Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Dotaz, 07.05.2016 18:04, machaon
Nalezeno v bučině na spadaném listí
Re: Dotaz, 07.05.2016 19:57, alesjirsa(m)
Možná pokrytka nažloutlá.
Smrž, 05.05.2016 09:16, Mirek
Dobrý den na zahradě nám vyrostlo 25 smržů a další rostou ale nikdo ve vesnici nám nepotvrdil že jsou jedlé. Děkuji za radu Šturma
Re: Smrž, 05.05.2016 12:02, chorcheee(m)
Dobrý den, všechny smrže jsou jedlé. Někdo těmito "mulčovými" pohrdá, neboť bývají počůrány od městských psů, opilců, bezdomovců. . . ale kdež jsou ze zahrádky, neměl by být problém. Dobrou chuť!
Chřapáč bělonohý (Helvella spadicea)?, 02.05.2016 20:51, chorcheee(m)
Chřapáč bělonohý (Helvella spadicea)?, 02.05.2016 20:50, chorcheee(m)
Re: Chřapáč bělonohý (Helvella spadicea)?, 02.05.2016 20:58, alesjirsa(m)
Vypadá to tak . . .
Re: Re: Chřapáč bělonohý (Helvella spadicea)?, 02.05.2016 21:01, alesjirsa(m)
Kriticky ohrožený druh Červeného seznamu . . .
Re: Re: Re: Chřapáč bělonohý (Helvella spadicea)?, 02.05.2016 21:14, chorcheee(m)
Díky, tento je z luhů od Dunaje u Bratislavy. . .
Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 01.05.2016 18:34, alesjirsa(m)
Růst na spodní straně listů smetánky lékařské.
Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 01.05.2016 18:44, alesjirsa(m)
. . . A připojím ještě spadlé listy s plodem jírovce maďalu a na nich jakési oranžové bůhvíco připomínající také rez. Byly tam ještě další takové spadlé listy, co tohle měly.
Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 01.05.2016 19:46, Patrik(m)
Na pampeliškách se vyskytuje Puccinia hieracei a P. variabilis.
Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 01.05.2016 20:37, alesjirsa(m)
Díky. Díval jsem a u té P. variabilis se mi zdá, že má jiný tvar plodnic. Tady jsou to oranžové (později tmavě hnědé) malé kulovité plodničky. Takže mohla by to být spíš ta P. hieracii ?
Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 18:05, Patrik(m)
Včera jsem to psal na rychlo, dnes mám víc času, takže zkusím specifikovat. . . Z fotky to není příliš patrné, ale aecia se nezdají být aecidioidní, čímž v úvahu připadají dva druhy:
- P. dioicae - aecium na žlutavých až nachových skvrnách, v okrouhlých skupinách
- P. hieracii - častější na jestřábnících, aecium uredinoidní, velké, splývající. . .
Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:15, alesjirsa(m)
Re: Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:16, alesjirsa(m)
. . . A toto jsou asi starší plodnice.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:42, Patrik(m)
To druhé jsou uredia, ty si mohl zmikroskopovat a bylo by hned jasno - urediospory se 2 klíčnímy póry blíže temene výtrusu, 21 - 30x 16 - 25 um . . . . hieracii
U těch dalších jsem bohužel nenašel. Možná něco bude na Index fungorum.
Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:19, alesjirsa(m)
A mohl bys mi prosím přeložit "aecium, aecidioidní, uredinoidní" ?
Re: Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:39, Patrik(m)
Vidíš to? Další důvod, proč by se tu hodila ta rubrika na populárně naučné články. Vysvětlím to tu jednou, za nějaký čas to zapadne v diskuzním fóru a až to bude chtít někdo vysvětlit jako ty, musím to vypisovat znova. . . 
No, jak to jen vysvětlit lépe, než za pomocí typických fotografií:
Aecium aecidioidní - rez korunkatá
pohárkovitá stěna nazývaná pseudoperidie
Aecium roestelioidní - u rodu Gymnosporangium
Aecium peridermioidní - odkaz
Aecium caeomoidní - odkaz
Aecium uredinioidní - odkaz
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:50, alesjirsa(m)
A jéé . . . To než dostanu do hlavy. . .
Tam mi to roestelioidní (i když to jsem si pomocí toho rodu Gymnosporangium dohledal) a uredinioidní aecium nejde spustit.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 02.05.2016 19:55, Tori(m)
Můžeš to k některé rzi dopsat do atlasu jako komentář, i s těmi odkazy. Tam to sice zapadne taky, ale aspoň se to bude dát zas najít.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevíte prosím někdo, co to je za rez ?, 06.05.2016 21:16, Patrik(m)
Máš pravdu, to zrobím
Strmělka?, 01.05.2016 00:17, kutas
. . . nebo nějaký ryzeček? Na žule pod osikami společně s kačenama (úletová lokalita), mléko houba neronila, ale chutnala jak ryzec, povrch klobouku jakoby plyšový, vůni nepopíši. . .
Re: Strmělka?, 01.05.2016 09:55, chorcheee(m)
Napadl mne rudoušek (Rhodocybe), ale jaký? Na uťatého mi ta noha i vrch klobouku přijdou hodně tmavé u takto mladé plodnice. . .
Re: Re: Strmělka?, 01.05.2016 15:35, Yohaness(m)
Nejspíš strmělka štěničná - Clitocybe sinopica.
Re: Re: Re: Strmělka?, 01.05.2016 17:25, chorcheee(m)
Dívám se na fotografie a Yohaness bude mít - jako obvykle - pravdu. Jak napsala nedávno na FB MLZ: "Fascinuje mne, jak stále málo o houbách vím a jak stále zbývá strašně moc poznat". Díky!
Re: Re: Re: Re: Strmělka?, 01.05.2016 19:29, kutas
Jj, děkuju moc, bude to ona.
kačenka náprstková?, 30.04.2016 18:52, pája
Starý třešňový sad, ale i s jasany a trnkami. Lokalita - Brno, Bystrc.
Re: kačenka náprstková?, 30.04.2016 22:46, basset(m)
náprstkovitá
Re: Re: kačenka náprstková?, 30.04.2016 22:48, basset(m)
Neměla by se sbírat, je v Červeném seznamu.
Re: Re: Re: Re: kačenka náprstková?, 01.05.2016 17:24, Yohaness(m)
Ale jedlá je. . .
Re: Re: Re: Re: Re: kačenka náprstková?, 02.05.2016 21:19, alesjirsa(m)
No, je, ale, jak už říká Henry, to, že je v Červeném seznamu, by mělo tento údaj činit nedůležitým.
Hnědák Schweinitzův?, 30.04.2016 13:00, FabianZBrd
Dobrý den,
dnes jsem při krátké procházce potkal na javorovém (klen) pařezu tuto hubku. Říkal jsem si, jestli to není počínající hnědák Schw. , ale zase na listnáči? Nemáte prosím někdo nápad, kam zařadit? Moc děkuji.
Re: Re: Hnědák Schweinitzův?, 05.05.2016 19:43, chorcheee(m)
Tý jo, to je Určovna na hovno tady, koukám! Nikdo nereaguje. Tak já můžu - abych reagoval - napsat jen to, že hnědák Schweinitzův asi opravdu ne. Už proto, že je vázán na jehličnany (nejraději má modříny a borovice - roste nejčastěji na jejich kořenových nábězích). Toto je cosi, co vyrostolo na míze, kterou kořenový vztlak vyhnal na řeznou plochu toho javoru. Bohužel neporadím co to je. . .
Re: Re: Re: Hnědák Schweinitzův?, 05.05.2016 19:46, chorcheee(m)
Je to hezky žluťoučké, ale sázel bych spíše na nějaký mikromycet (kvasinky?), než na houbu s okem viditelnými plodnicemi. A protože na to druhé se specializuje většina návštěvníků těchto stránek, nikdo asi neví a nereaguje. . .
Re: Re: Re: Re: Hnědák Schweinitzův?, 07.05.2016 14:00, FabianZBrd
Díky za reakci. Zkusím ještě mrknout, jestli se potvora trochu nevyvinula:o)