O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Bedly - 2, 15.09.2013 23:55, pistorka

Dobrý den,
druhý dotaz se týká určení 2 ks již utržených bedel na břehu potoka, vysoké, štíhlá bílá noha, barva klobouku světle šedohnědá.

Děkuji za odpověď.

Re: Bedly - 2, 16.09.2013 00:18, kápo(m)

Tyhle druhé bude složitější určit, ony to mohou být opršené červenající, nebo třeba b. štíhlé, zvané také vyniklé-jaké rostou okolo stromy?

Re: Re: Bedly - 2, 16.09.2013 19:22, pistorka

Dobrý den, na břehu potoka jsou olše a keřový porost jako např. ostružiny a tráva, na protějším břehu pak duby a břízy. Noha bílá uvnitř, nečervenající. Do dnešní dne na plechu pod klobouky bílý poprašek (spory ?). Přikládám druhé foto. Děkuji. Pistorka

Re: Re: Re: Bedly - 2, 18.09.2013 07:37, kápo(m)

Bílý výtrusný prach je pro většinu druhů bedel typický, ovšem tuhle s jistotou neurčíme, z tohoto druhého obrázku nejsem o moc chytřejší, pokud na řezu nečervenala a podle klobouku by to mohla být též vysoká, ovšem chybí mi tam výrazné tygrování na třeni a na jeho bázi výrazná hlíza. To může být způsobeno růstem ve výrazně vlhkém prostředí, ale jak říkám, nelze to tvrdit s určitostí, proto pro jistotu tyto nekonzumujte.

Bedly - 1, 15.09.2013 23:51, pistorka

Dobrý den,
prosím o určení dvou druhů bedel - viz foto:
1) skupina 5-ti ks rostoucí na "zahradě" v chatové oblasti poblíž lesa a potoka. V době růstu spíše připomínaly muchomůrky, nízké, uzavřené na tlusté noze, šedohnědé. Nejedná se o bedlu českou (jedovatou)?

Děkuji za odpověď. Pistorka

Re: Bedly - 1, 16.09.2013 00:15, kápo(m)

Bedla vysoká. . .

Re: Re: Bedly - 1, 16.09.2013 19:40, pistorka

Dobrý den. Opravdu bedla vysoká? Na www stránkách kudluvfotoatlashub. blog.cz/1103/bedla-ceska-zahradni-macrolepiota-rhacodes-var-bohemica jsou obrázky rostoucích mladých jedinců v podstatě shodné s těmi na naší zahradě v době počátku růstu, označené jako jedovatá varianta bedla česká. Přikládám další foto dvojčat. "Normální" bedly (nečervenající i červenající) s tenkou nohou na zahradě rostou také, ty jsou už ale snědeny. Tyto jsou svým tvarem a mohutností jiné. Pistorka

Re: Re: Re: Bedly - 1, 18.09.2013 07:04, kápo(m)

Ano, bedla vysoká-bez diskuze, bez debat

Hříbek, 15.09.2013 20:52, Macak

Dobrý den, prosím o určení druhu této houby. Podle atlasu jsem měl podezření na hřiba plavého, ale nijak nepáchne. Rostl v bukovině. Děkuji.

Re: Hříbek, 15.09.2013 20:57, Macak

Ještě přidávám jednu fotografii.

Re: Re: Hříbek, 15.09.2013 22:49, kápo(m)

Podle fotek mám zase podezření já, -na běžného hřiba hnědého

prosím o určení houby, 15.09.2013 15:21, VěraK

jedná se o pečárku císařskou, tedy jedlou houbu?

Re: prosím o určení houby, 15.09.2013 22:47, kápo(m)

Bohužel, jedná se o bedlu ostrošupinnou, jedlá není.

dřevokazka, 14.09.2013 14:37, Patrik(m)

foto 2 června na bukovém pařezu na mýtině

Re: dřevokazka, 15.09.2013 22:49, kápo(m)

Noo-vypadá to jako hlíva chlupatá

Re: Re: dřevokazka, 16.09.2013 19:28, Patrik(m)

to je ona, dík. . .

..nevím..., 13.09.2013 12:55, Bouza

Prosím o radu s určením houby.

Re: ..nevím..., 15.09.2013 22:44, kápo(m)

Polnička lysá-Agrocybe erebia

...hnojník..., 12.09.2013 17:57, vlk(m)

. . . je to hnojník inkoustový. . . ???. . .

Re: ...hnojník..., 12.09.2013 18:53, Patrik(m)

já bych neřekl. . . co tak z okruhu lesního. . .

Re: Re: ...hnojník..., 15.09.2013 22:56, kápo(m)

Jó-určovat hnojníky podle fotečky, to je mykologická sebevražda, je jich mraky druhů, které se většinou makroskopicky velice špatně odlišují, nebo nejdou bez mikroskopu rozlišit vůbec, takže hnojník ano jaký nevím.

Zajímavá houba?, 11.09.2013 14:08, Tonda54

Našel jsem houbu ve tvaru 5-ti cípé hvězdy ( průměr asi 5-7 cm )s malou kuličkou uprostřed, celou bílou na dotek sametovou . Ještě jsem nic takového neviděl a nenašel jsem to ani v atlase hub. Nevíte co by to mohlo být ? Foťák zůstal doma , tak bohužel foto nemám !

Re: Zajímavá houba?, 11.09.2013 14:53, Yohaness(m)

Zjevně některá z hvězdovek, rod Gaestrum. U nás přes 20 druhů.

Re: Re: Zajímavá houba?, 11.09.2013 14:56, Yohaness(m)

Pardon samozřejmě Geastrum, upsal jsem se. . . .

Re: Zajímavá houba?, 11.09.2013 17:24, Mahony(m)

škoda, minálně foto chybí

Co je to za potvůrku?, 10.09.2013 23:31, elena

Mám ji ve své fotogalerii už od loňska. Pro Vás to bude hračka, napsat mi co to je za potvůrku. A já pomažu koupit si nějaký pořádný atlas hub - ten starý je nějak nedostačující

Re: Co je to za potvůrku?, 11.09.2013 13:04, basset(m)

Já myslím, že je to muchomůrka pošvatá, okraj klobouku by měl být trochu rýhovaný, ale to na fotce ještě není vidět. Mimo jiné je moje fotka v atlasu. Zkus se podívat taky ještě sem

Re: Re: Co je to za potvůrku?, 11.09.2013 13:06, basset(m)

ještě jednou a lépe

Re: Re: Re: Co je to za potvůrku?, 11.09.2013 13:07, basset(m)

http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Amanita-vaginata/muchotravka-posvata/muchomurka-posvata/ID295

Re: Re: Re: Re: Co je to za potvůrku?, 11.09.2013 13:08, basset(m)

tak snad teď

Re: Re: Re: Re: Re: Co je to za potvůrku?, 11.09.2013 13:12, basset(m)

Admin je vtipálek resp. textový editor nad textem - vkládá ya každou tečku mezeru a výsledek je nefunkční
odkaz

Houby na zahradě, 08.09.2013 20:41, zuzu

A ještě jedna houba, roste na pařezu broskve. Tady jsou zase pro změnu lupeny tmavě hnědé.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30