O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Co to je?, 30.08.2014 21:16, Boletus

Co to je?, 30.08.2014 21:15, Boletus

Poradíte, co by to mohlo být? Mám tušení, ale rád bych si to potvrdil. Díky moc

Re: Co to je?, 30.08.2014 21:18, TOSA_INU

Strocek. . . ?

Re: Re: Co to je?, 30.08.2014 22:22, Zdeno(m)

Samozřejmě. . .

Re: Re: Re: Co to je?, 30.08.2014 22:23, Zdeno(m)

Stroček trubkovitý. . .

Re: Re: Re: Re: Co to je?, 31.08.2014 10:06, Boletus

Děkuji mnohokrát. Tušil jsem, ale nikdy předtím jsem ho neviděl a nesbíral, takže jsem se obával případného omylu (ač v atlasech píšou, že se sotva dá zaměnit). Mohu poprosit ještě o další rady? Je docela špinavý od hlíny a nevím, jak ho nejjednodušeji očistit, je to pracné. Dá se opláchnout ve vodě (jak navrhuje moje drahá polovička ? Zdráháme se, aby se houba nezničila. No a ještě jeden dotaz prosím - jak ho co nejlépe upravovat? Děkuji mnohokrát!

Re: Re: Re: Re: Re: Co to je?, 31.08.2014 15:45, basset(m)

Bez problému umýt. Pak nejlépe usušit. Nedoporučuji mrazit, stane se z nich beztvará hmota nevalné chuti. Usušené před přidáním do jídel namočit ve vodě 15-20 minut. Z jídel se mi osvědčilo - kuba, zapékané těstoviny, špagety, "čína".

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co to je?, 31.08.2014 21:26, vojta

Svedi si je, susene, s oblibou nadroli do omacky. . .
odkaz

Určil jsem jako hřib medotrpký, můžete prosím někdo potvrdit?, 28.08.2014 21:45, pája

Lokalita Brno, Královo pole - park (stromy v okolí dub a lípa), cca 10 plodnic, některé víc jak 15cm v průměru klobouku. Krásná tvrdá hřibovitá houba, modrající, vůně příjemně houbová, nechutnal jsem.

Re: Určil jsem jako hřib medotrpký, můžete prosím někdo potvrdit?, 28.08.2014 22:13, Zdeno(m)

Já bych ho dal taky. . .

Re: Re: Určil jsem jako hřib medotrpký, můžete prosím někdo potvrdit?, 28.08.2014 22:41, pája

Díky Zdeno.

otázka, 28.08.2014 17:07, fofr

Ještě klobouk

Co je to za hřibovitou houbu?, 28.08.2014 17:05, fofr

Dobrý den,
včera jsem našel v trávě pod javory a lískami tuhle houbíčku. Nepodařilo se mi ji zařadit. Pomůže mi někdo?
Děkuju, Fofr

Re: Co je to za hřibovitou houbu?, 28.08.2014 19:14, Zdeno(m)

Hřib kaštanový. . .

Re: Re: Co je to za hřibovitou houbu?, 28.08.2014 19:15, Zdeno(m)

Výskyt pod lískami je typický. . .

Pohled do kráter(k)u neznáma ..., 27.08.2014 22:29, Pavla

Pokud někdo ví do čeho a na co se dívá . . . . .

Re: Pohled do kráter(k)u neznáma ..., 27.08.2014 22:31, Pavla

pomohl by mi s určením?

Re: Re: Pohled do kráter(k)u neznáma ..., 27.08.2014 22:38, Pavla

Jsem prostě jen zvědavá jak opice a ani bratia na nahubach si s týmto nevedia rady Díky moc

Re: Re: Re: Pohled do kráter(k)u neznáma ..., 27.08.2014 22:53, basset(m)

já bych v tom viděl ulomenou lesklokorku

Re: Re: Re: Re: Pohled do kráter(k)u neznáma ..., 27.08.2014 23:14, Pavla

Díky za reakci, vyrůstalo to z pařezu, ale ulomené to fakt nebylo. Dr. Kautmanová to označila "ako niečo celkom mlaďučké", čímž pádem neidentifikovatelné. Je to ta černá skvrnka v pravé horní části

Prosím o radu, 26.08.2014 19:50, fanous

Prosím o radu, o jakou houbu se jedná, nejvíc podobná je asi klouzku, ale klobouk nejde oloupat nalezeno v Osvětimanech pod buky. Děkuji.

Re: Prosím o radu, 26.08.2014 20:05, Patrik(m)

Je to klouzek sličný, někde tam ten modřín musel být - pod buky žádný klouzek neroste, a to že pokožka klobouku nejde oloupat ještě neznamená, že to není klouzek

Re: Re: Prosím o radu, 26.08.2014 22:24, basset(m)

mladý klouzek skutečně oloupat nelze, ale to ničemu nevadí

Kozák bílý, 26.08.2014 19:11, MACEK

ŽÁDÁM posoudit, zda se jedná o kozáka bílého. Omluva-měl jsem špatné světlo.
Pro mě je toto prvonález.

Re: Kozák bílý, 26.08.2014 20:07, Patrik(m)

Vypadá to že ano, gratuluju, ten jsem ještě nenašel. . .

Re: Kozák bílý, 26.08.2014 20:45, MACEK

Patriku, mykologickou kariéru máš jistě před sebou. Setkáš se s daleko zajímavějšími houbičkami.

Re: Re: Kozák bílý, 26.08.2014 21:47, Patrik(m)

I to je pro mě zajímavé

Holubinka?, 24.08.2014 12:38, Veverak

Prosím o radu, nalezeno ve smíšeném lese, cca 900mnm. Díky, V.

Re: Holubinka?, 24.08.2014 18:29, Zdeno(m)

Dal bych holubinku kolčaví. . .

Hřib ? , 24.08.2014 07:56, Hans

Prosím o určení druhu. Nalezen v horském pásmu. Bělavý kloubouk. Zespod žlutý, bez síťky na noze.

Re: Hřib ? , 24.08.2014 12:09, Zdeno(m)

Zřejmě varieta hřiba smrkového. . .

Re: Re: Hřib ? , 24.08.2014 13:20, Patrik(m)

Přesněji řečeno občasná forma zvaná Hřib smrkový bílý, b. edulis f. alba, která je některými autory považována za samostatný druh Boletus peersonii

Re: Re: Re: Hřib ? , 24.08.2014 13:58, Hans

Díky. Myslel jsem si to.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30