Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
ucháč, 08.10.2014 17:43, mipera
Prosím, je to ucháč? A je jedlý?
Děkuji
Re: ucháč, 08.10.2014 19:13, Zdeno(m)
Ucháč čepcovitý, jedlý je, ale doporučuji nechat v přírodě, je vzácnější. Obecně konzumace ucháčů představuje rizikový faktor. . .
Re: Re: ucháč, 08.10.2014 21:36, mipera
Bylo jich tam víc, nechala jsem je na místě. Sice mě zajímalo, zda je jedlý, ale na talíři mám raději masóóó.
Re: Re: Re: ucháč, 09.10.2014 17:59, b.gun(m)
Pěkně se tam vystavují. . .
Re: Re: Re: ucháč, 12.10.2014 21:10, basset(m)
. .skvělá výstavní expozice 


Pangejt, 06.10.2014 15:32, chorcheee(m)
Pangejtová moc sličná houbička s naleštěným kloboučkem a dlouhatánskou velmi křehkou, vláknitě se třepící nohou. . . Díky předem!
Re: Re: Pangejt, 06.10.2014 17:14, Zdeno(m)
Rod čepičatka. . .
Re: Re: Re: Pangejt, 06.10.2014 18:01, Patrik(m)
Spíše křehutka kuželovitá
Re: Re: Re: Re: Pangejt, 07.10.2014 08:29, chorcheee(m)
to je určovna, tady

??, 05.10.2014 19:57, Zuzana
Tuhle houbu jsem našla na zahradě blízko pařezu. Nevíte, prosím, co to je?
Re: ??, 05.10.2014 20:39, chorcheee(m)
myslím, že mísenka oranžová, která tady zrovna nedělá moc mističky
. Ale já jsem tu nový, tak nevím, zda můžu reagovat na dotazy v Určovně.
. Ale on určitě potvrdí někdo zkušenější. . .
Re: Re: ??, 06.10.2014 17:18, Zdeno(m)
Je to správně, mísenka je variabilní. . . A Ty, chorcheeé, jsi vystudovanej profík, tady převlečený za amatéra. Málokdo z nás má profesní vzdělání tak blízko houbám. . . 
Re: Re: Re: ??, 07.10.2014 20:23, chorcheee(m)
Nene, já jsem fyziolog rostlin, nyní nezaměstnaný
. To že jsem se celkem naučil vyšší kytky, mechorosty a nyní se snažím trošku naučit houby, to je jen můj koníček 
Re: Re: Re: Re: ??, 08.10.2014 19:16, Zdeno(m)
Jen potvrzuješ můj názor. . . Určitě jsi blíže, než učitel matematiky, fyziky a etoped. . . 
Re: Re: Re: Re: Re: ??, 08.10.2014 20:21, chorcheee(m)
co dělá etoped?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??, 09.10.2014 15:37, Kájinka(m)
Ukazuje rotoped!;-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ??, 09.10.2014 23:00, Zdeno(m)
I to je metoda řešení a nápravy. . . Rozvoj, výchova a vzdělávání dětí a mládeže s poruchami chování, v mém případě práce v polepšovně s chlapci, z nichž někteří se dopouštěli závažných kriminálních deliktů. Konstatování, že jsem měl v péči více než dvacet vrahů, snad bude dostačující. .
Králicko a Jeseníky 2, 05.10.2014 13:57, chorcheee(m)
Omlouvám se, toto jsem dával už do diskuze, ale když dám jen do Určovny, neuloží se mi to do fotogalerie. Tady jsou(nejméně)dva druhy. Ani jeden neznám. . .
Re: Králicko a Jeseníky 2, 05.10.2014 14:05, chorcheee(m)
v dřevokazných stále také plavu. . .
Re: Re: Králicko a Jeseníky 2, 05.10.2014 14:07, chorcheee(m)
A na závěr dva askouši. Ucháč čepcovitý a nějaká Peziza? Smrčina u Mechového jezírka v Rejvízu. Díky!
Re: Re: Králicko a Jeseníky 2, 05.10.2014 15:00, Patrik(m)
S dřevokaznýma (resp. s nelupenatýma basidiomycetama) jsem na tom stejně. . . jsou také mimo můj zájem, takže je nikdy perfektně znát nebudu. . . s čepcovitým souhlasím, s pezizou taktéž, první fotka nahoře menší druh špička, nejspíše provrtaná nebo wetsteinnova, ten větší nejspíš strmělka anýzka (ale je to jen nástřel na první kouknutí)
Z Králicka a Jesenicka 1.2, 04.10.2014 14:53, chorcheee(m)
A ještě tuto houbičku bych se dnes rád naučil. Poradíte? Rozvolněná travnatá (biková, sítinová, borůvková. . . ) smrčina na Suchém vrchu, kousek od rozhledny, 990 m/m.
Re: Z Králicka a Jesenicka 1.2, 04.10.2014 14:53, chorcheee(m)
Re: Re: Z Králicka a Jesenicka 1.2, 04.10.2014 14:55, chorcheee(m)
Re: Re: Re: Z Králicka a Jesenicka 1.2, 04.10.2014 16:57, Patrik(m)
pavučinec rodu Cortinarius, podrodu Telamonia
Re: Re: Re: Z Králicka a Jesenicka 1.2, 04.10.2014 20:45, basset(m)
. . možná pavučinec pelargoniový, Cortinarius flexipes var. flabellus,
ale píšu jenom možná . .
Re: Re: Re: Re: Z Králicka a Jesenicka 1.2, 05.10.2014 12:12, chorcheee(m)
Kouknul jsem na fotky na netu a na toho flexipsa se mi to moc nezdá. Ale stanoviště sedí perfektně. Tady se asi musím smířit s tím, že pavučince do druhu podle fotky v 90% případů prostě určit nejde. . .
Z Králicka a Jesenicka 1, 04.10.2014 14:43, chorcheee(m)
Poradíte mi s tímto povlakem na zemi? Smrčina, Buková hora, přibližně 900 m/m.
Re: Z Králicka a Jesenicka 1, 05.10.2014 13:40, chorcheee(m)
a to jsem si myslel, že toto bude lehké. . .
Re: Re: Z Králicka a Jesenicka 1, 07.10.2014 19:51, Patrik(m)
houbové povlaky nejsou zrovna můj obor, jinak bych rád poradil. . .
Re: Z Králicka a Jesenicka 1, 11.10.2014 12:04, Joska(m)
Je to vůbec houba?, 03.10.2014 19:34, vevanek
Na smrkovém pařezu, velikost cca 1 cm. Všimla jsem si toho náhodou při focení jiné houby.
Re: Je to vůbec houba?, 03.10.2014 20:10, Patrik(m)
Zajímavé, nejspíš plodenství nějaké rostliny
Re: Je to vůbec houba?, 03.10.2014 20:46, b.gun(m)
Řekl bych postarší hlenka - zlepníček jahodovitý.
Re: Re: Je to vůbec houba?, 04.10.2014 18:56, Zdeno(m)
Na to bych taky vsadil. . . 
Re: Re: Re: Je to vůbec houba?, 05.10.2014 13:45, chorcheee(m)
ty hlenky jsou stejně úžasné, že? Takový alternativní pokus o mnohobuněčnost. My jsme na to šli s diferenciací jinak, ale i Myxomycota svými obřími buňkami, soubuními, přeléváním cytoplasmy, cytoskeletárními přestavbami dokázali(y), že jsou zvířaza per excelence! Superorganismus Gaia - vybavujue se mi Lovelockova teorie. . .
Skusím ještě jednou, v diskuzi nikdo nepoznal , 03.10.2014 16:24, carinek
Zajímalo by mě co to je za pečárku. . .
Re: Skusím ještě jednou, v diskuzi nikdo nepoznal , 03.10.2014 16:25, carinek
foto jedné menší, ta má stále bílé lupeny, jak bude vidět na foto č. 3
Re: Re: Skusím ještě jednou, v diskuzi nikdo nepoznal , 03.10.2014 16:25, carinek
Re: Re: Re: Skusím ještě jednou, v diskuzi nikdo nepoznal , 03.10.2014 16:26, carinek
foto č. 3 Jinak pach nebyl příliš příjemný, ne jako klasické pečárky. Na řezu nepatrné žloutnutí, ale opravdu nepatrné, ani po delší době nebyla vidět žlutá barva
Re: Re: Re: Re: Skusím ještě jednou, v diskuzi nikdo nepoznal , 03.10.2014 20:11, basset(m)
zřejmě Pečárka perličková - Agaricus moelleri
Re: čirůvka sírožlutá, 03.10.2014 20:48, b.gun(m)
Řekl bych čirůvka, vzhledem k dubovému listí by mohlo jít o čirůvku sírožlutou.
Re: Re: čirůvka sírožlutá, 04.10.2014 11:26, chorcheee(m)
taky bych řekl. Přivoněl jsi?
Re: Re: Re: čirůvka sírožlutá, 04.10.2014 18:58, Zdeno(m)
Svítiplyn hadr. . . Kdo dnes ovšem ví, jak ten páchne, že. Měl by stačit odér síry. . . 
Re: Re: Re: Re: čirůvka sírožlutá, 05.10.2014 12:10, chorcheee(m)
právěže sama síra je bez zápachu a oxid siřičitý zas páchne jinak 