Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Co je to prosim., 02.10.2014 20:21, MirekK
Roste to kazdy rok v trnkach, vaclavky to nejsou.
Re: Co je to prosim., 02.10.2014 23:37, Zdeno(m)
Pláčivka sametová. . .
tohle asi bude něco lehkého..., 01.10.2014 08:33, chorcheee(m)
Re: tohle asi bude něco lehkého..., 01.10.2014 08:34, chorcheee(m)
Re: Re: tohle asi bude něco lehkého..., 01.10.2014 16:15, chorcheee(m)
asi něco snadného, že? Asi si říkáte, "ať si ten lenoch napřed pohledá v místním atlase, než sem něco mrskne" 
Re: Re: Re: tohle asi bude něco lehkého..., 01.10.2014 17:01, basset(m)
zkus pohledat - čechratka sklepní - v místním atlasu není
Re: Re: Re: Re: tohle asi bude něco lehkého..., 01.10.2014 17:51, Zdeno(m)
No, na čechratku sklepní mi to nesedí. Skoro bych řekl hlíva hnízdovitá s divně zmutovaným kloboukem. . .
Re: Re: tohle asi bude něco lehkého..., 01.10.2014 19:53, carinek
Taky se přikláním k hlívě hnizdovité. U nás už taky rostou
Re: Re: tohle asi bude něco lehkého..., 03.10.2014 20:49, b.gun(m)
Za mě - také bych hlasoval pro hlívu hnízdouvitou.
Re: Re: Xylaria?, 01.10.2014 16:13, chorcheee(m)
poradíte? Nebo jsem vyfotografoval blbě a nejde určit? Nebo je to urážlivě snadné. . . a nebo neurčitelné. . ? 
Re: Re: Re: Xylaria?, 01.10.2014 16:57, basset(m)
Odpovědi na dílčí další otázky:
ad 1) možná
ad 2) dobré foto
ad 3) možná
ad 4) ne
ad 5) možná
Za mne suma sumárum - nevím, co to je 
Re: Re: Re: Re: Xylaria?, 01.10.2014 17:52, Zdeno(m)
Skvělé určení. . . 
Re: Re: Re: Re: Re: Xylaria?, 02.10.2014 17:19, Patrik(m)
Tohle je určování složité, především, když o tom nálezu skoro nic nevím, ale řekl bych, že to je plesňák zápašný. . .
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Xylaria?, 03.10.2014 20:51, b.gun(m)
Plesňák určitě ne. Pokud bych se měl k něčemu přiklonit, pak bych volil kuřátka, která jsou nejspíš ještě něčím napadená.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Xylaria?, 07.10.2014 19:54, Patrik(m)
V tom případě mě to trklo, takhle podobně totiž vypadá kuřátečko hřebenité, které je napadené mykoparazitální houbou Helminthosphaeria clavariarum, ty se pak barví do téhle našedlé barvy.
voskovka papouščí?, 01.10.2014 08:21, chorcheee(m)
co by jste říkali na tuto malou travní houbičku? Je trošku za zenitem, ale vidím zelenavou nožičku, takže co třeba papouščí?
Re: voskovka papouščí?, 01.10.2014 08:56, basset(m)
Spíše bych řekl, že kuželovitá, ale i jiná, která stářím černá. Obecně se dá říct, že ve všech atlasech jsou zobrazeny houby mladé max. ideálně narostlé. Fotky starých a ještě starších chybí. Jak vypadá stará nebo ještě starší plodnice, tak člověk zjistí jenom vlastní zkušeností.
Re: Re: voskovka papouščí?, 01.10.2014 16:03, chorcheee(m)
díky!
Našli jsme lišky, 29.09.2014 08:40, jjilek
Dobrý den, našli jsme lišky, poněkud mne překvapil datum nálezu. 28. září Na levém obrázku předpokládám, že se jedná o lišky, na pravém ale mají poněkud nazelenalé hlavičky, což u nás vzbuzuje pochybnosti. Nález 28. září, Jeseníky, n. m. 900m.
Re: Našli jsme lišky, 29.09.2014 18:18, Patrik(m)
Na obou fotkách jsou překrásné plodnice lišek (Cantharellus) obecných, na druhém jsem tak trochu také nejistý s liškou obecnou, ale do rodu lišek patří na stopro (všechny druhy tohoto rodu jsou jedlé, proto se záměny bát nemusíte). Období růstu se uvádí až do října, tak to nic překvapivého není.
unknown2, 28.09.2014 19:39, chorcheee(m)
tyto jsou takové dekorativně různovelikostní. . .
Ještě jsem si všimnul, že fotky, které dávám do určovny se mi neukládají v galeryji. To je, prosímVás, musím dávat znovu do diskuze, aby mi je server ukládal? Díky moc.
Re: unknown2, 28.09.2014 20:08, Patrik(m)
To bude nejspíš penízovka hlíznatá (jestli jsem dobře poznal substrát = stará zčernalá houba)
Re: Re: unknown2, 28.09.2014 22:20, b.gun(m)
Penízovka ano, ale. . . Pro přesnější určení by bylo třeba více informací, druhů rostoucích na starých plodnicích (někdy i zdánlivě ze země v místě, kde se plodnice rozložila) je několik.
Penízovka hlíznatá (Collybia tuberosa) - roste na starých, loňských, zčernalých plodnicích ryzců a holubinek, poznávacím znakem je růst z tzv.sklerocií (oválné hlízky připomínající jablečná jadérka), která mají červenohnědou až tmavě hnědou barvu
Penízovka Cookeova (Collybia cookei) - roste na starých plodnicích ryzců a holubinek, ale i dřevokazných hub (třepenitky, václavky. . . ), vyrůstá ze sklerocií, která jsou kulatá a mají žlutavou až okrovou barvu
Penízovka třásnitá (Collybia cirrhata) - roste na starých plodnicích různých druhů (např. čechratek, čirůvek, ryzců, holubinek, vějířovců. . . ), nevyrůstá ze sklerocií
Re: Re: Re: unknown2, 29.09.2014 18:21, Patrik(m)
To je ale vlastně pravda, na ty dvě jsem zapomněl, dík
. . . takže příště je potřeba se podívat, zda plodnice vyrůstaly či nevyrůstaly z toho co je na fotce
Re: Re: Re: unknown2, 01.10.2014 16:16, chorcheee(m)
děkuji! Druhy jsem si uložil do paměti, třebas někdy prakticky nakoukám. . .
uknown1, 28.09.2014 19:36, chorcheee(m)
Takovéto pěkné houbičky jsem v bučině s duby na konci svahu přecházejícího do podmáčeného porostu s olšemi našel. Poradíte?
Re: uknown1, 28.09.2014 20:07, Patrik(m)
nejspíš pavučinec červenošupinný
minipestřeci na borce?, 28.09.2014 19:33, chorcheee(m)
Podle chuti jsem určil jako pestřec. Ale není nějaký malý a na jehličnaté borce taky divné, ne?
Re: minipestřeci na borce?, 28.09.2014 21:53, b.gun(m)
Vzhledem ke stavbě plodnic nějaká pýchavka.
Re: Re: minipestřeci na borce?, 01.10.2014 16:17, chorcheee(m)
ok, já jednu plodničku (mají asi 4 mm v průměru) rozkousal a přišlo mi to jako taková kořenitá pestřecová chuť. .
Re: Co to je? , 28.09.2014 18:44, Patrik(m)
Spíše šupinovka, pholiota
Re: Re: Co to je? , 28.09.2014 19:03, mipera
Díky za odpověď, přidávám další foto. Ještě doplním - na povrchu slizká, byla ve výšce asi 2 metrů a krásně voněla, dlouho byla cítit na ruce.
Re: Re: Re: Re: Re: Co to je? , 29.09.2014 23:00, Zdeno(m)
Mohla by to být šupinovka nádherná. . .