O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

kdo to ví odpoví - outkovka lesklá?, 21.10.2014 15:26, myslivec

Re: kdo to ví odpoví - outkovka lesklá?, 21.10.2014 16:39, Zdeno(m)

Outkovka pestrá. . .

ouško?, 19.10.2014 22:28, mipera

děkuji

Re: ouško?, 19.10.2014 23:50, chorcheee(m)

myslím že ano, ale já tu nejsem žádnej Gurru

Re: ouško?, 20.10.2014 17:12, P.T.(m)

Opravdu ouško.

Re: Re: ouško?, 20.10.2014 18:59, Pavla

Já se taky přidám k oušku a bez záruky dodám "ouško kornoutovité" - pro lepší zapamatování ouško oslí. Měla jsem s ním taky letos "prvočest"

Re: Re: Re: ouško?, 20.10.2014 19:31, b.gun(m)

Jak už zaznělo, jde skutečně o ouško. Jen bych to místo osla směřoval někam k zajíci (Otidea leporina). Nicméně bez mikroskopu se s tím na 100% nepohne.

neznám, 19.10.2014 22:27, mipera

děkuji

Re: neznám, 20.10.2014 17:14, P.T.(m)

lošáček, lošákovec. . . . . blíže to nedám, poněvadž je neumím, třeba zkusí jiní

Re: Re: neznám, 20.10.2014 20:21, Zdeno(m)

Spíše plesňák. . .

Re: Re: Re: neznám, 20.10.2014 21:22, P.T.(m)

Zjevně je skutečně neumím.

Modrohoubičky, 19.10.2014 21:03, chorcheee(m)

Re: Modrohoubičky, 19.10.2014 21:04, chorcheee(m)

okraj doubravy, tady zrovna pod borovicí

Re: Re: Modrohoubičky, 19.10.2014 21:04, chorcheee(m)

předem díky!

Re: Re: Re: Modrohoubičky, 19.10.2014 21:33, b.gun(m)

Vláknice zemní fialová (Inocybe geophylla var. lilacina)

Re: Re: Re: Re: Modrohoubičky, 19.10.2014 23:57, chorcheee(m)

No jako ano, právě na ni koukám. To asi bude, ale nikde není tak šupinkatá. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Modrohoubičky, 20.10.2014 17:15, P.T.(m)

Je netypická, ale zůstal bych u ní.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Modrohoubičky, 20.10.2014 20:22, Zdeno(m)

Přijde mi moc veliká. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Modrohoubičky, 20.10.2014 19:22, b.gun(m)

Ale jo, takovéto "obrazce" na klobouku se občas povedou. Záleží na tom, jak povrch klobouku oschne a jak se se na něm vyskytující se vlákna shluknou. V místě soustředění vláken pak má tmavší barvu a vypadá, že je žíhaný.

špičky?, 17.10.2014 17:49, meth23

Dobrý den,

opět potřebuji odborné oko zkušeného houbaře. Jedná se o špičky? Rostou vedle cesty ve větších skupinách, vůně houbová, mírně kořeněná. Noha tuhá, uzel by rozhodně zvládla. Odrazuje mě jen barva, ale špičky prý tmavnou když je mokro a tento týden tu hodně pršelo. Díky za pomoc

Re: špičky?, 17.10.2014 19:45, Patrik(m)

Dobrý den, jedná se spíše o lakovku lakovou

Re: Re: špičky?, 17.10.2014 19:51, meth23

Mno jo, tak proto tmavsi barva a chybejici barokni sklon strechy Tak spicky se letos nenaucim, ale aspon si rozsirim lakovky Diky

Re: Re: Re: špičky?, 17.10.2014 20:21, Zdeno(m)

Špička nemá růžové lupeny. . . Ale můžeš na její nožce udělat uzel. . .

Re: Re: Re: Re: špičky?, 18.10.2014 00:51, meth23

Tak jsem i premyslel. Lakovka me jen ani nenapadla kvuli tomu ze rostou ve velkych skupinach a doted jsem si vsimal jen ametystovych, ktere rostou po par kouscich. Ale hned po urceni me to docvaklo, ty mlade jsou tvarem uplne stejne. A navic samozrejme chybela vune kyanovodiku. . Na spicky si budu muset jeste pockat Aspon se muzu ucit nove houby

špičky?, 17.10.2014 17:48, meth23

Dobrý den,

opět potřebuji odborné oko zkušeného houbaře. Jedná se o špičky? Rostou vedle cesty ve větších skupinách, vůně houbová, mírně kořeněná. Noha tuhá, uzel by rozhodně zvládla. Odrazuje mě jen barva, ale špičky prý tmavnou když je mokro a tento týden tu hodně pršelo. Díky za pomoc

liška nálevkovitá, 16.10.2014 20:45, mipera

Jedná se, prosím, o lišku nálevkovitou?
Díky

Re: liška nálevkovitá, 16.10.2014 23:33, mipera

Tuto lišku neznám, prý je výborná, proto jsem se rozhodla ji sebrat. Byly tam celé plantáže, nebylo kam šlápnout. Mohu ji zbaštit?

Re: liška nálevkovitá, 16.10.2014 23:41, mipera

takto vypadala v lese

Re: liška nálevkovitá, 17.10.2014 06:41, b.gun(m)

Ano, je to ona.

čirůvka?, 16.10.2014 18:07, bobo

ještě jednou ze spodu

čirůvka?, 16.10.2014 18:06, bobo

přidávám lupeny

čirůvka?, 16.10.2014 17:05, bobo

Prosím, o jakou houbu se jedná, je jedlá a jaká je možná záměna.
Děkuji

Re: čirůvka?, 16.10.2014 19:42, Zdeno(m)

Strmělka mlženka. . . Nauč se její vůni. Do octa vzdor podivnému pachu při vaření chutná, ale raději mladší plodnice. . . . Zaměnit lze všechno se vším, pozor na jiné bílé strmělky. Ty bývají menší. . .


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30