O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Sladce moučná vůně..., 16.04.2014 10:44, Joska(m)

Ve skupině, teplejší oblast, vápnitá půda. Listnatý les, jasan, habr, javor.

Re: Sladce moučná vůně..., 16.04.2014 10:52, Joska(m)

Plodnice má náznak průsvitnosti.

Re: Re: Sladce moučná vůně..., 17.04.2014 10:20, Forrest Run(m)

Májofky, Chozé!:o)

Re: Re: Re: Sladce moučná vůně..., 16.05.2014 22:01, Joska(m)

Jo, původně jsem si ji tak určil. Ale jen pro zajímavost - sem jsem opsal znaky pro závojenku olovovou z Velkého atlasu hub.

Re: Re: Re: Re: Sladce moučná vůně..., 25.06.2014 11:43, suttrom

závojenka olovová neroste v květnu

Prosím, o jaké houby se jedná., 13.04.2014 20:37, Jíra

Re: Prosím, o jaké houby se jedná., 13.04.2014 23:34, b.gun(m)

Řekl bych třepenitka svazčitá - jedovatá houba odporně hořké, svíravé chuti.

Re: Re: Prosím, o jaké houby se jedná., 16.05.2014 19:00, Zdeno(m)

Je třeba fotka lupenů, jinalk je určování loterií. . .

Na smrkové šišce..., 06.03.2014 20:06, Patrik(m)

Když jsem prohlížel smrkové šišky ve staré smrčině na jedné se na její spodní straně objevila tato vřeckatá houbička o velikosti zhruba do 3 mm. Neví někdo??

kdo napoví, 19.02.2014 21:05, tapik

ze soboty 15. 2. 2014, smrkový pařez, šedý povlak slabě do modra , perleťový lesk

Re: kdo napoví, 19.02.2014 21:30, Forrest Run(m)

Pryskyřice, alias smůla, Gustíku!;-)

Re: Re: kdo napoví, 20.02.2014 17:42, Patrik(m)

Připomíná mi to kornatec

kdo napoví, 19.02.2014 20:51, tapik

nalezeno 16. 2. 2014, rok stará paseka, směs buku, dubu a habru na spáleništi po klestí

Re: kdo napoví, 19.02.2014 21:38, Kájinka(m)

Co takhle kalichovka uhlová???

?????, 17.02.2014 19:31, Patrik(m)

Poradí někdo??? Nález je z kraje javorového lesa, kde rostla na stinném místě ze trouchnivějícího kousku dřeva porostlého mechem. . . byla opravdu drobná, do 1 cm.

Re: ?????, 17.02.2014 19:32, Patrik(m)

Ještě jeden pohled. .

Re: Re: ?????, 18.02.2014 13:00, Forrest Run(m)

Páťo, tohle už jsem Ti přece určoval, Ty jeden Sklerózoidku!
Vypadá to na utrápenej Krásnorůžek smržovitej-tuhle lokalitu sleduj, pokud nebude moc sucho a horko, dočkáš se na přelomu března a dubna!
Do tý doby pilně trénuj focení a to i doma, ať nás pak zase příjemně překvapíš svejma fotopokrokama!:o)

Re: Re: Re: ?????, 18.02.2014 17:08, Patrik(m)

Aha, to jsem nevěděl, ale tohle není focené na tom místě, kde jsem je dychtivě fotil minule, tohle je asi o kilometr dále,

?????, 11.02.2014 13:50, Patrik(m)

drobná houbička na klacku listnatého stromu, okraj dubiny u potoku, považoval bych to za kropilku, ale co to bílé, co vypadá jako mycelium?. . prosím pomóóc, nevím si rady. . . promiň forreste, ten les je jak droga, láká mě to,

Re: ?????, 11.02.2014 13:51, Patrik(m)

Ještě jedna. . .

Re: Re: ?????, 11.02.2014 22:00, P.T.(m)

Kropilka to bude, rosolovitá případně menší. To bílé bude asi opravdu nějaké mycelium, těžko říct, jestli souvisí s kropilkou nebo ne.

Re: Re: Re: ?????, 16.02.2014 18:44, Patrik(m)

Díky, . . . ale to přesnějšího určování kropilek se pouštět nebudu

Re: Re: Re: Re: ?????, 18.02.2014 14:51, P.T.(m)

konečně ten kýžený přístup

A do třetice v luzích u Mělníka, 10.02.2014 13:51, Forrest Run(m)

Na lipový větýfce o průměru 2-3cm, velikost plodniček +-1mm.
Ale zase by to mohle bejt "jenom" hlenka, takže když tak sorry!

Re: A do třetice v luzích u Mělníka, 10.02.2014 13:52, Forrest Run(m)

Detail. . .

Re: Re: A do třetice v luzích u Mělníka, 11.02.2014 13:36, Patrik(m)

Ajej, to bude na delší dobu. . . ale šel bych spíše do těch vřeckovýtrusých

Re: A do třetice v luzích u Mělníka, 12.05.2014 10:23, babka mechová

Hodně je tomu podobná morušovka bradavčitá.

A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 10.02.2014 13:49, Forrest Run(m)

Tady si může člověk bejt jistej alespoň tím, že je to houbelec, že?

Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 10.02.2014 13:50, Forrest Run(m)

Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 10.02.2014 13:50, Forrest Run(m)

Velikost plodniček 1-2mm.

Re: Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 10.02.2014 13:56, Forrest Run(m)

Sorry za double, to mělo bejt takto.

Re: Re: Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 11.02.2014 13:34, Patrik(m)

Řekl bych rod lachnum

Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 11.02.2014 18:27, Kájinka(m)

A co třeba Tapesia???

Re: Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 11.02.2014 19:20, Patrik(m)

Není to synonymum pro rod mollisia??? Podle mě se používá spíše tenhle název. . . i na portálu AOPK to tak vidí. . . ten by to být samozřejmě mohl, ale víc mi to sedí na ten lachnum - vnější strana apothecia je chloupkatá a většina druhů mollisia jsou tmavěji zbarvené, také vidím velkou podobu z fotkou lachnum ve velkém atlase hub od ANtonína, můžež porovnat- pokud ho máš. . .

Re: Re: Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 12.02.2014 10:54, Kájinka(m)

Ne není to synonymum. Každý rod je samostatný, ačkoliv na spousta místech i stránkách je spojují do jednoho rodu. Jelikož jsem měla možnost vidět houby na živo tak mohu říci, že chloupkatý fakt nebyly. Atlas samozřejmně mám, ale kouknout mohu až přijdu z práce. Ale to, že je fotka podobná ještě neznamená, že to ta houba opravdu je.

Re: Re: Re: Re: Re: A další UFO z přímělnických luhů z 8.února, 12.02.2014 11:40, Patrik(m)

To je pravda, ale tak tedy tu mám menší problém. . . když zadám na portálu AOPK do vyhledávače tapesia nic mi to nenajde, za to rod mollisia ano. . . abych pravdu řekl na Biolibu jsou oba rody a jak rod tapesia tak mollisia jsou si velmi podobné, ale pořád vidím spíše větší příbuznost toho druhu na fotce s rodem lachnum - například by to mohl být l. impudicum, niveum nebo i brevipilosum. Stejnak je to sporné, pokud bude chtít forrest přesné určení mikroskopu se nevyhne

8.února s Kájinkou v luzích u Mělníka, 10.02.2014 13:48, Forrest Run(m)

Našli jsme tuhle pospolitou pidipotvůrku-jestli je to hlenka, tak se omlouvám.

Re: 8.února s Kájinkou v luzích u Mělníka, 10.02.2014 13:55, Forrest Run(m)

Re: Re: 8.února s Kájinkou v luzích u Mělníka, 11.02.2014 13:26, Patrik(m)

Buď hlenka, nebo mi to připomíná teleomorfu nějaké rážovky, přece jen jich je dost druhů, co?

Re: 8.února s Kájinkou v luzích u Mělníka, 12.02.2014 23:19, b.gun(m)

Jak už jsem psal vedle, řekl bych, že jde o nerozvinuté plodnice číšovce. Osobně si tyto nálezy označuji jako číšovec nahloučený (Cyphellopsis anomala), nicméně stoprocentní jistotu by ti dal mikroskop, teoreticky přichází v úvahu ještě číšovec svazčitý (Merismodes fasciculata).

Re: Re: 8.února s Kájinkou v luzích u Mělníka, 13.02.2014 22:20, Forrest Run(m)

Díky, Draku! Máš ode mě Soukromou Zprávu!


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30