O houbách

Určovna - poradna

Vložit nový dotaz


Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna

Poradí někdo?, 05.08.2016 19:44, Kraken(m)

Nalezeno ve smrčině

Re: Poradí někdo?, 05.08.2016 19:45, Kraken(m)

Lupeny

Re: Poradí někdo?, 05.08.2016 19:46, Kraken(m)

Jiná plodnice

Re: Re: Poradí někdo?, 08.08.2016 21:27, Yohaness(m)

Řekl bych, že jde o suchem rozpraskaný ryzec hnědý - Lactarius helvus.

Re: Re: Re: Poradí někdo?, 16.08.2016 00:12, Kraken(m)

Dík! Sice vypadá dost exoticky, ale sucho dělá s houbami divy. A nejen s nimi!

Tip lesklokorka, ale jaká?, 05.08.2016 10:07, Bery

Strašné foto, ale snad někdo ví.

Re: Tip lesklokorka, ale jaká?, 05.08.2016 10:09, Bery

Rostla z dubu nebo habru, už to nešlo rozeznat.

Re: Re: Tip lesklokorka, ale jaká?, 05.08.2016 10:11, Bery

Ještě to foto.

Re: Re: Tip lesklokorka, ale jaká?, 05.08.2016 20:00, Patrik(m)

Podle lesklého povrchu klobouku možná lesklokorka pryskyřičnatá.

V diskusi mám zákaz, 03.08.2016 21:19, petras

rostlo to v dutém ořechovém špalku

Re: V diskusi mám zákaz, 03.08.2016 21:20, petras

Re: Re: V diskusi mám zákaz, 03.08.2016 21:21, petras

Re: Re: Re: V diskusi mám zákaz, 03.08.2016 21:49, alesjirsa(m)

Rod štítovka . . .

Re: Re: Re: Re: V diskusi mám zákaz, 03.08.2016 21:56, Patrik(m)

Řekl bych, že okruh P. petasatus, protože ty barvy na fotce mi přijdou moc nepřirozeně do žluta . . .

Re: Re: Re: Re: V diskusi mám zákaz, 04.08.2016 09:12, Tori(m)

Okruh š. sametonohé (P. plautus), ta má takhle podélně žíhaný třeň, i velikost odpovídá. Štítovka žíhaná (P. petasatus) má větší plodnice a jen dvoubarevné - bílá a šedohnědá.

Ahoj určovno, 02.08.2016 21:44, Pavla

půjdou pod mikroskop, ale schválně, co byste řekli. Řasnatka nebo ouško? ;)

Re: Ahoj určovno, 02.08.2016 21:45, Pavla

. . .

Re: Re: Ahoj určovno, 02.08.2016 21:46, Pavla

. . .

Re: Re: Re: Ahoj určovno, 02.08.2016 22:09, alesjirsa(m)

Řasnatka . . .

Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 02.08.2016 22:16, kutas

Tady bych si tou řasnatkou nebyl tak jistý.

Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 02.08.2016 22:19, kutas

Já teda vidím ouško, jestli blbě tak pardón. . .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ahoj určovno, 02.08.2016 22:32, alesjirsa(m)

No, vlastně když si to teď lépe prohlížím, tak možná to nakonec to ouško je. Na první pohled jsem v tom viděl řasnatku.

Žampion?, 31.07.2016 19:40, Akadraka

Dobrý den,
mohlo by jít o žampion?
Děkuji!

Re: Žampion?, 31.07.2016 20:45, alesjirsa(m)

Nejspíš ano, ale těžko říct který.

Re: Re: Žampion?, 31.07.2016 22:11, Akadraka

Děkuji,
zápašný by to být neměl, rýha na kloboučku nezměnila barvu. . .

Ahoj určovno, 30.07.2016 22:28, Pavla

důvěřuj, ale prověřuj. Nikdy jsme tuto houbu nesbírali. Je to ryzec syrovinka?
První hnízdo.

Re: Ahoj určovno, 30.07.2016 22:29, Pavla

Druhé hnízdo.

Re: Re: Ahoj určovno, 30.07.2016 22:31, Pavla

Díky za určení.

Re: Ahoj určovno, 30.07.2016 22:44, alesjirsa(m)

Tak jest.

Re: Re: Ahoj určovno, 31.07.2016 12:22, Pavla

Tož to možno zjest! Díky. ;)

Všem vám děkuji za odpovědi a abych vás uklidnil,tak jsem na dovolené na Slovensku,takže dom, 30.07.2016 17:15, MIKE

Re: Všem vám děkuji za odpovědi a abych vás uklidnil,tak jsem na dovolené na Slovensku,takže , 29.10.2017 19:25, houbomaniak

ryzec syrovinka. jedlý

Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 10:17, MIKE

Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 10:16, MIKE

Našel jsem je v lipové aleji, myslím, že jde o Hřib medotrpký nebo Fechtnerův. Na jazyku ale nepálí ani nehořkne, jak je popisováno. Nalezeno společně s Kováři. Děkuji předem.

Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 10:59, Patrik(m)

Já na hřibovité nejsem odborník, ale vypadá to na Fechtnerův. Ještě mi připadne podobný hřib rudonachový, ale póry rourek by se měly u něj v dospělosti zbarvovat do načervenala. Hřib Fechtnerův je však vzácný, dokonce zákonem chráněný druh a jeho sběr je zakázán a pod vysokou pokutou. Takže příště nesbírat a máš štěstí, že tě tam nenačap nějaký znalec hub. . .

Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 11:39, MIKE

Díky, ale jak to mám poznat, když si nejste jistí ani vy mikologové?Mzslíš, že ho tedy mohu sníst?

Re: Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 11:52, Patrik(m)

Jednoduše, co neznáš, nesbíráš, vyfotíš na lokalitě a pak se ptáš, zvláště tedy u těch hřibovitých. . . Mykologie je s tvrdým Y. . . hřib Fechtnerův je jedlý, když už si je tedy urval, tak by bylo ještě horší je jen tak bez užitku vyhodit. . . Ale příště nesbírat. . .

Re: Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 11:32, basset(m)

K jídlu sbírej hřiby smrkové a dubové. Barevné hřiby - Fechtnerův . . . nesbírej ani nejez. Proč mají všichni sto chutí všechno sežrat.

Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 13:20, Tori(m)

Sice se zabývám dost jinou skupinou hub, ale pokusím se teda o určení:

Hřib medotrpký to není, ten nemá růžové ani hnědé odstíny na klobouku. Hřib horský + nový druh hřib šedorůžový rostou ve vyšších polohách v jehličnatých lesích. Hřib přívěskatý má hnědý klobouk. Takže zbývají tři druhy s kombinací narůžovělý klobouk + žlutý třeň: hřib Fechtnerův, růžovník, a Kluzákův. Všechny tři jsou velmi vzácné, růžovník je v Červ. seznamu jako kriticky ohrožený, hřib Kluzákův byl popsaný až po vydání ČS, jinak by měl stejnou kategorii (v celé ČR roste asi na 5 místech), a hřib Fechtnerův je chráněný zákonem. Nemám je nakoukané, takže bych je dokázala rozlišit jedině podle barvy dužiny, což tady nelze, protože spodní část třeně (která se právě liší) tu chybí.

Každopádně je to některý z vzácných hřibů. Takže správný postup není potají sežrat, ale donést do nejbližší mykologické poradny a říct, kde byl nalezen. Oni ho pak předají někam do muzea do herbáře, aby byl doklad o další lokalitě, kde roste. Anebo, pokud to máte do poradny daleko, rozkrojit na několik velkých kusů, usušit, a poslat buď do České mykol. společnosti, nebo nejbližšího herbáře, spolu s údaji kdo, kdy a kde to sbíral. Snad se bude aspoň mikroskopicky dát zjistit, který z nich to teda je.

Houbové herbáře jsou v muzeích např. v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci. Adresy mykologických poraden naleznete zde.

Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 15:54, mh

Já bych si dovolil uvést, že podle mého půjde o hřib plavý a tedy žádnou velkou vzácnost. . . Proč hned strašit fechtnery nebo růžovníky. . .

Re: Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 20:48, Patrik(m)

Nevím jak to je v jiných krajích, ale zde, na Severní Moravě je hřib plavý obrovská vzácnost, kromě CHKO Poodří se nikde jinde nevyskytuje.

Re: Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 30.07.2016 21:54, Tori(m)

Tak kdyby to naživo viděl (a očuchal) člověk, který tyhle hřiby zná, tak to zřejmě určí i s okrájeným třeněm. Já jsem z těchhle hřibů žádný naživo neviděla (ani toho plavého).

Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 11:29, basset(m)

Podle mne ani Fechtner ani plavý, ale medotrpký - usvědčuje ho ho modrání na klobouku a třeni. Barvu klobouku neřeším, protože to je foceno v místnosti. Hořkost se projevuje až po chvíli, po uvaření je doopravdy hodně hořký.

Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 13:01, MIKE

Díky za určení, jak vidím i vy odborníci, co člověk to názor! Do lesa chodím na houby a proto je taky sbírám, zvláště hřiby, když téměř nerostou. Vás, co fotíte je pár, ostatní sbíráme. Mimochodem fotky máš excelentní!!!

Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 13:01, MIKE

Díky za určení, jak vidím i vy odborníci, co člověk to názor! Do lesa chodím na houby a proto je taky sbírám, zvláště hřiby, když téměř nerostou. Vás, co fotíte je pár, ostatní sbíráme. Mimochodem fotky máš excelentní!!!

Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 13:01, MIKE

Díky za určení, jak vidím i vy odborníci, co člověk to názor! Do lesa chodím na houby a proto je taky sbírám, zvláště hřiby, když téměř nerostou. Vás, co fotíte je pár, ostatní sbíráme. Mimochodem fotky máš excelentní!!!

Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 13:01, MIKE

Díky za určení, jak vidím i vy odborníci, co člověk to názor! Do lesa chodím na houby a proto je taky sbírám, zvláště hřiby, když téměř nerostou. Vás, co fotíte je pár, ostatní sbíráme. Mimochodem fotky máš excelentní!!!

Re: Re: Re: Druhý pokus o určení,poprvé nikdo neodpověděl!, 31.07.2016 15:19, basset(m)

Určování hub podle fotky je někdy dost problém obzvlášť, když je houba nafocená doma pod umělým světlem nebo bleskem. Když člověk není alespoň poučený amatér, tak fotky nemají reálné barvy. Pak když nepopíše, kde houbu nalezl, myslím typ lesa jehličnatý, listnatý, smíšený, park a dále nenapíše stromy, které byly nejblíže, nenpíše, jestli to bylo v horách, v pohůří nebo nížině, nenapíše jaké tam je např. podloží (to už je trochu obtížnější), tak je to skutečně loterie a může být i několik názorů. Těch mykologů, je tu mezi námi minimálně. Vězšina z nás jsou jenom poučení amatéři, kteří houby nejem sbírají, ale i fotí.
Každý pátek a první den v měsíci se zde řeší kvíz, které dávají Zdeno a Aleš. Když si v Galerii vyfiltruješ podle kategorie Kvízy, můžeš shlédnout, jak se určuje, tipuje a hádá houba z fotek. Doopravdy to není jednoduché a k řešení často vede i nápověda. Zdeno (guru těchto stránek) ani Aleš (naopak junior těchto stránek) nejsou opravdoví mykologové. Aleš možní jednou bude

Odpoví mi někdo? Předem díky., 29.07.2016 20:41, MIKE


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30