O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Co to, prosím, je?, 11.06.2016 12:39, tvrdohouba

Tipuji, že se jedná o lesklokorku ploskou.
Díky.

Re: Co to, prosím, je?, 11.06.2016 13:37, alesjirsa(m)

Lesklokorka to bue, ale zřejmě ne ploská. Rostlo to na listnáči nebo na jehličnanu ?

Re: Re: Co to, prosím, je?, 11.06.2016 13:38, alesjirsa(m)

*bude

Re: Re: Co to, prosím, je?, 12.06.2016 07:26, Zdeno(m)

Vypadá to na lesklou. . .

Re: Re: Co to, prosím, je?, 12.06.2016 09:21, tvrdohouba

Na jakém pařezu rostla jsem si nevšiml, jedná se o smíšený les.

choroš, 10.06.2016 21:43, machaon

Nevím, mate mne ta barva.

Choroš, 10.06.2016 21:41, machaon

Vyrůstají na zaschlém torzu buku.

Re: Choroš, 10.06.2016 21:53, alesjirsa(m)

Mohla by to být outkovka hrbatá (Trametes gibbosa).

Re: Re: Choroš, 11.06.2016 05:59, machaon

Dík

poradte, 10.06.2016 16:12, pistaz

Dobrý den, prosím odborníky o určení této houby všem vám moc děkuji

Re: poradte, 10.06.2016 18:22, alesjirsa(m)

Tipl bych hřib dubový, ale fotografie není přesvědčivá.

Re: poradte, 10.06.2016 19:16, basset(m)

Typický hřib plavý.

Re: Re: poradte, 10.06.2016 19:27, basset(m)

Právě jsem jednoho podobného přidal do diskuse.

Re: Re: Re: poradte, 10.06.2016 19:34, pistaz

Děkuji, typoval sem taky hřiba plavého, jen mi přišlo divné že jich je docela hojné množství kdzž je na červeném seznamu

Re: Re: Re: Re: poradte, 10.06.2016 21:30, alesjirsa(m)

Já ho ještě nenašel.

Re: Re: Re: Re: Re: poradte, 10.06.2016 22:32, pistaz

Letos jich je docela hojně, viděl sem tak 100 kousků určitě

Re: Re: poradte, 12.06.2016 07:27, Zdeno(m)

Jasně. . .

Re: Re: Re: poradte, 12.06.2016 21:31, pistaz

Kdybych věděl že mi k něčemu budou posbírám je na hromadu a pověsím to sem

Drobotina, 09.06.2016 17:40, vevanek

Na rozpadlém kmenu, nešlo poznat zda listnáč nebo jehličnan. Výřez z fotky

Re: Drobotina, 09.06.2016 17:41, vevanek

. . . na mechu, listech

Re: Re: Drobotina, 09.06.2016 18:10, chorcheee(m)

To jsou podle mne nyní všude/ypřítomné badhamovky. Jaké, to již není v mých silách. . .

Re: Re: Re: Drobotina, 09.06.2016 18:38, vevanek

Díky Já ještě přemýšlím nad vápenatkami, které mají teď dobu růstu.

Re: Re: Re: Re: Drobotina, 09.06.2016 21:03, chorcheee(m)

Tak koukám, že ta vypadá taky velmi schopně (a navíc bývá často vyobrazována také na mechorostech, zejména na plonících). Ale nejspíše to takto z fotografie nejde rozsoudit.

Re: Re: Re: Re: Re: Drobotina, 09.06.2016 22:13, alesjirsa(m)

Pokud se vápenatka vyskytuje na ploníku, tak toto, co jsem považoval za badhamovku, asi také bude vápenatka, že ?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Drobotina, 10.06.2016 12:26, Tori(m)

ještě žes to rovnou nezaložil do atlasu

Štítovka, 07.06.2016 21:13, alesjirsa(m)

Ahoj,
šla by prosím určit tato štítovka ? Rostla ze země (jestli z nějakého dřeva schovaného pod povrchem půdy, to si netroufám tvrdit). Byl zde dub, vrba, olše, javor. Klobouk byl v průměru, odhaduji, asi 3 cm. Výtrusy elipsoidní, naměřil jsem 7-8 x 5-6 μm.

Re: Štítovka, 07.06.2016 21:14, alesjirsa(m)

Fotka výtrusů . . .

Re: Štítovka, 07.06.2016 21:22, alesjirsa(m)

A ještě přidám jednu houbu, která docela připomíná štítovku. I výtrusný prach měla růžový. Rostla SNAD na dřevě smrku. Výtrusy jsou dost podobné té předchozí štítovce.

Že by zase badhamovka, 06.06.2016 18:59, chorcheee(m)

Hlenky se nám začlaly zviditelňovat (jako améby žijí v substrátu asi v podstatě celoročně). No jo, ale já je neumím. . . .

Re: Že by zase badhamovka, 06.06.2016 19:00, chorcheee(m)

Myslíte, že tyto dvě fotografie (na živém listu šťavelu a mrtvém listu osiky) je tentýž druh?

Re: Re: Že by zase badhamovka, 06.06.2016 19:01, chorcheee(m)

A takto se ta osiková vyvinula, když jsem ji přinesl domů (foto z mikroskopu s obj. 10x)

Re: Re: Re: Že by zase badhamovka, 06.06.2016 19:04, chorcheee(m)

Ještě jedna fotografie, aby bylo vidět, že mají i nožičku . Předem díky.

Re: Re: Re: Re: Že by zase badhamovka, 07.06.2016 12:07, chorcheee(m)

Nic?

Štítovka?, 06.06.2016 08:31, Malkin

Ahoj,

prosím o určení. Rostla na louce, cca 2 m od staré břízy. Křemenáčově oranžový klobouk mě přinutil zastavit. Jedná se o nějaký druh štítovky?

Předem díky. Malkin

Re: Štítovka?, 06.06.2016 13:46, Malkin

. . . tak ona to asi bude muchomůrka plavá. Bohužel nemohu potvrdit ani vyvrátit pochvu. Takže se příště polepším. M

Re: Re: Štítovka?, 06.06.2016 18:20, Tori(m)

A kdyžtak příště fotit ve stínu, nebo aspoň napsat, jestli lupeny byly fakt růžový (štítovky, kukmáky, závojenky atd. ), anebo bílý (muchomůrky a další).

Re: Re: Re: Štítovka?, 07.06.2016 09:31, Malkin

Jsou bílé. Noha kousek dutá, pak "vata" jako u kačenek.

Neznámá, 05.06.2016 23:00, Jezisek

Prosím odborníky o určení houby. Děkuji

Re: Neznámá, 06.06.2016 08:51, Yohaness(m)

Hnědák Schweinitzův - Phaeolus schweinitzii.

holubinky, 05.06.2016 19:21, chorcheee(m)

Dalo by se prosím něco říci k fotografiím těchto holubinek? Kraj lesa, nejblíže jsou osiky. Zaujalo mne, že starší požerky slimáků se barví do fialovohněda (ve skutečnosti výrazněji, než je vidět na fotografiích. Vůně nijaká, chuť mírná. Předem díky.

Re: holubinky, 05.06.2016 19:21, chorcheee(m)

Re: Re: holubinky, 05.06.2016 19:21, chorcheee(m)

Re: Re: Re: holubinky, 05.06.2016 19:21, chorcheee(m)

Re: Re: Re: Re: holubinky, 09.06.2016 14:08, Petr2

Tváří se jako holubinka bukovka (i podle hnědnoucí dužniny), nebo doupňáková.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30