Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Re: Prosím o radu, 06.06.2020 11:18, Sonya
Fotka se mi blbě otočila. Správně je o 90 stupňů doprava
Re: Re: Prosím o radu, 06.06.2020 16:24, alesjirsa(m)
Boltcovitka ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae).
Re: Re: Re: Prosím o radu, 06.06.2020 17:12, Sonya
Děkuji, trochu jsem si to myslela, ale přišlo mi, že má divnou barvu. Holt mi chybí zkušenosti
Re: Dnes, 03.06.2020 12:39, alesjirsa(m)
Ano, je to hlíva (snad plicní).
Prosim o urceni, 30.05.2020 15:53, Juju
Prosim o radu, zda jsou jedle? Vypadaji jako vaclavky, ale pry rostou az na podzim.
Re: Prosim o urceni, 01.06.2020 09:26, alesjirsa(m)
Pozor, václavky to rozhodně nejsou a nejen z důvodu fenologické neshody. Makroskopicky je jasné, že je to úplně jiná houba. Nejvíc mi to připomíná trochu zaschlou opeňku měnlivou (Kuehneromyces mutabilis), ale určení berte s rezervou a už vůbec to neberte jako podnět ke konzumaci, když Vám nedokážu determinaci spolehlivě potvrdit.
Další neznámá - prosím..., 30.05.2020 14:38, Sonya
Rostla přímo z pařezu - nevím jakého stromu.
Re: Re: Další neznámá - prosím..., 30.05.2020 16:48, basset(m)
Štítovka jelení - jedlá houba, poměrně častá, se zemitou vůní, připomínající i syrové brambory, chuť mírná a nahořklá, zato roste i v době sucha, kdy jiné houby nerostou.
Re: Re: Re: Další neznámá - prosím..., 30.05.2020 18:43, Sonya
Děkuji
Prosím o radu, 28.05.2020 22:30, Sonya
Tahle houba nejdříve vyrůstala z pařezu, který jsem si přinesla ke skalce. Houbu jsem udloubla a nechala ji ležet na zemi vedle pařezu. No a teď už roste přímo ze země a dost se rozmnožila
Re: Prosím o radu, 29.05.2020 21:08, alesjirsa(m)
To vypadá divně. Mělo to nějaký třeň, nebo to vyrůstalo ze substrátu zboku ? Z pařezu kterého stromu to rostlo ? Fotky nejsou moc reprezentativní na určení. Jediné, co mi to trochu připomíná, je Crepidotus mollis, ale je to moc velké a ten růst ze země je velmi nezvyklý.
Re: Re: Prosím o radu, 30.05.2020 14:30, Sonya
Roste přímo ze země. Třeň nemá. A strom byl myslím topol nebo habr - nejsem si bohužel jistá. Posílám ještě jednu fotku - asi není o moc lepší, ale zkusím to.
Re: Re: Prosím o radu, 30.05.2020 16:45, basset(m)
Mohla by to být hlíva plátková, Hohenbuehelia petaloides.
Re: Re: Re: Prosím o radu, 30.05.2020 20:25, Sonya
Děkuji, četla jsem si o ní a sedí to
Re: Re: Re: Prosím o radu, 01.06.2020 09:21, alesjirsa(m)
Mně připadají na Hohenbuehelii divné ty šedé lupeny (alespoň z fotky to tak vypadá), ale určovat z fotky je něco jiného než určovat naživo. . .
Rostly ve velkém množství pod břízami , 28.05.2020 00:01, Kraken(m)
Re: Rostly ve velkém množství pod břízami , 28.05.2020 00:01, Kraken(m)
Re: Rostly ve velkém množství pod břízami , 28.05.2020 00:02, Kraken(m)
Re: Rostly ve velkém množství pod břízami , 28.05.2020 00:02, Kraken(m)
Re: Re: Rostly ve velkém množství pod břízami , 28.05.2020 08:17, Kraken(m)
Já myslím, že by to mohla být polnička raná, zbytky prstenu tam byly. . . Jen mě mate ten habitat.
Re: Re: Re: Rostly ve velkém množství pod břízami , 29.05.2020 21:06, alesjirsa(m)
Pravděpodobně křehutka Candolleova (Psathyrella candolleana).
Re: Re: Re: Re: Rostly ve velkém množství pod břízami , 30.05.2020 14:24, Kraken(m)
To bude ona, díky. Sice vypadaly podobně jako polničky, ale byly větší a rostly v trsech.
Hezký večer v určovně, 27.05.2020 23:52, tomaj
Hlízovité útvary, které vyrůstaly u paty dubového kmene neznám. Byly dobře řezné, středně pevné
s nevýraznou texturou na řezu. Neznáte to někdo ?
Re: Hezký večer v určovně, 29.05.2020 21:05, alesjirsa(m)
Když vidím ten povrch a řeznou plochu, nepřipadá mi to moc jako houba, ale nevím, co to je. Pokud by to už houba byla, tak by to asi chtělo mikroskop, ale nevypadá to moc zrale.
Re: Re: Hezký večer v určovně, 30.05.2020 00:25, tomaj
Nemusí to být houba, možná nějaká větší hálka. Útvary byly velikosti jako má pestřec. Tak nevím.
Díky za odpověď. 
Re: Majovka?, 26.05.2020 21:57, chorcheee(m)
Jako já je v tom (asi) poznávám, ale podle takové fotografie samozřejmě nejde určit spolehlivě a doporučit k jídlu. . .
Re: Re: Majovka?, 26.05.2020 22:37, Juju
Dekuji. Pridala jsem vice foto. Mam pripadne vyfotit lepe/jinak? Roste nam jich pomerne hodne.
Re: Prosím o radu, 26.05.2020 10:03, alesjirsa(m)
Hlíva to určitě je. Plicní by to být mohla, ale její (alespoň pro mě) nejzásadnější znak je žloutnutí plodnic ve stáří nebo při zasychání, což tady nejde vidět. Pokud na stejné větvi byly ještě jiné plodnice, které už žloutnutí vykazovaly, potom by se to dalo potvrdit.
Re: Re: Prosím o radu, 27.05.2020 12:55, Sonya
Děkuji za odpověď. Vedle byly ještě nějaké plodnice, ale už jen malinkaté. I kdyby to nebyla hlíva plicní, je ale jedlá, že?
Chřápáč?, 17.05.2020 09:36, mh
Skoro 10 cm průměr, v mladých doubkách. . .
Re: Re: Re: Chřápáč?, 18.05.2020 21:11, alesjirsa(m)
S největší pravděpodobností chřapáč obecný (Helvella acetabulum).