Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
hosipo :)., 19.08.2016 12:17, chorcheee(m)
Kolegové,
toto je mi velmi povědomé - [déža ví] (nebo Déža ne-ví
) - že už jsem se s tím setkal. No stejně si nemohu vzpomenout na jméno
. Poradíte? Smrkobukový prales.
Re: hosipo :)., 19.08.2016 12:17, chorcheee(m)
Re: Re: hosipo :)., 19.08.2016 15:37, Tori(m)
Pach? Barva dužiny? A rezavý klobouk je fakt rezavý, nebo posypaný výtrusným prachem z jiné plodnice? Mně to připomíná fialové pavučince.
Re: Re: Re: hosipo :)., 19.08.2016 20:44, chorcheee(m)
Pach příjemný, barva dužina téměř bílá. Klobouk myslím, že je takto přirozeně (rezavookrový). Připomíná mi nějakou polničku. Ale matou mne nafialovělé lupeny a absence jakéhokoli prstenu.
Lošákovec rezavý?, 18.08.2016 18:55, FabianZBrd
Myslíte, že by se mohlo jednat o lošákovce rezavého? Kyselá půda, smrčina u potoka. Děkuji
.
Další mladá hlenka, 18.08.2016 17:29, chorcheee(m)
Povzbuzen z předchozího včeldova určení si dovoluji ještě jednu hlenku. Podobné "věci" potkávám celkem často. Nejsem si jist, zda z toho vyroste pazderek sp. (Stemonitis sp. ) či něco jiného. Dá se k tomu něco v tomto stádiu říci? Předem děkuji.
Re: Další mladá hlenka, 19.08.2016 12:59, Včelda
Pazdérek by to snad mohl být, ačkoli v tomto stádiu mám pocit, že už by byl nějak zabarven. O něco víc bych to asi tipoval na Vlnatku (Arcyria sp. )
Hlenka jako uhel, 18.08.2016 14:51, chorcheee(m)
Poradíte mi, prosím, s touto černou hlenkou? Myslel jsem, že jsou to nějaké obstarožní pozůstatky, ale z fotografií mi přijde, že právě plasmodium bouřlivě roste. Nicméně takovou černou neznám. Rostlo na mrtvém dřevu buku v Novohradských horách (ca 780 m/m. Předem díky.
Re: Hlenka jako uhel, 18.08.2016 15:20, alesjirsa(m)
Stará slizovka práškovitá ?
Re: Hlenka jako uhel, 18.08.2016 16:18, Včelda
pěkná Lindblatka válcovitá (Lindbladia tubulina) 
Re: Re: Hlenka jako uhel, 18.08.2016 17:14, chorcheee(m)
Čoveče Včeldo, ty budeš, kurva (jak by napsal fáfa
) mít pravdu! Díky moc! Vidím, že mi tu občas můžou být určeny i divnosti, které jsem považoval - díky vícedimenzionální diskontinuitě (viz hlavní diskuse) - za na mainstreamových stránkách neurčitelné
.
Poslední dotaz, 18.08.2016 14:19, mipera
Toto měřilo asi 2 mm, sebrala jsem to jako kamínek.
Po zvětšení vypadá jako spojené brambory.
Díky všem za určení.
Re: Poslední dotaz, 18.08.2016 14:48, chorcheee(m)
A je to určitě houbového původu? Pokud ano, napadá mne sklerocium např. od penízovky Cookovi. Ale ten povrch mi říká, že spíše ne. Chtělo by to vidět na řezu.
Re: Re: Poslední dotaz, 18.08.2016 15:15, mipera
To se mě moc ptáš.
Zahlédla jsem to na zemi při focení kosmatek, sebrala jsem to jako pecku, potom mě napadl kamínek.
Při zvětšení jsem zjistila, že tam jsou "brambory" spojené kořínkem.
Bohužel domů jsem to nevzala.
Re: Re: Re: Poslední dotaz, 19.08.2016 02:51, Tori(m)
Neroste v těch místech na jaře orsej? Orsejové hlízky vypadají podobně a dobře se pletou s maličkými podzemkami apod.
Re: Re: Re: Re: Poslední dotaz, 19.08.2016 05:45, mipera
Rostou tam blatouchy, na orsej si nevzpomínám, vlhko tam je. . .
Re: Re: Re: Re: Poslední dotaz, 24.08.2016 15:29, mipera
Udělala jsem kontrolu u potoka, hlízky vzala domů a rozřízla.
Řekla bych, že má Tori opět pravdu.
Ještě od potoka, 18.08.2016 14:16, mipera
Toto je asi kosmatka sp. , fotky jsou rozmazané, zaostřit mi nešly.
Včera u potoka, 18.08.2016 14:11, mipera
I když jsem tušila, kde se nacházejí žluté houbičky, tak jsem je ani s brýlemi nenašla.
Při zvětšení 8, 6x jsem je sice viděla, ale zaostřit nešly.
Cituji Tori:" A žlutá je nějaká kruhovka (Orbilia sp. ".
Včera u potoka, 18.08.2016 14:02, mipera
Zkusila jsem je opět vyfotit, ale na ty milimetrové "mrchy" asi nemám foťák.
Cituji Aleše: "Něco z rodu Tapesia/Mollisia. "
Re: Včera u potoka, 18.08.2016 14:03, mipera
Zapomněla jsem přiložit fotku.
Re: Re: Re: Včera u potoka, 18.08.2016 14:41, alesjirsa(m)
Ani rod Orbilia, ani Tapesia/Mollisia se nedá bez mikroskopu určit (ne že bych s tím měl nějaké zkušenosti, ale řekl bych, že často ani s ním).
Síťkovec dubový?, 18.08.2016 10:08, Korlatka
Prosím o radu - kolegyňka našla tuto houbu v Beskydech na dubu - mohlo by jít o Síťkovec dubový?. . Rady bychom znaly název této houby. . Děkuji za odpověď. . .
Re: Síťkovec dubový?, 18.08.2016 10:09, Joska(m)
kukmák bělovlnný
Re: Re: Síťkovec dubový?, 18.08.2016 10:13, Korlatka
Děkuji. . . 
Liška, 17.08.2016 19:03, Milda
Prosím o určení této lišky. Je to liška ametystová? Rostla v mechu mezi smrky.