Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Re: Co to je?, 24.08.2016 09:26, mipera
Lupeny byly bílé, pořád mi tam lezla zelená z mechu.
Díky za určení.
Re: Re: Co to je?, 24.08.2016 10:47, alesjirsa(m)
Holubinka (Russula sp. )
Re: Re: Co to je?, 24.08.2016 11:14, basset(m)
Já myslím, že holubinku jen z fotky těžko někdo určí bez toho, aby:
- zjistit vůni, jestli nějaká je
- rozříznout - plný třeň, vatovitý, . . .
- ochutnat :-()
- zkusit sloupnout pokožku klobouku - jestli vůbec, nebo až kam
- barva pod pokožkou klobouku
- stromy okolo
- . . .
Jinak je to, jak píše Aleš - Holubinka (Russula sp. )
Re: Houby, 23.08.2016 22:03, FabianZBrd
Zkuste mrknout na penízovku skvrnitou.
Re: hřiby, 22.08.2016 21:28, filip1984
Hrib medotrpky. Odkud je?
Re: hřiby, 22.08.2016 21:29, filip1984
Asi taky medotrpky ale snad by to mohl byt i Fechtneruv
Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:35, alesjirsa(m)
A hřib kříšť by to být nemohl ?
Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:38, filip1984
Krist nemiva takhle jasny zlom z matne zlute na cervenou
Re: Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:49, alesjirsa(m)
A přeřízl jsi celou plodnici ? V některé části může modrat intenzivněji, jinde naopak méně.
Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:45, alesjirsa(m)
Ale pokud vím, tak medotrpký nemá žádné červené tóny na třeni. Fechtnerův sice ano, ale nevím, jestli tak výrazné.
Re: Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:51, filip1984
Pokud nemodra, tak asi Fechtner, ten taky muze modrat, ale jen slabe. . jinak takhle do cervena se muze zbarvit i medotrpkac
Re: Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:54, andy
Není to přímo moje foto, ale bylo mně to přeposláno přímo z lesa-od houbaře amatéra, ptala jsem se na to samé, a bylo mně odesláno, že na řezu nemodrá, muže se jednat o omyl

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:54, andy
tak si nevím rady
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 21:57, filip1984
tam je podstatne o jaky les slo, Fechtneruv roste v listnatych v teplach oblastech. . .
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: hřiby, 22.08.2016 22:00, andy
Tak chut nehořká. . . další poznatek. . . .
Re: Re: Re: hřiby, 24.08.2016 09:28, Mišák Mikšík
Jednoznačně hřib kříšť jak podle ekologie tak podle všech makroznaků. Modrání se mže brzy odbarvit, jak je vidět na mladé plodnici. Jak jste si jistě všimli, nález je z jehličntého lesa, takže medotrpký ani fechtner to být nemůže navíc znaky vůbec neodpovídají, tady prostě není o čem diskutovat.
Ahoj určovno, 21.08.2016 14:11, Pavla
zajímalo by mě, zdali jsem si správně určila tyto houbičky. Na první pohled mi připadly trochu jako patyčky rosolovité, ale ty jsem hned na druhý pohled vyloučila . Hory cca 1000 m n. m. , vyrůstaly z boku kmene
Re: Ahoj určovno, 21.08.2016 14:11, Pavla
listnatého stromu s kůrou zdobenou hvězdičkami Orion, který jsem si určila jako topol osikový (osika).
Re: Re: Ahoj určovno, 21.08.2016 14:12, Pavla
Trochu mě mate, že p. Hagara píše, že tyto houbičky vyrůstají z tlejícího smrkového jehličí a já je našla na mechovém kmeni listnáče. Třeba v mechu to jehličí bylo, že jo? Určila jsem si je jako kulatěnky horské (Cudonia circinans). Potvrdíte nebo vyvrátíte? Díky.
Re: Re: Re: Ahoj určovno, 22.08.2016 07:43, Tori(m)
No to je zajímavý nález, máš exsikát? Ještě (v Evropě) existuje Cudonia confusa, která má světlejší třeň a celkově spíš masovou než bledou barvu, té by to odpovídalo víc, makroskopicky. Liší se i mikroznaky, trochu. Nicméně obě mají růst na zemi v jehličí a neviděla jsem naživo ještě ani jednu. Pošlu to dál někomu, jestli máš víc fotek, tak mi je prosím tě hoď na mail. Díky.
Jo, jak vysoko na tom kmeni? Takhle mi to připadá, že roste na kořenových nábězích - jestli v okolí jsou jehličnany, tam by tam klidně mohlo být napadané jehličí.
Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 22.08.2016 10:11, Pavla
Díky za odpověď. Přikládám místo činu (viz obrázek).
Kmen byl ohnutý a houby na něm ve výšce cca 50 cenťáků nad zemí. Jehličnany si teď nevybavím, ale cestou na Smrk se dá předpokládat, že tam určitě nějaké byly. ;)
Bedla vysoká?, 20.08.2016 20:05, Animiti
Dobrý večer,
mohol by som poprosiť o radu či sa jedná o bedlu vysokú? Bedle zbieram prvý krát a zdá sa mi podľa prsteňov, že by mohlo ísť o nejakú bedličku. Našiel som ich na kraji listnatého lesa.
Ďakujem za pomoc!
Re: Bedla vysoká?, 20.08.2016 22:27, Tori(m)
To je některá z malých bedel, osobně bych ji nebrala, protože se v nich nevyznám. Ale třeba to někdo bude schopný přibližně určit i takhle z fotky, nevím.
Re: Bedla vysoká?, 24.08.2016 09:29, Mišák Mikšík
Něco z okruhu bedy červenající ale na jídlo bych ji nebral, jsou mezi nimi i jedovaté druhy
Pošvatka?, 20.08.2016 08:02, Korlatka
Nalezeno ve smíšeném lese, podle rýhovaného klobouku bych tipovala na Muchomůrku pošvatou (Pošvatku) ? Mýlím se?. . Děkuji za radu. . .
Pomůžete s určením?, 20.08.2016 07:58, Korlatka
Hub bylo na jednom místě nespočet, velikostně od pár cm až po cca 15 cm, vůně houbová, mléko žádné neroní, objevovaly se v jehličnatém i smíšeném lese. . . Mohlo by jít o nějakou strmělku? - děkuji za odpověď. . .
Re: Pomůžete s určením?, 22.08.2016 07:45, Yohaness(m)
Z této fotografie to moc nepůjde, ale mohlo by se jednat o ryzec hnědý - Lactarius helvus. . .
Bělochoroš????, 19.08.2016 15:12, mipera
Re: Bělochoroš????, 19.08.2016 15:12, mipera
Nevím, zda z toho něco vykoumáš.
Re: Re: Bělochoroš????, 19.08.2016 16:10, alesjirsa(m)
Ne, chtělo by to lépe vidět tvar pórů a lépe vidět klobouk. To stále není moc vidět.