Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Re: Prisím o určení, 27.10.2016 16:23, alesjirsa(m)
Nejvíce mi to připomíná šupinovku pařezovou.
Re: Re: Prisím o určení, 28.10.2016 11:51, Milda
Dík za odpověď.
Prosím o určení, 26.10.2016 21:52, Milda
Barva v řezu okrová, dužnina dost mokrá, vodnatá nevýrazné chuti. Klobouk až 15 cm. Nyní dost hojně rostoucí.
Re: Prosím o určení, 28.10.2016 10:43, Joska(m)
Čechratka podvinutá
Re: Re: Prosím o určení, 28.10.2016 11:52, Milda
Dík za odpověď.
Re: Smrkový les, 27.10.2016 18:00, MilaM
Nemám nic dalšího k pomoci, jen, že po přivonění jsem necítil nic. Chuťově jsem nezkoušel.

Re: Re: Smrkový les, 28.10.2016 10:45, Joska(m)
Já bych zůstal u strmělky mlženky.
Re: Re: Re: Smrkový les, 28.10.2016 15:26, MilaM
Josko dík, já je neznám. Dívám se na net a ty moje nafocené lupeny se mi zdají ale moc řídké. Nemá str. mlženka hustější lupeny?
Re: Re: Re: Re: Smrkový les, 28.10.2016 18:31, alesjirsa(m)
Strmělka mlženka to není . . .
Re: Smrkový les, 27.10.2016 23:55, Tori(m)
Opatrně tipuju nějakou líhu, ale přesněji nevím.
Re: Re: Smrkový les, 28.10.2016 20:54, Herčus
ještě by to mohla bejt nějaká jiná strmělka, nebo bych se kouknul na mechovku obecnou. . . to že z ní okurku nebo mouku není cítit ještě může být třeba tím, že čichatel nemá čichový vjemátor dosttečně vycvičený 
Mohla by to být..., 25.10.2016 21:37, Joska(m)
. . . outkovka, možná Trogova? Nepoznám, spíš jen hádám. Na kraji listnatého lesa na ulomené větvi plané třešně. Díky!
Re: Mohla by to být..., 25.10.2016 21:44, alesjirsa(m)
Asi jsi náhodou nezjišťoval barvu dužniny, že ?
Re: Re: Mohla by to být..., 25.10.2016 22:01, Joska(m)
Máš pravdu, nezjišťoval.
Re: Re: Re: Mohla by to být..., 25.10.2016 22:29, alesjirsa(m)
No nic, spíš bych se klonil k outkovce francouzské, která má rezavou dužninu. Outkovka Trogova je druhá možnost, ta by měla bělavou dužninu.
Re: Re: Re: Re: Mohla by to být..., 26.10.2016 16:32, Joska(m)
Díky!
šupinovka tmavošupinná?, 25.10.2016 16:15, mipera
Fotka je rozmazaná, nechtěli jsme se tam dlouho motat, aby si nemyslel, že ji chceme sebrat.
Re: šupinovka tmavošupinná?, 25.10.2016 18:20, chorcheee(m)
"Aby si nemyslel". Proč vám proboha tolik záleží, co si lidé myslí? Zejména takovýto blbeček, který sebere (=zničí) krásnou plodnici šupinovky zřejmě tmavošupinné (P. jahnii) a když zjistí, že to není václavka, tak ji zahodí. Nemělo by Vám, mipero, záležet spíše na jiných věcech, než co si takovýto člověk myslí?
Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 25.10.2016 18:45, mipera
Asi jsem to špatně napsala, měla jsem na mysli, že si řekl.
Aha, ona mi řekne, že to václavky nejsou a počká, až zmizím a potom je sebere.
Proto jsme se tam nechtěli dlouho motat.
Re: Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 25.10.2016 18:51, chorcheee(m)
Myslím, že to je totéž. Hlavně jste mu měla říci, ať příště trhá jen houby, kterými si je jist. Ale to je asi stejně zbytečné úsilí. Takový člověk - jak ho tak s předsudky, protože ho neznám, odhaduji - si je jistě v životě jist mnoha věcmi. Víc než ti, které dané oblasti, na rozdíl od něj, rozumí
.
Re: Re: Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 25.10.2016 23:38, Včelda
no možná by to mělo fungovat jako u rybářů. Prostě když chceš chytat legálně ryby, musíš mít rybářský lístek. Čili na legální sběr hub by dotyčný musel absolvovat kurz, na jehož konci by skládal zkoušky a podle toho dostal nebo nedostal povolení. Minimálně by se dozvěděl s čím se co dá splést a předešlo by se takovýmto zbytečným chybám. . . Stejně velká část houbařů sbírá houby jenom proto, že je to zadarmo. . .
Re: Re: Re: Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 26.10.2016 00:51, basset(m)
Jo a kdyby vy/utrhl něco, co nezná, tak ho zavřít až zčerná 


Dík za šílenou představu.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 26.10.2016 11:16, Včelda
však neboj nic, ono něco podobného dříve či později stejně přijde. . . případně se sběr hub pro jistotu zakáže úplně.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 26.10.2016 11:38, Včelda
dnešní trend zákazů a kontroly všeho možného tomu všemu nasvědčuje, stačí aby nějakého úředníka na příslušném místě napadlo, že houbaři jsou vlastně problém. Ať už vstupem do lesa, pohybem mimo vyznačené trasy, možném poškozování jiných hub, rostlin, rušení zvěře. . . Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. . . Ostatně to tažení proti houbařům už asi pomalu začalo. . .
http://domaci. eurozpravy.cz/spolecnost/169587-houbari-pozor-novy-zakon-muze-pobyt-v-lese-poradne-prodrazit/
Re: Re: Re: Re: Re: šupinovka tmavošupinná?, 28.10.2016 00:00, Tori(m)
Jako pravděpodobnější vidím možnost, že nějaký les přejde do soukromého (církevního, apod. ) vlastnictví, majitelé si to oplotí a za a) buď z toho udělají střelnici na monokulturu nějakého zvířete, jehož trus spolehlivě zabrání růstu většiny zajímavějších hub, nebo b) si to oplotí a zakážou vstup.
nález na zahradě, 25.10.2016 13:39, Akadraka
Dobrý den,
tuším, že jde o žampion, pletu se? Děkuji!
Re: nález na zahradě, 25.10.2016 15:14, TondazKralup(m)
Tohle žampion nebude. 'Zampiony mají růžovohnědé lupeny v dospělosti až černohnědé.
Bude to asi bedla zardělá popř. bedla olžina-bez záruky. Vygůgluj si to na netu.
Re: Re: nález na zahradě, 26.10.2016 00:49, Akadraka
Děkuju za odpověď,
takže skončí na talíři! 
ještě jsem to nepotkal, 24.10.2016 18:54, TondazKralup(m)
Zdarec, vím fotka pro určení nic moc. Ale snad podle toho žíhání by to někdo mohl poznat, nebo nahodit alespoň rod. Barvy odpovídají fotu. Lupeny nemám/doufám že tam jsou
/. Třeň je malinko do žluta. Výskyt na typickém křemenáčovišti. Vřes, mech, malé břízky, borovičky a smrčky. 550 m. n. m.
Jižní Morava, 24.10.2016 18:00, tina
Dobrý den,
pomůžete mi určit tyto houby?
Re: Jižní Morava, 24.10.2016 18:01, tina
Re: Re: Jižní Morava, 24.10.2016 18:18, alesjirsa(m)
Nalevo je hřib peprný, uprostřed nějaký druh šupinovky, z fotky špatně určitelná a vpravo je pečárka.
Dotaz , 24.10.2016 16:51, JirHan
Dobrý den, našli jsme tyto malé fialové houbičky průměr kloboučku 3, 5 cm nejsem si jist jestli to je nebo není Čirůvka fialová ?
Re: Dotaz , 24.10.2016 17:27, alesjirsa(m)
Lakovka ametystová.
Na zahradě, 23.10.2016 17:30, MilaM
Co je tohle za houby? Fotky mi poslal zeťák, že mu to poslal kolega s dotazem, jestli to není hlíva.
Re: Re: Na zahradě, 23.10.2016 19:12, alesjirsa(m)
Já bych dal spíše tmavobělku. Pohled na lupeny by určení neuškodil.
Re: Re: Re: Na zahradě, 23.10.2016 20:01, MilaM
Bohužel není více fotek. Foceno na jeho zahradě.