O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Konradova nebo vysoká ?, 13.11.2014 20:39, alesjirsa(m)

Ahoj, chtěl bych se zeptat: Já jsem tuto bedlu považoval za normální vysokou, ale až později mi z fotky došlo, že by to nemusela být bedla vysoká, ale bedla Konradova. Co myslíte vy ?

Re: Konradova nebo vysoká ?, 14.11.2014 12:43, basset(m)

Nebo i další bedly - útlá či vyniklá. K bližšímu určení by bylo potřeba vidět lupeny a třeň.

Re: Re: Konradova nebo vysoká ?, 14.11.2014 16:57, alesjirsa(m)

No mě napadla tato bedla, protože když pominu rozmístění těch šupin (nebo nevím, jak se odporně nazývá "to hnědé na klobouku"), bedla Konradova (alespoň jsem to četl) má našedlou skvrnu uprostřed klobouku. Nevím, jak je to s bedlou vyniklou a bedlou útlou a nepopírám, že by ji také mohli mít, ale toto je jediná bedla, o které vím, že ji má.
Jak to bylo s lupeny, se omlouvám, vážně nevím. Netušil jsem, že to je také pro bedlu určující.

Co je to?, 12.11.2014 13:55, qwert

Vyrostlo to u nás na zahradě. A moc nevím, co to je. Díky za identifikaci
Luboš

Re: Co je to?, 12.11.2014 17:41, alesjirsa(m)

Nemohl by to být prostě hnojník inkoustový ?

Re: Co je to?, 12.11.2014 17:44, Zdeno(m)

Je-li to stejné jako ty plodničky v pozadí, tak ne, spíše nějaký kropenatec. . .

Re: Co je to?, 12.11.2014 20:35, P.T.(m)

dal bych hnojník z okruhu třpytivého

Re: Co je to?, 12.11.2014 21:43, chorcheee(m)

Já bych dal křehutku kuželovitou

Re: Re: Co je to?, 12.11.2014 22:17, Zdeno(m)

Ano, i tyhle verze jsou možné a možná správnější než můj nástřel. . .

Re: Re: Re: Co je to?, 13.11.2014 14:17, chorcheee(m)

No těžko říci z takové fotky. . . Mě ta křehkost nožičky přijde prostě podobná tomohle (a to jsem si sám určil jako křehutku kuželovitou):

Re: Re: Re: Re: Co je to?, 13.11.2014 14:18, chorcheee(m)

. . . ale tohle je větší a autolyzuje. Třeba to bude fakt hnojník. Jo, a neroste to v lese

podmáčený okraj bučiny, 10.11.2014 14:16, chorcheee(m)

ProsímVás, tohle mi přijde hodně povědomé, krásně to houbově voní, ale stejně nevím. . . Dík

Re: podmáčený okraj bučiny, 10.11.2014 14:17, chorcheee(m)

a ještě ze spodu. . .

Re: Re: podmáčený okraj bučiny, 10.11.2014 15:03, Zdeno(m)

Pokud to vonělo po fialkách, šel bych do rudouška uťatého. Nožku už uťatou ostatně má. . .

Re: Re: Re: podmáčený okraj bučiny, 10.11.2014 20:08, chorcheee(m)

Díky. Zmasakroval jsem tu plodnici před focením nepěkně, to musím uznat . Voněla strašně příjemně, však fialky jsem si nevybavil. Koukám na fotky jiných a asi by to mohl být on. Ale tak rozpraskanou pokožku klobouku nikde nemá. Ale ta moje plodnice je už hodně za zenitem. . .

Ahoj, 09.11.2014 09:24, Pavla

dnes nepotřebuji nic určit, spíš poradit. Jak rozeznám lišku Friesovu od obecné? Vím, že Fries je vzácnější, roste spíš v listí, zejména v bučinách, je menší a barvou spíš do rumělkova či lososova.

Re: Ahoj, 09.11.2014 09:25, Pavla

To všechno vím, ALE stejně si myslím, že kdybych na ni narazila, nedocvakne mi to, a tak bych ráda věděla, jestli neexistuje nějaká „fintička“, u které se mi zapne okamžitý alarm „Fries, Fries, Fries …“

Re: Re: Ahoj, 09.11.2014 11:29, Zdeno(m)

Je subtilnější a měkčí, barva bývá do růžova, je více zkadeřená. . . Rada: hledat, najít, dát do woka. . .

Re: Re: Ahoj, 09.11.2014 13:17, basset(m)

. . až jí potkáš, tak jí poznáš na první pokus, je prostě jiná

Prosím o určení ryzce, 08.11.2014 11:42, alesjirsa(m)

Ahoj, rád bych se ze zajímavosti zeptal na tohoto oranžového ryzce. Mohly by mně pomoci atlasy, ale radši se zeptám zkušených houbařů.
Žádné přesnější fotky ani popisy bohužel nemám.

Re: Prosím o určení ryzce, 08.11.2014 18:03, Zdeno(m)

Ta kompozice je úžasná. . . Ale z tohoto můžeš určovat jen Ty a mlčochherp. . .

šafránka?, 07.11.2014 13:53, mipera

Omlouvám se, neměla jsem nožík. . .

šafránka?, 07.11.2014 13:51, mipera

Prosím, jedná se o šafránku?
Děkuji

Re: šafránka?, 07.11.2014 17:49, Zdeno(m)

Tipuji, že je to zrnivka rumělková. . .

Určení, 05.11.2014 10:51, John

V létě jsem poprvé narazil na tuto houbu, ale nejsem si jist jejím určením. Myslím si, že to je "Kotrč štěrbákový". Může mi to někdo potvrdit?

Re: Určení, 05.11.2014 15:30, Zdeno(m)

Dal bych spíše Němcův. . . Štěrbákový by měl růst na bázi dubů. . .

Re: Re: Určení, 06.11.2014 13:23, John

V této lokalitě se převážně vyskytovaly buky.

Re: Re: Re: Určení, 07.11.2014 18:38, Zdeno(m)

Co takhle soliterní jedle poblíž?. . .

Re: Re: Re: Re: Určení, 07.11.2014 21:13, John

To si nejsem jist. Smrky ano, ale většinou bučina.

Re: Re: Re: Re: Re: Určení, 07.11.2014 22:50, Zdeno(m)

Ona tzo nní podmínka. . . Takže stále dávám kotrč Němcův. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Určení, 07.11.2014 22:51, Zdeno(m)

Ona to není. . . Stařecký třes končetin. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Určení, 08.11.2014 20:53, John

Přesto ti děkuji a asi máš pravdu. Její určení osobně nejsem schopen.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Určení, 11.11.2014 18:10, Honzík(m)

. . . vloni na Brdech jsem ho našel na smrku a letos na Šumavě v bukosmrčině

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Určení, 11.11.2014 18:25, John

Děkuji všem za určení a tuto houbu si budu pamatovat jako Kotrč Němcův.

Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 16:46, Pavla

potřebovala bych poradit, zda jsem si správně určila strmělky mlženky

Re: Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 16:47, Pavla

zespodu . . .

Re: Re: Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 16:49, Pavla

a do třetice ještě jedna, co stála opodál. Děkuji předem

Re: Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 16:52, Joska(m)

Ano, správně.

Re: Re: Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 16:53, Joska(m)

Kontrolní otázečka: Voněla?. . . voněla?

Re: Re: Re: Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 17:03, Pavla

Rostla v ZOO hnedle vedle květnatce A. a v té chvíli jsem ještě měla plný nos jeho "vůně", takže, čéče, ani nevím, ale pokud na nich rostou, dle Johanesse, ty vzácné příživnické přerostlé "rovetky", tož bych je tam měla jít ještě jednou zkontrolovat, očuchat a podám poslušně hlášení. Díky za určení

Re: Milá určovno a poradno,, 04.11.2014 17:53, basset(m)

skvělá fotka a . . .skvělé fotky patří do galerie a diskuse

určení houby, 03.11.2014 19:50, zdenda

obrý den,
prosím o určení houby.
Chtěl bych vědět jestli se jedná o strmělku mlženku, přikládám ještě jeden obrázek.

Děkuji

Zdeněk


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30