Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Klobouk nahoře hnědooranžový, zespodu - lupeny téměř černé, 12.10.2013 23:18, Zdenek
Všechny 3 exempláře nalezeny pod smrkem na 5-10 metrů široké travnaté mezi (pruhu či pásu) ležícího mezi fotbalovým hřištěm a lokální asfaltkou přímo v obci.
Re: Klobouk nahoře hnědooranžový, zespodu - lupeny téměř černé, 12.10.2013 23:19, Zdenek
Re: Klobouk nahoře hnědooranžový, zespodu - lupeny téměř černé, 13.10.2013 03:16, hnojnik
žampion, ale jakej? asi ovčí
3 různé druhy kvůli úspoře místa pohromadě, 12.10.2013 23:04, Zdenek
Ze smíšeného lesa. Prosím o specifikaci dle pořadí (1. až 3. ) zleva do prava, aby při určování bylo jasné, o kterou houbu (ze tří zobrazených) se jedná. Děkuji.
Re: 3 různé druhy kvůli úspoře místa pohromadě, 12.10.2013 23:05, Zdenek
Re: 3 různé druhy kvůli úspoře místa pohromadě, 13.10.2013 19:05, Patrik(m)
ta první holubinka, druhá asi helmovka. . . . raději to ale nechám na skušenějších. . .
Re: Re: Menší hnědé houby , 20.10.2013 17:14, Forrest Run(m)
Penízofka kuželovitá, případně máslová, jedlá, dobrá, roste až do silnějších mrazů.
Menší nafialovělé houby, 12.10.2013 22:45, Zdenek
Re: Menší nafialovělé houby, 12.10.2013 22:46, Zdenek
Re: Re: Menší nafialovělé houby, 13.10.2013 11:28, basset(m)
[/b]Tyto dvě fotky růžové houby s tím měřítkemnejsou zcela určitě čirůvka fialová.
Re: Re: Re: Menší nafialovělé houby, 13.10.2013 19:04, Patrik(m)
a co helmovky. . . .
Re: Re: Menší nafialovělé houby, 20.10.2013 17:16, Forrest Run(m)
Mírně jedovatá Helmofka ředkvičková, případně H. růžová. Cejtils vůni ředkve, žeáááno, Amigo?
Re: Re: Re: Menší nafialovělé houby, 31.10.2013 22:28, Zdenek
Díky za identifikaci - a za tento web vůbec. Poslední slovo mi připomenulo:
1) rok strávený (pracovně, ale i jinak) před 11-12 lety v Mexiku (únor 2001 - únor 2002)
2) Mir. Junka bydlícího někde u Říček, ÚO, na jehož web. stránky (mj. o jeho 17denní cestě po Mexiku) jsem narazil, když jsem hledal info na růz. houbařských webech. Pokud přispívá i sem anebo ho někdo znáte, tak jej pozdravujte. Moc se mi jeho postřehy líbily.
3) Vzhledem k tomu, že Váš web není jen úzce houbařský, ale má v záhlaví "přírodu vůbec", chtěl bych Vás poprosit, zdali by (v rámci diskusí) nebylo možno založit "nějaké další vlákno" s podobnou rozšiřující tématikou: např. porovnání středoevropské přírody s tou mexickou, popř. postřehy dalších lidí, kteří tuto krásnou zemi někdy v životě navštívili . . . (Já byl např. i v lesích nad 3000 m nad mořem, kde zimuje motýl "monarcha stěhovavý" přilétající 5000 km až z Kanady. ) A porovnávání přírodních krás by samozřejmě nemuselo být omezeno jen na Mexiko . . . Děkuji.
Re: Re: Re: Re: Menší nafialovělé houby, 12.11.2013 22:11, Zdeno(m)
Výběr témat přispívatelů je na nich, nevidím v tom problém, otestuj uživatele, stránky mají široký záběr. . .
Větší nafialovělé houby , 12.10.2013 22:40, Zdenek
Re: Větší nafialovělé houby , 12.10.2013 22:42, Zdenek
Jiný pohled na tytéž (již utržené) houby
Re: Re: Větší nafialovělé houby , 13.10.2013 03:14, hnojnik
čirůvka fialová, jedlá a výtečná
Re: Re: Re: Větší nafialovělé houby , 31.10.2013 22:37, Zdenek
Díky
Masívní (přes 20cm) a těžká houba rostoucí z boku na pařezu , 12.10.2013 22:34, Zdenek
Prosím experty o určení těchto (a následujících) hub, které jsem našel dnes v sobotu ráno (všechny až na poslední druh) ve smíšeném lese ca 20 km JJV od Prahy. Děkuji a prosím o shovívavost vůči začátečníkovi.
Re: Masívní (přes 20cm) a těžká houba rostoucí z boku na pařezu , 12.10.2013 22:36, Zdenek
Tentýž exemplář houby z jiného úhlu pohledu
Re: Re: Masívní (přes 20cm) a těžká houba rostoucí z boku na pařezu , 12.11.2013 22:12, Zdeno(m)
Březovník obecný. . .
cortinarius sp. , 08.10.2013 18:42, Patrik(m)
Pro někoho jako jsem já je nemožné určit tuhle houbu, tak doufám že pro vás to možné bude. . . . Beskydy, smrčina, lupeny prořídlé, fialové, klobouk jen mírně hygrofánní, dospělé plodnice jsem nenašel. Pokud nepůjde druh, skuzte prosím alespoň sekci, to mě pomůže, dík. . .
Re: cortinarius sp. , 08.10.2013 18:42, Patrik(m)
třeň fialový, pavučinka bílá. 
Re: Re: cortinarius sp. , 09.10.2013 05:15, Mahony(m)
asi to bude nějaký pavučinec
Re: Re: Re: cortinarius sp. , 09.10.2013 18:50, Patrik(m)
v nadpisu cortinarius=pavučinec. . . . čteš i ten text?
Re: Re: Re: Re: cortinarius sp. , 10.10.2013 18:54, basset(m)
Z toho fota lze fakt pouze určit, že je to pavučinec a tedy latinsky Cortinarius. Nic víc, nic míň. Čtení textu asi moc nepomůže.
Re: Re: Re: Re: Re: cortinarius sp. , 11.10.2013 17:28, Patrik(m)
ani sekce či podrod??
Re: Re: Re: Re: cortinarius sp. , 13.10.2013 01:59, Joska(m)
". . . čteš i ten text?"
No, na svůj věk máš docela přidrzlé chování. Takový způsob vyjadřování si můžeš nechat pro své spolužáky, rozhodně se nehodí k dospělým lidem, které navíc vůbec neznáš. Zkraje svého přispívání jsi to použil např. u Zdena, teď u Mahonyho. Trošku brzdi. 
? podezření na čechratku podvinutou ?, 07.10.2013 21:34, Zdenek
Prosím experty o určení těchto hub, které jsem našel dnes v pondělí 7. 10. 2013 ráno ve smíšeném lese ca 20 km JJV od Prahy. Mám podezření na čechratku podvinutou, ale jsem začátečník, a tak se od kohokoliv zkušenějšího rád nechám poučit. Děkuji a omlouvám se za naivní dotazy začátečníka.
Re: ? podezření na čechratku podvinutou ?, 08.10.2013 05:48, Mahony(m)
měla by to být ona
Re: Re: ? podezření na čechratku podvinutou ?, 08.10.2013 17:14, Patrik(m)
ty jsou u nás dosti hojné.
Re: Re: ? podezření na čechratku podvinutou ?, 12.10.2013 21:11, Zdenek
Díky za potvrzení
Dotaz:, 02.10.2013 21:50, mončík
Chtěla jsem se jen zeptat na to, že se říká, když přijdou přízemní mrazíky, tak že houby se už nesmějí sbírat je to pravda?
7.fotka: Dvojice hub k určení - z trávníku před domem , 29.09.2013 00:00, Zdenek
3. druh:
Popis 9. exempláře nalezeného včera v pátek 27. 9. 2013:
Malá světlá (téměř bílá) houba s "prstýnkem" kolem třeně nalezená na trávníku před naším domem (kousek od řady tůjí, za nimiž je pak již jen plot a silnice). Vůně: klasická (univerzálně) houbová. Chuť: nevýrazná ale příjemná. Klobouk špinavě bílý s bílými lupeny (které později začaly částečně hnědnout či "hnědočervenat"), "deštníkově" vypouklý nahoru (na rozdíl od 2. druhu, kde je do oblouku naopak vypouklá dolní část s tmavšími lupeny) s (z víc než poloviny) hrubým či hrbolatým povrchem s hrbolky či strupy tmavšího nahnědlého odstínu (na rozdíl od 2. druhu, který ho má hladký a nažloutlý).
Poslední 10. exemplář jsem našel již před více než týdnem na cca stejném místě před domem jako 9. exemplář (3. druh), a tak jsem se dnes rozhodl jej také nafotit a přidat jako další (druhý) exemplář 3. druhu i s tím rizikem, že se v tomto ohledu mohu mýlit. Tento 10. exemplář byl hodně mladý a sbalený "do vajíčka", že zpočátku (při prvním povrchním pohledu) vypadal jako pýchavka (až na to, že měl jasně rozeznatelnou hranici mezi třeněm a hrbolato-kropenatým povrchem kloboučku). Za několik dní se pak rozvinul a bylo možné konečně vidět i jeho bílé lupeny na spodní straně kloboučku; do dneška pak prakticky úplně uschnul a v tomto vysušeném stavu jsem jej dnes také nafotil. Vzhledem k tomu, že je hodně mladý a tudíž i velmi malý (pouhé 2 cm na výšku), žádný "prstýnek" na třeni vidět není. Zato "kropenatost" povrchu jeho kloboučku je o dost výraznější a hnědší než u 9. exempláře (u kterého navíc dobrá třetina povrchu kloboučku se jeví relativně hladká a "nekropenatá" - pouze "špinavě" bílá). Pouze mne mate, že třeň je v poměru ke klobouku daleko silnější (širší či tlustší) než u 9. exempláře (o masívnosti "baňatého" pouzdra či pochvy, ze které třeň vychází, ani nemluvě !!!)
Re: 7.fotka: Dvojice hub k určení - z trávníku před domem , 29.09.2013 23:19, Tom
Je to hrozně vysušené, ta větší mi přijde jako nějaká pečárka a to menší zabalené těžko říct. . . Snad některá bedla? Pokud by byl poblíž nějaký strom, dovedu si v tom představit i muchomůrku citronovou. . .