O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Nález 10.3.2016 Praha 6 - Střešovice, 10.03.2016, 10.03.2016 22:28, plysec

obr. 2

Nález 10.3.2016 Praha 6 - Střešovice, 10.03.2016 22:27, plysec

Plodnice původně "zavěšeny" na spodní straně dřevěné desky stolu v zahradní restauraci (zahrádka momentálně mimo provoz, takže stoly jsou naskládány deskami na sebe a plodnice jsou "vzhůru nohama".
Dřevo blíže neurčeno (majitel neví).
Prosím o pomoc při určení. Děkuji.
Obr. 1

Re: Nález 10.3.2016 Praha 6 - Střešovice, 11.03.2016 08:53, plysec

už jsem si to našel. . . ; obyčejná trámovka plotní - Gloeophyllum sepiarium;

Re: Re: Nález 10.3.2016 Praha 6 - Střešovice, 11.03.2016 17:09, alesjirsa(m)

Ano, je to trámovka.

Na pařízku růže..., 10.03.2016 14:30, Joska(m)

Outkovka pestrá, nebo jsou tam ty odstíny šedopórky osmahlé?

Re: Na pařízku růže..., 10.03.2016 17:40, alesjirsa(m)

To je outkovka pestrá.

Re: Re: Na pařízku růže..., 10.03.2016 18:26, Joska(m)

Díky Aleši!

Ještě z listopadu..., 09.03.2016 20:19, Patrik(m)

Prosím o určení. . . Našel jsem to na spáleništi na nepříliš ohořelém dřevě listnáče - nejspíše buku. Vypadá to na nějaký basidiomycet, věděl by Aleš či Chorchee?

Re: Ještě z listopadu..., 09.03.2016 20:23, alesjirsa(m)

Tipuji, že to asi půjde identifikovat jen mikroskopicky, napadá mě třeba nějaká hodně vybledlá kornatka masová, ale pochybuji.

Re: Re: Ještě z listopadu..., 10.03.2016 17:11, Patrik(m)

Tyhle povlaky mě sice příliš nezajímají a vřeckatých hub mám doma exsikátovaných víc než je zdravé, a tak většinou badidiouše, a navíc takovéhle povlakovité, neberu, ale tady jsem z nějakého důvodu udělal výjimku.

Lupenatá na dřevě, 25.02.2016 02:07, Tori(m)

Předpokládám, že tohle je něco běžného, ale nesedí mi to ani na pařezníky, ani na hlívy, bo ani jedny nemám nakoukané mimo ideální fotkový vzhled.
Plodnice do asi 4 cm na šířku, bokem přirostlé. Klobouk radiálně rýhovaný, hladký, mohl být možná lepkavý, ale v terénu mě nanapadlo to zkusit. Třeň velmi krátký. Lupeny hnědé (možná v mládí mohly být světlejší), na ostří rovné, hustě propojované (anastomozované). Výtrusný prach bílý. Šupiny na klobouku ani velum není. Co to je za rod (případně druh)?

Nalezeno 7. 2. na vyřezaných náletových břízách, pásmo pahorkatin, u cesty v jinak převážně smrkovém lese.

Re: Lupenatá na dřevě, 25.02.2016 02:07, Tori(m)

Ještě lupeny, omlouvám se za rozmazání, všimla jsem si samozřejmě až doma.

Re: Re: Lupenatá na dřevě, 25.02.2016 16:30, alesjirsa(m)

Nemohl by to být pařezník fialovoplavý (Panellus violaceofulvus) ?

Re: Re: Re: Lupenatá na dřevě, 25.02.2016 19:31, alesjirsa(m)

Tak ne, teď jsem si o něm přečetl, že roste na jehličnanech, v tom případě pokud by to tedy bylo něco z rodu Panellus, mohl by to být podobný pařezník tuhý (Panellus ringens).

Re: Re: Re: Re: Lupenatá na dřevě, 25.02.2016 22:34, Tori(m)

Viděla jsem samé fialové na netu, naživo žádný, ale možná stářím nebo přemrznutím takhle zhnědne. Ověřím to. Díky.

Re: Re: Re: Re: Re: Lupenatá na dřevě, 26.02.2016 18:30, alesjirsa(m)

To mě právě také napadlo.

Hadovka?, 24.02.2016 20:32, JayJay

Dnešní nález, že by hadovka? V únoru bych ji nečekal. Omluvte prosím stav mých prstů.

Re: Hadovka?, 24.02.2016 20:32, JayJay

Ještě jedna před vyjmutím z půdy.

Re: Re: Hadovka?, 24.02.2016 21:38, alesjirsa(m)

Ano, mohlo by to být vajíčko hadovky smrduté.

Re: Re: Hadovka?, 24.02.2016 21:42, plysec

Mohla by to být, i když to "vajíčko" mi na hadovku přijde dost drobné (?); mohla by to být i psivka obecná; její výskyt, stejně jako u hadovky, je v této roční době neobvyklý, ale 13 - 15 stupňové teploty v uplynulých dnech jsou v únoru stejně nezvyklé. . .

Re: Re: Re: Hadovka?, 25.02.2016 17:12, alesjirsa(m)

No jo, bylo by to jasné, kdyby byla fotka řezu toho vajíčka.

Chorošovitá houba, 17.02.2016 11:20, alesjirsa(m)

Rostla na spodní straně spadlého borového kmene (proto se špatně fotila). Velikosti pórů: 2-3 póry na mm.

Re: Chorošovitá houba, 17.02.2016 12:50, chorcheee(m)

Řekl bych troudnatec pásovaný. Něco takového jsem na borovici také našel a nejdříve jsem uvažoval o Diplomitoporus flavescens, ale když jsem pořádně porovnal fotografie, uznal jsem, že tato utkovka má jiné póry a jinou konzistenci. Myslím, že Fomitopsis pinicola tohle může udělat a ty póry se dají nakoukat (vypadají prostě takto ).

Re: Re: Chorošovitá houba, 17.02.2016 13:52, alesjirsa(m)

Tak okrově žluté póry jsem u troudnatce pásovaného ještě teda neviděl. Díky.

Re: Re: Re: Chorošovitá houba, 18.02.2016 00:00, Tori(m)

Koukni na popis a fotky do atlasu ke slovákům: odkaz.

Re: Re: Re: Re: Chorošovitá houba, 18.02.2016 00:01, Tori(m)

Mělo být velké S, pardon.

Prosím, o určení, 14.02.2016 20:22, mipera

Řekla bych, že je to síťkovec asi načervenalý.
Síťkovec dubový znám, bývá světlejší.

Re: Prosím, o určení, 14.02.2016 20:22, mipera

Re: Prosím, o určení, 14.02.2016 20:23, mipera

Ještě přidávám hymenofor.

Re: Re: Prosím, o určení, 14.02.2016 20:29, alesjirsa(m)

Je to trámovka.

Re: Re: Re: Prosím, o určení, 14.02.2016 20:49, mipera

Díky, je tmavě hnědá, skoro černá, hymenofor také hodně tmavý,
fotila jsem při umělém osvětlení.
Horní část pařezu s ní byla porostlá.

Prosím poraďte..., 06.02.2016 18:53, plysec

z dnešní vycházky do Hostivařského lesoparku; na torze částečně opracovaného, zřejmě dubového, špalku; děkuji

Re: Prosím poraďte..., 06.02.2016 19:04, alesjirsa(m)

Krásná plodnice troudnatce pásovaného, kdyby ses podíval na zónu klobouku, kde se připojuje k substrátu, tam by měl být tmavě zbarvený.

Re: Re: Prosím poraďte..., 06.02.2016 19:48, plysec

No vidíš. . . ; tady bych t. pásovaného určitě nehádal - u těchto "chorošů" jsem mimo; díky Aleši;

Vetřelec, 05.02.2016 16:22, Pavla

Při hledání špičky břečťanové jsem natrefila na tento slepenec listí,

Re: Vetřelec, 05.02.2016 16:22, Pavla

po otočení vypadal asi nějak takto.

Re: Re: Vetřelec, 05.02.2016 16:24, Pavla

A pokus o detail. Nebylo rozpoznatelné, kde začíná houba a kde končí list, jako by byly jedno tělo – jedna duše. Připadlo mi to jako nějaká žilnatka, ale to berte s rezervou, já jsem na určování takový Brouk Pytlík.

Re: Re: Re: Vetřelec, 05.02.2016 17:19, alesjirsa(m)

Nevíš, jestli to třeba rostlo z nějakého pařezu, popř. jiného dřeva ? Jediné, co mi to připomíná, je rod Stereum (Pevník).
Jinak ty askomycety (popř. hlenky) na té první fotce, které vypadají, že rostou přímo na té houbě, vypadají zajímavě. Rozhodně by si zasloužily větší prozkoumání.

Re: Re: Re: Re: Vetřelec, 05.02.2016 19:22, Pavla

Místo naleziště je takové menší rumiště, kde se nachází dost pařízků listnáčů, ale jestli zrovna „totok“ vyrůstalo ze dřeva, opravdu nevím. Jen doplním, že při otočení toho shluku jsem rozhodně neměla pocit, že bych „to“ vytrhávala, ať už z půdy či ze dřeva. Jen jsem to obrátila. (Škoda těch mrňousků, já vím, ale v tu chvíli jsem je, bohužel, vůbec neviděla).

Re: Re: Re: Vetřelec, 05.02.2016 21:37, Tori(m)

Žilnatky tvoří rozlité plodnice, proto má hymenofor nahoře. Kdyby to rostlo takhle, jak jsi to otočila, taky bych o ní uvažovala. Ale skutečná horní strana je ta hnědá a štětinatá, taky bych to viděla na něco pevníkovitého. Bílá mrňata netuším - pokud rostou nevybíravě jak na zdravém živém pevníku, tak na starých stoncích a řapících, připadá mi pravděpodobnější ta hlenka. Ale to je jen subjektivní dojem, ne určení.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30