O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

dotaz 2, 15.10.2014 15:58, kotrc

stejná otázka, stejné díky

Re: dotaz 2, 15.10.2014 18:14, Patrik(m)

Odpověď máš již dávno v diskuzi, nevím, z jakého důvodu to zde znovu dáváš. . . třepenitka svazčitá, to druhé čirůvka dvoubarvá

Re: Re: dotaz 2, 16.10.2014 07:56, kotrc

OMLOUVÁM SE ZA OPAKOVÁNÍ OTÁZEK, MĚ SE PŘÍSPĚVEK BOHUŽEL POPRVÉ NEZOBRAZIL
JEŠTĚ JEDNOU DÍKY

Re: Re: dotaz 2, 16.10.2014 19:45, Zdeno(m)

Patriku, trochu přibrzdi v komentářích. Jak níže vidíš, spousta nedorozumění má racionální vysvětlení, netřeba hned zhurta. . .

dotaz, 15.10.2014 15:58, kotrc

prosím o jakou houbu jde a je jedlá?
děkuji

Re: dotaz, 23.10.2014 20:36, tapik

čirůvka dvoubarvá

dotaz, 15.10.2014 15:57, kotrc

název, 15.10.2014 00:59, sharon

prosím o určení houby

Re: název, 15.10.2014 06:41, b.gun(m)

Ryzec černohlávek (Lactarius lignyotus)

hříbek neznámý, 13.10.2014 18:40, creater

ještě jedna

hříbek neznámý, 13.10.2014 18:40, creater

prosím o určení, hříbek, na řezu nemodrá, ale tmavne, hnědne až černá, rostl osamělě na okraji lesa v trávě.

Re: hříbek neznámý, 13.10.2014 19:59, Zdeno(m)

Kozák dubový. . .

Re: hříbek neznámý, 13.10.2014 20:02, b.gun(m)

Jde o kozák dubový (Leccinellum crocipodium).

Otázka, 13.10.2014 10:36, C3PO2

Dobrý den,
prosím o radu - o jakou houbu se jedná? Obrázek klobouku shora, zespodu jsou bílé úzké a husté lupeny.

Děkuji.

Re: Otázka, 13.10.2014 11:00, Zdeno(m)

Strmělka mlženka. . .

Ryzce s doprovodem, 11.10.2014 20:29, chorcheee(m)

Ještě bych dnes poprosil o určení dvou houbiček na fotce. Ryzec jsem ochutnal (mysleje si, že se jedná o syrovinku). . . nejdříve byl lahodný, tak jsem ještě ukousl. . . po 30s začal pálit a za chvilku jsem klel jak dlaždič, neb se té chuti dlouho nedalo zbavit .

No a ty malé asi budou nějaké helmovky či penízovky, což?

Biotop: smrčina v 500 m/m

Re: Ryzce s doprovodem, 12.10.2014 08:03, Zdeno(m)

To malé budou helmovky. . . Ryzec by mohl být ryšavý?. . .

Re: Ryzce s doprovodem, 12.10.2014 18:25, P.T.(m)

hlasuju pro ryzec oranžový

Re: Re: Ryzce s doprovodem, 12.10.2014 21:44, Yohaness(m)

Vzhledem k barevné vyváženosti fotografie to k tomu ryzci oranžovému svádí. Ovšem až na dva fakty - r. oranžový má světlé lupeny, ne stejně barevné jako klobouk, ale hlavně nepálí!

Re: Re: Re: Ryzce s doprovodem, 13.10.2014 11:01, Zdeno(m)

S tím barevným úletem jsem počítal, ostře palčivé mléko mne nasměrovalo k tomu ryšavému. . .

Re: Re: Re: Re: Ryzce s doprovodem, 14.10.2014 13:20, P.T.(m)

Srážím paty a vzdávám vám hold.

liška nálevkovitá ?, 11.10.2014 11:27, Kaci13

Dobrý den,

je toto liška nálevkovitá?

Děkuji za odpověď

Re: liška nálevkovitá ?, 11.10.2014 12:56, Pavla

Za mě mé amatérské "ano" s připojenou fotkou starších plodnic, ale stejně radím vyčkat rad odborníků ;-)

Re: Re: liška nálevkovitá ?, 11.10.2014 14:18, Patrik(m)

Souhlas s pavlou

Re: Re: Re: liška nálevkovitá ?, 11.10.2014 19:16, Zdeno(m)

Je to ona, bývá barevně docela variabilní v souvislosti s vlhkostí biotopu. . .

z dálky plivanec..., 09.10.2014 17:45, chorcheee(m)

. . . z blízka pěkné kuličky

Re: z dálky plivanec..., 09.10.2014 18:01, b.gun(m)

Hlenka jménem slizovka práškovitá (Fuligo septica), uváděná též pod názvy slizovka tříslová či pěnka žlutá.

Re: Re: z dálky plivanec..., 09.10.2014 18:29, chorcheee(m)

díky! Ty hlenky jsou úžasné. . .

Re: Re: z dálky plivanec..., 10.10.2014 14:25, basset(m)

Slizovka práškovitá to určitě není, hlenka to je, ale jiná. Slizovka práškovitá nemá pospojovaný pravidelný kulovitý tvar - na fotce jsou jasně pospojované kuličky. Bohužel si nemohu vzpomenout, jak se ta hlenka jmenuje. Loni o ní byla velká diskuse na houbaření. Ještě se po ní podívám, mám takový pocit, že jsem jí viděl u Kudláčka na jeho stránkách.

Re: Re: Re: z dálky plivanec..., 10.10.2014 17:22, Pavla

Ahoj kluci, mě vůbec neberte vážně, ale protože jsem si letos se slizovkou "potykala" a dokážu si ji představit in natura, ty kuličky mi tam taky nesedí. To spíš už vlasatka, ale ta se zas tak neshlukuje, tož jsem pátrala a vypátrala názor odborníka, který se u obdobného fotodotazu přiklání k možnosti nějakého miminka Stemonitisu. Přiložil tam i zrychlené video růstu a opravdu, než se z toho ty válečky vyklubaly, byly to kuličky. . . ( ??? ) Ještě nutno dodat, že dodal, že vůbec není jasno, zda to Stemonitis je, protože např. taková Arcyria obvelata vypadá zpočátku podobně. A fčil mudruj

Re: Re: Re: Re: z dálky plivanec..., 10.10.2014 18:29, basset(m)

. . tady bereme každý názor vážně, já jsem taky jenom houbožrout, který fotí houby cca 2 roky a znal jsem houby jenom do košíku Až teprve Forrest mě do toho vtáhl naplno. Stále zápasím s každou druhou houbou, co to je. Ještě že nás Zdeno pátečními kvízy skoro každý týden školí. Atlasy jsou sice dobré, ale přeci jenom jiný pohled než atlasový je velice užitečný. V atlasech je navíc většinou ideální plodnice a ještě navíc mladé, aby to nějak vypadalo. Často starší nebo stará plodnice vypadá úplně jinak - jiný tvar klobouku, jiná barva, atd.
Zdejší diskusí a našimi fotografiemi si pomáháme a učíme se navzájem a to je největší deviza tohoto webu

Re: Re: Re: Re: Re: z dálky plivanec..., 11.10.2014 19:20, Zdeno(m)

Exaktně vyjádřeno, podepisuji. . . I já jsem jen "zkušenější amatérský houbař" ne mykolog, jak mne občas média prezentují. . . Snad se těch více než šedesát let v terénu zúročuje a našinec rád štafetu předává k dalšímu úseku. . .

Re: z dálky plivanec..., 11.10.2014 21:37, Joska(m)

Vápenatka nazelenalá

Re: Re: z dálky plivanec..., 13.10.2014 16:34, b.gun(m)

Mea culpa. Jsem se nechal unést tou žlutou barvou a rovnou jsem tam loupnul tu nejznámější, aniž bych nějak podrobněji zkoumal zvětšený obrázek.

Re: Re: z dálky plivanec..., 19.10.2014 21:19, chorcheee(m)

díky moc!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30