Nemám zdání..., 03.11.2015 18:32, Patrik(m)

Tohle je krásná oušenka, Sowerbyella sp. , gratuluju

Re: Re: Nemám zdání..., 03.11.2015 18:32, Patrik(m)

Myšleno to první

Re: Nemám zdání..., 13.11.2015 14:01, Yohaness(m)

Možná Sowerbyella radiculata. . .

Dřevomilka, 31.10.2015 12:39, Kraken(m)

Rostla na bukovém kmeni.

Re: Dřevomilka, 31.10.2015 14:13, alesjirsa(m)

Viděl bych to na šedopórku osmahlou (Bjerkandera adusta).

Re: Dřevomilka, 31.10.2015 16:28, Kraken(m)

Dík, vůbec jsem se nezaměřil na ty šedivé póry. Znám jí už s kloboučky.

Něco chlupatého, 31.10.2015 12:37, Kraken(m)

Re: Něco chlupatého, 03.11.2015 18:34, Patrik(m)

S tím bílým ti neporadím, asi nějaký mikromycet, ale ten černý povlak je určitě Eutypa maura, s krásně vyniklými ostioly

Prosím o pomoc ..., 29.10.2015 20:37, alesjirsa(m)

. . . s tímto rosolem, popř. askomycetem. Rostlo to, myslím, na dřevě dubu.

bedlicka ostrosupinata?, 29.10.2015 17:45, pája

Ahoj, muze mi prosim pomoct s urcenim? Lokalita: Vyskov, bezna zahrada.

Re: bedlicka ostrosupinata?, 29.10.2015 18:00, alesjirsa(m)

Ano, viděl bych to na ni.

Re: bedlicka ostrosupinata?, 29.10.2015 18:27, basset(m)

. . hlavně pozor, údajně téměř stejně jedovatá jako muchomůrka zelená

Re: Re: bedlicka ostrosupinata?, 10.11.2015 22:34, Zdeno(m)

Typický je její výskyt na zahradách v záhonech, voní po pestřeci. . .

Jde určit?, 29.10.2015 10:28, vevanek

Zaujaly mě tyto "stalagmity". Některé jsou tvořeny samotnou houbou, jinde houba tvoří povlak na dřevě


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30