O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Mohla to být hlíva?, 19.07.2016 15:01, tvrdohouba

Našel jsem opět něco jako hlíva, jistý si nejsem.

Re: Mohla to být hlíva?, 19.07.2016 15:02, tvrdohouba

Díky za určení.

Re: Re: Mohla to být hlíva?, 19.07.2016 15:23, chorcheee(m)

Čechratka černohuňatá.

Re: Re: Re: Mohla to být hlíva?, 19.07.2016 15:32, tvrdohouba

Koukám, že čechratka černohuňatá by měla růst v jehličnanech, zde byly staré duby.

Re: Re: Re: Re: Mohla to být hlíva?, 19.07.2016 16:25, alesjirsa(m)

Sice je to špatně vidět, ale ten pařez, na němž ta čechratka roste, je podle mne jehličnan.

Velešín, 16.07.2016 12:42, MACEK

Včera mimo jiné jsem v smrkovém porostu našel tuto houbičku. Hledal jsem a nevím.

Re: Velešín, 16.07.2016 15:46, alesjirsa(m)

Neměla náhodou kyjovitý třeň ?

Re: Velešín, 17.07.2016 10:13, MACEK

Chybou bylo, že jsem detaily nezkoumal.

Re: Re: Velešín, 17.07.2016 16:01, alesjirsa(m)

Pokud by to mělo kyjovitý třeň, tak by to mohla být strmělka kyjonohá, jinak to může být strmělka nálevkovitá. Strmělka to je každopádně.

Re: Re: Re: Velešín, 18.07.2016 13:52, MACEK

Aleši dík

Kyj?, 15.07.2016 16:33, machaon

Starší smrkový les.

Re: Kyj?, 15.07.2016 18:07, basset(m)

kyj jazýčkovitý

Lošáček tmavý? Lošáček číškovitý?, 15.07.2016 16:31, machaon

Starší smrkový les.

Re: Lošáček tmavý? Lošáček číškovitý?, 15.07.2016 18:08, basset(m)

lošáček číškovitý

Re: Lošáček tmavý? Lošáček číškovitý?, 15.07.2016 18:56, machaon

Dík, byl to i můj tip.

Hlenka..., 13.07.2016 22:05, FabianZBrd

Na dnešní prochajdě jsem narazil na tuto hlenku. Netušíte prosím někdo? "Kudláček" ji má také vyfocenou, ale bohužel neurčenu. Díky.

Re: Hlenka..., 14.07.2016 09:59, alesjirsa(m)

Mohla by to být pěnitka bílá.

Re: Re: Hlenka..., 14.07.2016 10:11, FabianZBrd

Na tu jsem se také díval, většinou je popisována spíše na stvolech. Na dřevě ale může asi také být. . . Díky za typ.

Já to nevím, vy to víte., 13.07.2016 16:36, mipera

Ten klobouk byl víc dočerna, pořád mi tam všude leze modrá.
Díky.

Re: Já to nevím, vy to víte., 13.07.2016 18:50, alesjirsa(m)

Tipoval bych rod ryzec.

Re: Re: Já to nevím, vy to víte., 13.07.2016 19:24, mipera

Mléko z něj neteklo.

Re: Re: Re: Já to nevím, vy to víte., 14.07.2016 20:22, Yohaness(m)

Divná houba - asi nejspíš za zenitem, pokud by to byl starý ryzec šeredný, mléko už z něj téct nemuselo, ale taky to může být některá z černajících holubinek. . . těžko soudit, Chtělo by to vícero fotek. . . taky třeba napsat něco o biotopu, že.

Re: Re: Re: Re: Já to nevím, vy to víte., 14.07.2016 21:15, mipera

Rostla ve smrkovém lese, v místech, kde rostly babky. Zaujal mě černý klobouk a potom lupeny. Výška asi 5 cm, vůně nevábná jako shnilé brambory.
Podle zápachu bude asi za zanitem, plodnice byla sice ještě tuhá.

Já to nevím, vy to víte., 13.07.2016 16:33, mipera

Dá se poznat jaká je to holubinka?
Sloupnout šla do necelé půlky a pálila jako čert.
Díky.

Re: Já to nevím, vy to víte., 13.07.2016 18:26, Patrik(m)

Něco z okruhu h. páchnoucí/zápašné, viz atlas . . .

Re: Re: Já to nevím, vy to víte., 13.07.2016 18:29, mipera

Mně nepáchla, více páchla ta druhá houba.

Ahoj určovno, 10.07.2016 00:19, Pavla

v úterý jsem (pekelně blbě, já vím) jen tak halabala fotla tohoto, pro mě dosud neznámého, prcka. Myslíte, že by to mohl být lošákovec hnědooranžový? Díky.

Re: Ahoj určovno, 10.07.2016 08:54, alesjirsa(m)

Myslím, že nějaký lošáček nebo lošákovec to bude určitě. Bohužel jsem zatím na tyto houbičky neměl štěstí, tak je ani moc neznám, ale řada z nich by měla být bezpečně určitelná pouze mikroskopicky, takže dál bohužel neporadím. Chtělo by to sledovat, co z toho vyroste.

Re: Ahoj určovno, 10.07.2016 09:26, Tori(m)

Jj, rod Hydnellum (proč má česky dva názvy by mě teda zajímalo). Kdybys ho v nějakém větším stadiu brala na určení a doklad lokality (bylo by fajn), tak ho prosím tě vyfoť i na řezu. Podle Hroudova webu bych řekla spíš H. floriforme, než aurantiacum, ale nikdy jsem je naživo neviděla. Další prima nález.

Re: Re: Ahoj určovno, 10.07.2016 09:40, chorcheee(m)

A proč ne Bankera violascens?

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 16.07.2016 09:48, Tori(m)

Bankera má zřetelný klobouk, tady to moc tak nevypadá.

Re: Re: Ahoj určovno, 10.07.2016 09:56, Pavla

Včera jsem to tam šla omrknout. Byl fuč.

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 10.07.2016 10:28, chorcheee(m)

No vidíš, Petr Hrouda byl asi rychlejší .

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 10.07.2016 10:39, alesjirsa(m)

Škoda, snad tam někdy vyroste znovu.

suchohřib?, 08.07.2016 20:12, chorcheee(m)

Kamarádka mi zaslala k určení a já (sucho)hřiby moc neumím. Předem díky za vyjádření místních hřibologů (třeba M. Mikšík). Rostlo na pasece v trávě vedle smrkového porostu. Velikost dobře vidět podle měřítka.

Re: suchohřib?, 08.07.2016 20:13, chorcheee(m)

Re: Re: suchohřib?, 08.07.2016 20:13, chorcheee(m)

Re: Re: Re: suchohřib?, 08.07.2016 20:13, chorcheee(m)

Díky!

Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 08.07.2016 20:49, kutas

Borovák.

Re: Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 08.07.2016 21:49, alesjirsa(m)

Souhlas . . .

Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 08.07.2016 21:56, Forrest Run(m)

Jirko, Ty Wostudo, jeden z našich nejkrásnějších hřibů a Ty ho neznáš, Voe?

Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 09.07.2016 03:25, Tori(m)

Na jakýkoli sucháč je to moc masivní. Viděla jsem i hodně velké plstnaté, ale vypadaly jinak.

Re: Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 09.07.2016 08:51, chorcheee(m)

Díky, jsem wostuda.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 12.07.2016 09:01, Zdeno(m)

to teda, už jsem si všiml, že největší borci přemýšlejí o malé násobilce. . . borovák je krásně do růžové až vínové, hlavně na třeni to je významný marker. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: suchohřib?, 13.07.2016 16:58, chorcheee(m)

A taky mají největší borci pravidelně problém s gramatikou a cizími jazyky .

NPR Žofínský prales, 06.07.2016 11:40, chorcheee(m)

Mechem pokrytá, ležící, odkorněná kláda smrku. Předem díky

Re: NPR Žofínský prales, 06.07.2016 12:13, alesjirsa(m)

Vypadá to na voskovku. Dál bohužel nevím.

Re: Re: NPR Žofínský prales, 06.07.2016 12:51, chorcheee(m)

A nebude to třeba nějaká kalichovka?

Re: Re: Re: NPR Žofínský prales, 06.07.2016 13:14, alesjirsa(m)

Ty lupeny mi víc sedí na voskovku.

Re: Re: Re: Re: NPR Žofínský prales, 06.07.2016 13:48, vevanek

A co kalichovka oranžová? Koukni se do mých fotek, je hned na první stránce. Dávala jsem ji minule.

Re: Re: Re: Re: Re: NPR Žofínský prales, 07.07.2016 09:38, chorcheee(m)

Ta mne právě podle Tvých fotek napadla . Ale pak jsem znejistěl, že je to moc masité, lupeny málo sbíhající na třeň a podobně. Ale klidně věřím, že to bude ona.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: NPR Žofínský prales, 07.07.2016 17:18, chorcheee(m)

Tak MLZ zase voskovku zpochybnila.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30