Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Kovář, 23.08.2014 17:40, Fazzy
Dobrý den, chtěl bych se jen zeptat jestli může mít hřib kovář v nějaké fázi růstu sytě žluté rourky. Bez nádechu oranžové nebo červené barvy. Našel jsem hřib, kterého jsem považoval za typického kováře (i silně modral po odříznutí) dokud jsem se na něho nepodíval zespodu a nepřekvapila mě jasně žlutá barva
Nebo je možné, že je to Kříšť přestože měl velmi tmavý hnědý klobouk místo klasického šedého? (foto je bohužel jen ilustrační z těchto stránek - nicméně houba byla stejného vzrůstu i vzhledu) Děkuji za odpověď
Re: Kovář, 23.08.2014 18:15, Patrik(m)
Je to typický kovář. . . . Atlas hřibovité houby, str. 148 - Pŕy jsou drobné a okrouhlé, u velmi mladých plodnic se zavřeným kloboukem jsou žluté, ihned po otevření klobouku mění svou barvu. . . Ps: pěkná fotka
Re: Re: Kovář, 23.08.2014 18:16, Patrik(m)
. . . Měl bych se dívat co píšu. . . to Pŕý by měli být póry
Re: Re: Re: Kovář, 23.08.2014 19:54, Fazzy
fotka není moje, půjčil jsem si ji z těchto stránek jen pro ilustraci
Ale děkuji za odpověď
Prosím o určení, 23.08.2014 09:39, SaintJohn
Dobrý den všem, celý život jsme s rodiči míjeli tuto houbu. Nicméně nevím jestli oprávněně. Když už teď chodím na houby sám a že jich tu roste dost, nerad bych ji omylem nesbíral

Roste u nás (300 m. n. m. ) převážně v jehličnatých lesích, často ji nacházím na pařezu, na kupkách zeminy. Velmi často jich nacházím více na jednom místě.
Velmi vám děkuji
Re: Prosím o určení, 23.08.2014 11:19, Patrik(m)
Míjeli jste ji oprávněně, je to totiž nejedlý hřib žlučník, nazývaný též hořčák, co vám z radostí zkazí každé jídlo, i když je tak krásný, že by ho mohl někdo považovat za praváka

Re: Re: Prosím o určení, 23.08.2014 14:15, SaintJohn
velmi vám děkuji za zodpovězení životní otázky 
Re: Re: Re: Prosím o určení, 23.08.2014 19:35, Zdeno(m)
Pokud nebudeš mít v životě větší problém, než tento, bude to dobrý. . . 
Co to je?, 20.08.2014 19:49, elena
Dnes jsme v lese našli na šišce tuto houbu. Protože jsem neměla sebou fotoaparát, tak jsem houbu i s šiškou vzala domů a vyfotila. Hledala jsem ji v atlase, ale byla jsem neúspěšná. Může mi někdo říct "co to je?". Nechci ji jíst
, jsem jen zvědavá.
Re: Co to je?, 20.08.2014 20:51, b.gun(m)
Jde o mladou plodnici hnědáka Schweinitzova.
Jaký druh bedly?, 17.08.2014 17:47, nanulka3
Dobrý den, myslím, že jsem dobrý houbař a houby poznám dobře. Ale dnes jsme v lese našli hromadu bedel, u kterých jsme si nebyli jisti druhem. Raději jsme je tam nechali. Zdálo se, že buď v lese před námi nikdy nebyl nebo je záměrně nebrali. Les byl bízký smrkový. Bedly takřka byly bílé a měly hodně šupin. Dřeň nečervenala. Velikost rozvinutého klobouku byla od malých cca 5 cm po 15 cm. Myslela jsem, že bedly bezpečně poznám, ale u této jsem si nebyla jistá kvůli množství poměrně velkých šupin. Díky za odpověď, bohužel jsem je nenafotila. Katka
Re: Jaký druh bedly?, 17.08.2014 18:55, Patrik(m)
Ve smrčinách vyrůstá jedlá a dobrá Bedla červenající, které takto červená třeň, můžete jej porovnat tady a nebo ještě tady .
Re: Re: Jaký druh bedly?, 17.08.2014 18:57, Patrik(m)
Nějak jsem ten druhý odkaz nezvládl, co teď 
Re: Re: Re: Jaký druh bedly?, 17.08.2014 18:58, Patrik(m)
Tak teď nevím, %20 v tom odkazu být nemá ani to tam při vkládání nebylo, no tak takhle: http://houbyolbramic. blog.cz/1403/bedla-cervenajici-macrolepiota-rhacodes
Re: Re: Re: Re: Jaký druh bedly?, 18.08.2014 11:15, basset(m)
Patriku, Katka napsala, že bedly byly bílé a na řezu nečervenaly. Nebude to tedy bedla červenající. Katka bedly určitě příště nafotí a budeme chytřejší. Podle mne by to mohl být i bedla dívčí.
Re: Re: Re: Re: Jaký druh bedly?, 18.08.2014 11:27, basset(m)
%20 nahrazuje v html adresách mezeru. Nevím, jak se Ti tam dostala.
Re: Re: Re: Re: Re: Jaký druh bedly?, 18.08.2014 13:44, Patrik(m)
Aha, tak promiňte, předtím jsem tam přečetl načervenala,
. . . to by mě taky zajímalo, jak se tam ta mezera dostala, jak sem tu ten odkaz vložil tak byl v pořádku, kliknu uložit odpověď a odkaz nefunguje. . .
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaký druh bedly?, 21.08.2014 09:45, Joska(m)
Upozorni admina v rubrice "Vývoj stránek". Má asi nastaveno, že po tečce následuje v textu mezera (protože to spousta přispívajících ani netuší). Takže pokud vložíš odkaz, ve kterém je tečka, tu mezeru to vytvoří a odkaz je samozřejmě nefunkční. Dřív to měl tak nastaveno i v diskuzi, tam to odstranil a tady to asi zůstalo.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jaký druh bedly?, 21.08.2014 21:43, basset(m)
jj Josko, máš pravdu . .
Re: Jaký druh bedly?, 18.08.2014 13:56, nanulka3
Děkuji za vaše rady, nejvíce mi ji připomíná bedla dívčí (hustošupinná - nevím, jestli to není slovenský název). Možná to mohla být ona. . . Díky Katka
holubinky, 16.08.2014 16:47, alavyk
Dobý den, chtěl bych Vás požádat o potvrzení že jde o holubinky, u nás na Hranicku zatím moc hříbků neroste, jsem naučený sbírat pouze hřibovité houby, ale holubinek tu máme plné lesy, takže bych rád rozšířil své možnosti. Předem děkuji
Re: Re: holubinky, 16.08.2014 20:53, Patrik(m)
Jsou to holubinky, do druhu nevím přesně, je jich spousta a ještě se v nich moc nevyznám (ta na spodu vrchní obrázek by mohla být h. namodralá).
Pro sběr poradím jednoduchou pomůcku: stačí ochutnat kousek dužniny třeně (ten jen pokousat a po chvilce vyplivnout)
1. dužnina palčivá, hořká, holubinka nejedlá
2. dužnina příjemná, sladká, tak se dá jíst
Re: Re: Re: holubinky, 17.08.2014 19:57, Zdeno(m)
Ta modrá bude namodralá. Při posílání fotek je třeba, aby byl pohled na celý klobouk a na celý spodek. . . Nejlépe ty dva obrázky. . . 
Co je to za houbu, 16.08.2014 15:59, vevanek
Co je to za houbu, 16.08.2014 15:58, vevanek
Rostla na patě pařezu (asi smrku), průměr cca. 3 cm, povrch úplně hladký, perleťově lesklý, na omak pevná
Re: Co je to za houbu, 16.08.2014 17:30, basset(m)
Síťovka pýchavkovitá
Re: Re: Co je to za houbu, 16.08.2014 20:00, vevanek
Díky a určení. Toto stadium vidím poprvé.
Hřib královský?, 16.08.2014 15:57, Majkl2
Je toto hřib královský? Pokud ano tak můj prvonález:D
Re: Re: Hřib královský?, 16.08.2014 22:09, P.T.(m)
Měl by to být on, ale naživo jsem ho nikdy neviděl. 
Žlutý hříbek, 16.08.2014 14:51, jindřich
Již několik let se s kolegy v práci dohadujeme o názvu této hřibovité houby.
Roste mimo les pod lískami u našeho pracoviště.
Re: Žlutý hříbek, 16.08.2014 22:08, P.T.(m)
Rozhodně zajímavý nález, netroufám si na konkrétní druh. Zkuste tuto fotku poslat odborníkovi na tento email: michal. miksik@gmail.com. Případně nám sem dejte vědět výsledek. 
Re: Re: Žlutý hříbek, 17.08.2014 19:59, Zdeno(m)
Kacířsky mi přijde, že mi to připomíná klouzek zrnitý. . . Bylo-li sucho, mohl mít nohu ztluštělou. . .
Re: Re: Re: Žlutý hříbek, 18.08.2014 14:56, basset(m)
Omylem jsem Zdeno klepl na nedoporučit, je na stejném místě jako v Galerii reagovat
Promiň.
Já si myslím, že klouzek zrnitý nemá strukturovaný třeň. Já osobně bych v tom viděl suchohřib plstnatý nebo osmahlý. U starších plodnic se jim takto loupe třeň a báze třeně je nažloutlá.
Re: Re: Re: Re: Žlutý hříbek, 26.08.2014 07:53, Zdeno(m)
Neprotestuji. . . Netypické plodnic se těžko z jednoho snímku určují. . .
POMUZETE URCIT?, 14.08.2014 21:03, TOSA_INU
KRASNA PEVNA HOUBA, LUPENATA. Je jedla? Mam pocit, ze ji moje babicka rikala sedivka havelka, ale kryz koukam do atlasu, nezda se mi. . .
Re: POMUZETE URCIT?, 14.08.2014 22:17, b.gun(m)