O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

tvrďák u pařízku, 05.02.2016 15:41, plysec

nevím. . . kořenovník, outkovka, troudnatec. . . ???

Re: tvrďák u pařízku, 05.02.2016 16:39, Včelda

že by Outkovka hrbatá?

Re: Re: tvrďák u pařízku, 05.02.2016 16:51, Zdeno(m)

Ani lesklokorku ploskou bych nezavrhl. . .

Re: tvrďák u pařízku, 05.02.2016 17:15, alesjirsa(m)

Já bych také sázel na lesklokorku ploskou (Ganoderma applanatum).

Outkovka hrbatá má hranaté póry a navíc obvykle neroste na jehličnanech (pokud dobře rozpoznávám pařez smrku).

Re: Re: tvrďák u pařízku, 05.02.2016 20:14, plysec

No, teď koukám, že to opravdu vypadá na smrkový pařez - tam široko daleko o smrk nezavadíš - samý dub, buk, bříza, sem tam borovice. . . ; l. ploskou znám jinak, vždy bokem přirostlou, tenčí, s pravidelnějším okrajem. . . ; tohle rostlo patrně z kořenu, proto asi ten trochu nezvyklý "vyhřezlý" tvar, takže. . . může to být; díky.

pidihouby;, 05.02.2016 15:38, plysec

Ahoj, dnešní nález z vycházky do lesoparku Kotlářka; na spodní straně zetlelého dubového listu; plodničky cca do 1 mm, ale evidentně rozlišené na třeň a klobouček; víte někdo o co jde? díky.

Re: pidihouby;, 05.02.2016 16:32, Pavla

Já neporadím, ale s napětím budu sledovat, jestli Ti někdo odpoví. Já totiž podobnou (sice jen jednu) pidiplodničku objevila na listu listnáče (až doma u úpravy fotek) právě na fotu Vetřelce č. 1.

Re: pidihouby;, 05.02.2016 16:38, Včelda

viděl bych to na nějakou hlenku. . .

Re: pidihouby;, 05.02.2016 17:17, alesjirsa(m)

Jsem pro hlenku.

Re: Re: pidihouby;, 05.02.2016 18:19, Patrik(m)

Že by něco z okruhu Didymium?

Re: Re: Re: pidihouby;, 05.02.2016 20:02, plysec

Ano, to je možné. . . ; díky!

Rosol, 02.02.2016 15:29, alesjirsa(m)

Zase mám jednou za čas dotaz. Mohlo by se prosím jednat o černorosol bělavý ?

Re: Rosol, 02.02.2016 19:33, Patrik(m)

Spíše černorosol chrupavčitý, později to ztmavne. Jaká to byla větvička? Vidím tam růst polštářnatky, Diatrypella sp.

Re: Re: Rosol, 02.02.2016 19:35, alesjirsa(m)

Měla by to být větev dubu.

Re: Re: Re: Rosol, 05.02.2016 18:20, Patrik(m)

Polštářnatka dubová, Diatrypella quercina.

Re: Re: Re: Re: Rosol, 05.02.2016 19:54, alesjirsa(m)

Díky, příště vyfotím zvlášť.

Zdvořilý dotaz na p. Aleše :), 01.02.2016 20:05, Pavla

Pomůžete s určením? Předem děkuji

Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše :), 01.02.2016 20:10, alesjirsa(m)

No, tak na tu . . . (druhá položka v kvízu ) to moc nevypadá a jestli ano, tak je nějaká hodně divná. Tvarem pórů to trochu připomíná různopórku pleťovou, ale nevím, jestli může být třeba ve stáří takto zbarvená. Jinak mě už nic nenapadá.

Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše :), 08.02.2016 10:14, Kraken(m)

A co třeba mimčo hlináka červenajícího?

outkovka chlupatá?, 28.01.2016 17:02, mipera

Omlouvám se, fotka je hodně špatná.

Re: outkovka chlupatá?, 28.01.2016 18:55, alesjirsa(m)

Viděl bych to na klanolístku obecnou.

Re: outkovka chlupatá?, 28.01.2016 18:59, alesjirsa(m)

Outkovka chlupatá tvoří daleko mohutnější plodnice. Příště koukni na hymenofor a budeš to mít černé na bílém.

Re: Re: outkovka chlupatá?, 28.01.2016 19:03, mipera

Díky, všechny dnešní druhy hub rostou na tom drakovi.

Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 12.01.2016 21:30, Fred

Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 13.01.2016 20:39, alesjirsa(m)

Jsou tu i jiné určovatelé.

Každopádně tady by to chtělo detailnější pohled (a nejen na klobouky), z této vzdálenosti to nejsem schopen identifikovat.

Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 14.01.2016 13:59, Fred

Dík!

Re: Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 19.01.2016 22:32, Zdeno(m)

Frede, buď třepenitka svazčitá nebo maková. . .

Re: Re: Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 26.01.2016 23:00, Fred

Zdeno(m), díky!

Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 12.01.2016 21:28, Fred

Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 13.01.2016 20:40, alesjirsa(m)

A toto by mohla být např. líha srostlá, ale může to být určitě i něco jiného.

Re: Re: Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 15.01.2016 19:41, alesjirsa(m)

Ještě mě také napadá mechovka obecná. Doporučuji nefotit jenom klobouk, protože to u většiny stopkovýtrusých hub na určení nestačí.

Zdvořilý dotaz na p. Aleše Jirsu, 12.01.2016 21:25, Fred

Houba, 06.01.2016 18:04, vevanek

Dnes jsem našla samostatně rostoucí houbu, rostla ze země

Re: Houba, 06.01.2016 18:05, vevanek

. . . měla dlouhý kořen.

Re: Re: Houba, 06.01.2016 18:33, alesjirsa(m)

Penízovka sametonohá.

Penízovka sametonohá, 06.01.2016 16:46, Hejk

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o ujištění, že se skutečně jedná o Penízovku sametonohou. Tuhle houbu de facto neznám a rád bych z ní zkusil třeba polívku. Ale taky bych se rád ráno probudil živ a zdráv. . . . Roste u cesty na okraji převážně listnatého lesa, cca 10m od potoka, na suchém listnáči. Je tam několik trsů.
Díky moc za odpověď, Vašek Hejpetr

Re: Penízovka sametonohá, 06.01.2016 16:51, Hejk

Omlouvám se za blbě otočenou fotku. . .

Re: Re: Penízovka sametonohá, 06.01.2016 17:01, Joska(m)

Dobrou chuť! Je to ona.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30