O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

čirůvka májovka, 29.04.2016 21:18, pája

Prosím o potvrzení určení - zda-li jde o májovku: lokalita zahrádkářská kolonie, na trávě - jedna v nedalekém dubovém lese. Pevná masitá, husté lupeny, kyjovitý třeň. Výrazná vůně, jakou jsem zatím necítil.

Re: čirůvka májovka, 29.04.2016 21:26, pája

ještě foto za čerstva

Re: Re: čirůvka májovka, 29.04.2016 21:39, alesjirsa(m)

Je to májovka, ale to, co máš na tom talíři, podle těch výrazně růžových lupenů vypadá spíš na závojenku podtrnku.

Re: Re: Re: čirůvka májovka, 29.04.2016 21:40, pája

Děkuju!

Re: Re: Re: čirůvka májovka, 29.04.2016 21:46, pája

Ještě mě napadlo že to celkem sedí na druh závojenka sadovka . . . , mýlím se hodně?

Re: čirůvka májovka, 29.04.2016 21:28, pája

fotka lokality - jak rostly

závojenka asi ano, ale která?, 28.04.2016 21:55, chorcheee(m)

Kolegové, mohla by to, prosím, být závojenka podtrnka? Ještě jsem ji nenašel. Tato rostla podél cesty u soutoku Oslavy a Chvojnice. Bohužel, rychlým průzkumem, jsem tam žádnou růžovitou dřevinu v blízkém okolí neviděl. Jen babyku a brslen nad plodnicemi. Navíc plodnice nevoněly moc příjemně (ale jsou to už takové přichcíplinky). Takže asi spíše jiná závojenka, že? Předem díky.

závojenka asi ano, ale která?, 28.04.2016 21:55, chorcheee(m)

Kolegové, mohla by to, prosím, být závojenka podtrnka? Ještě jsem ji nenašel. Tato rostla podél cesty u soutoku Oslavy a Chvojnice. Bohužel, rychlým průzkumem, jsem tam žádnou růžovitou dřevinu v blízkém okolí neviděl. Jen babyku a brslen nad plodnicemi. Navíc plodnice nevoněly moc příjemně (ale jsou to už takové přichcíplinky). Takže asi spíše jiná závojenka, že? Předem díky.

závojenka asi ano, ale která?, 28.04.2016 21:55, chorcheee(m)

Kolegové, mohla by to, prosím, být závojenka podtrnka? Ještě jsem ji nenašel. Tato rostla podél cesty u soutoku Oslavy a Chvojnice. Bohužel, rychlým průzkumem, jsem tam žádnou růžovitou dřevinu v blízkém okolí neviděl. Jen babyku a brslen nad plodnicemi. Navíc plodnice nevoněly moc příjemně (ale jsou to už takové přichcíplinky). Takže asi spíše jiná závojenka, že? Předem díky.

Re: závojenka asi ano, ale která?, 29.04.2016 20:11, Patrik(m)

Řekl bych, že ano, ale pěkně zeschlé . . . Popř. jiná Entoloma subgen. Entoloma. .

Kačenka?, 28.04.2016 19:53, Malkin

Ahoj,
prosím o identifikaci mého prvonálezu. Kačenka náprstkovitá mozkovitá?
Díky za radu.
M

Re: Kačenka?, 28.04.2016 19:58, alesjirsa(m)

Ne, ucháč obecný.

Re: Re: Kačenka?, 28.04.2016 22:01, chorcheee(m)

Jak jsem nedávno viděl, nějaký počeštělý Ukrajinec prý ucháče obecné aktuálně nabízí na Aukru. Díky FB skupině Mykologická poradna mu už někdo volal, že nabízí jedovatou houbu a snad inzerát již stáhnul. Takže záměna za kačenku není asi výjimečná (ale prodávat to, když si nejsem jistý, je samozřejmě prasárna velmi hrubého zrna). Zajímalo by mne, kde potom bude trestní zodpovědnost. Pravděpodobně u prodávajícího, že? A jak se bude lišit situace když nemá a když naopak má zkoušku a certifikát z tržních hub? .

Re: Re: Kačenka?, 28.04.2016 22:30, Malkin

Díky. Už ho vidím i v diskuzi. M

Tohle je spíš legrace,, 25.04.2016 23:27, Kraken(m)

vím, že tady je každá rada drahá.

Re: Tohle je spíš legrace,, 26.04.2016 17:31, alesjirsa(m)

Napadla by mě penízovka jarní, ale to by byla docela senzace. Samozřejmě z těchto plodnic těžko říct.

Re: Re: Tohle je spíš legrace,, 26.04.2016 17:49, chorcheee(m)

Tak penízovka jarní (Gymnopus vernus) by takto nějak přibližně asi měla vypadat, ale sám jsem ji ještě nenašel. Jen vím, že na ni (úspěsně) byla MLZ asi před měsíce na osvědčené lokalitě u Brna. Nicméně dovolím si technickou. Pokud člověk chce určit něco z fotografie, měl by asi odložit sentiment a udělat "Yohanesovku". Tedy fotografii, kde je co nejvíce determinačně důležitých znaků (nebo více fotografií). Tedy, pokud je více plodnic, jako zde, nechat jednu nastojato, druhou "zavraždit" a dát kloboukem dolů a jednu dokonce - no považte tu násilnost! - dokonce vyfotit na řezu. Další postřehy jako chuť a vůně samozřejmě vítány. . .

Re: Re: Re: Tohle je spíš legrace,, 26.04.2016 17:54, chorcheee(m)

Tak jsem se podíval na stránky Mykologie.net a Lucka píše Vysoké Mýto jako lokalitu nálezu letošní G. vernus. Tak jsem si to asi popletl. O to kurioznější je, že takto se to stává jen asi 8 km vzálené od mého trvalého bydliště .

Re: Re: Re: Re: Tohle je spíš legrace,, 02.05.2016 07:39, Yohaness(m)

Takto vypadají mladé, začínající křehutky. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Tohle je spíš legrace,, 02.05.2016 13:58, Tori(m)

Který? Jinak dobrý chyták, taky jsem nevěděla.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tohle je spíš legrace,, 02.05.2016 19:56, Yohaness(m)

tipoval bych to na křehutku hnědošedou, viděl jsem jich letos vícero, a mladé vypadaly hodně podobně. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tohle je spíš legrace,, 02.05.2016 20:01, Yohaness(m)

Jinak oranžovější barva je jen otázkou vyladění fota, že. . .

Lupenatá houba, 25.04.2016 23:23, Kraken(m)

Myslím, že je to ta samá, co sem dával 10. 04. 2016 09:09, alesjirsa. Ale nikdo mu neodpověděl, tak nevím. . .

Re: Lupenatá houba, 26.04.2016 14:21, Patrik(m)

Conocybe aporos, čepičatka bezpórá. . . řekl bych.

Křehutka?, 24.04.2016 07:29, EvaK

Včera jsem cestou lesem našla tuhle už seschlou krasavici. Mohla by to být Křehutka?
Podle různých atlasů roste až v létě nebo na podzim - obecně. Tak váhám. Ještě v lese měla střed klobouku světlý a okraj středně hnědý, suchý, třeň je dutý, vláknitý, k bázi chytá barvu do žluta. Prsten není viditelný. Lupeny přecházejí ze světlé barvy přes šedou až k světle hnědé - nyní. Nalezena v opadu.

Omlouvám se za foto.

Re: Křehutka?, 24.04.2016 07:29, EvaK

Ještě hymenofor. .

Re: Re: Křehutka?, 24.04.2016 07:30, EvaK

A taky mikro
*/- 9 x 5 um

Re: Re: Křehutka?, 24.04.2016 21:21, alesjirsa(m)

V tuto dobu roste křehutka hnědošedá jarní, ale z této plodnice nedokážu úplně 100% identifikovat, zda je to křehutka.

Re: Re: Re: Křehutka?, 25.04.2016 16:41, Patrik(m)

Polnička raná. . .

Neznáte někdo?, 23.04.2016 20:43, Zdeno(m)

Byl jsem pověřen, abych identifikoval tuhle kytku. Neumíte ji někdo? Dík. . .

Re: Neznáte někdo?, 23.04.2016 22:53, basset(m)

Já bych to viděl na nějaký druh netradičního staršího druhu "ťulpase"

Re: Re: Neznáte někdo?, 23.04.2016 23:01, basset(m)

. . možná Tulipán pozdní – Tulipa Tarda

Re: Re: Re: Neznáte někdo?, 23.04.2016 23:12, basset(m)

. . mám takový pocit, že ho měla moje mázi na skalce - je mrazuvzdorný a nemusí se vyrývat každoročně cibule

Re: Re: Re: Re: Neznáte někdo?, 24.04.2016 07:15, Zdeno(m)

Díky, bassete. . .

Mám stejný dotaz jako Pavla, 21.04.2016 20:17, mipera

Co to je?


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30