Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Dobrý den, 22.07.2017 18:25, bobo
Můžete mi prosím určit tento strom?
Děkuji.
Re: Dobrý den, 03.08.2017 09:03, Tori(m)
Teoreticky by to mohl být jasan. Pozná se podle lichozpeřených listů, konce větví mají výrazné pupeny blízko sebe (viz obrázek), kůra kmene je mírně brázditá. Větve okolo 5-10 cm tloušťky (hlavně ty opadané na zemi) mají často takový nažloutlý odstín borky.
Ale na druhý pohled možná i Acer negundo, listy se mi zdají kratší než u jasanu. Pajasan to asi nebude. Lichozpeřené listy mají i třeba ořešáky, ale ty zas mají jinou kůru a viděli byste skořápky pod stromem.
Kdyžtak na určení stromu je sice užitečný i celkový pohled, ale zkuste si příště vyfotit i listy, podívat se jestli třeba nejsou z některé strany chlupaté, a vyfotit konce větviček s pupeny nebo květy/plody. Určení bude jednodušší.
A třeba ještě odpoví někdo z těch asi 2 zdejších botaniků.
Prosím o určení, 06.07.2017 20:35, Milda
Sousedka, vášnivá houbařka, mně přinesla na talířku tuto houbu. Mohl by to být Hřib koloděj? Děkuji.
Re: Prosím o určení, 06.07.2017 21:19, alesjirsa(m)
Pokud se správně dívám, vidím zrníčkatý třeň, takže dal bych hřib kovář odbarvený. Chtělo by to ale ještě jednou vyfotit ten třeň, aby tento znak byl lépe vidět.
Re: Re: Prosím o určení, 06.07.2017 22:14, Milda
Aleši, zkusil jsem udělat foto třeně. Omlouvám se za kvalitu fotky. Je to focenu jen tabletem.
Re: Re: Re: Prosím o určení, 06.07.2017 22:53, alesjirsa(m)
Hm, nejsem tedy odborník na hřibovité houby, ale asi bych to na toho hřiba kováře odbarveného (Boletus erythropus var. discolor) viděl.
Re: Re: Re: Re: Prosím o určení, 07.07.2017 08:13, Milda
Aleši děkuji za určení. Sousedce vyřídím, že to bude nejspíš Hřib kovář odbarvený, v přírodě vzácný, tedy nesbírat.
Outkovka ?, 03.07.2017 21:44, vevanek
Mohla by to být outkovka francouzská? Hostitel zřejmě padlý dub, klobouk chlupatý až štětinatý. Lepší fotku nemám, špatný přístup, bylo to až nad vodou.
Re: Outkovka ?, 03.07.2017 21:51, alesjirsa(m)
Chtělo by to zjistit, zda má rezavou dužninu či nikoliv, ale vypadá to na outkovku francouzskou.
Jinak malá poznámka: Když to je mrtvé dřevo, tak to není hostitel. 
Re: Re: Outkovka ?, 03.07.2017 21:59, vevanek
Díky, zase jsem chytřejší 
Něco do určovny, 03.07.2017 18:10, MilaM
Co je tohle za houbu? Smrkový les s jediným listnáčem u houby. Vůně žádná, úplně vysušený les u Kojalu.
Re: Něco do určovny, 03.07.2017 20:40, alesjirsa(m)
Hnědák Schweinitzův (Phaeolus schweinitzii).
Re: Re: Něco do určovny, 03.07.2017 21:18, MilaM
Díky Aleši za potvrzení.
Pečárka, 01.07.2017 14:00, Akadraka
Dobrý den,
nemohu určit, jestli jde o zápašnou nebo ovčí. Po poškrábání jemně žlutá, která trvá už několik minut stejně.
Děkuji,
Andrea 
Re: Re: Pečárka, 07.07.2017 17:15, Akadraka
Klasicky - houbově, ale ne nijak výrazně
Re: Re: Re: Pečárka, 09.07.2017 21:15, alesjirsa(m)
Pečárku zápašnou kromě intenzivního žloutnutí poznáte podle toho, že má nepříjemný chemický (karbolový) zápach. Pečárka ovčí, která též žloutne, ale méně intenzivně (asi jako tady) voní po jakési směsi anýzu a hořkých mandlí - to je pro ni typické.
Prosím o radu, 24.06.2017 20:04, Milda
Ještě jedno foto. Roste blízko potoka a příjemně voní.
Re: Prosím o radu, 24.06.2017 20:16, Luis
Ahoj Mildo!
Je to Tužebník Jilmový. Přírodní aspirin
Re: Re: Prosím o radu, 24.06.2017 21:36, Milda
Děkuji za odpověď.
Prisím o radu, 24.06.2017 20:02, Milda
Mohl by mi někdo poradit co je to za rostlinu?
dá se to jíst?, 19.06.2017 13:01, plak
Dobrý den, manžel včera donesl tohle a dnes mu mám z toho něco připravit. MĚLO BY TO BÝT JEDLÉ, ALE I TAK PROSÍM koukněte na to. Děkuji jo a vzal to někde ze stromu.
Re: dá se to jíst?, 19.06.2017 15:29, alesjirsa(m)
Jedná se o sírovec žlutooranžový. Ten se jíst dá, ale bylo by vhodné vědět, ze kterého stromu konkrétně je. V případě, že by byl z akátu, bych ho k jídlu raději nedoporučoval, v ostatních případech by to snad mělo být v pořádku.
Re: Re: dá se to jíst?, 19.06.2017 15:50, plak
Děkuji moc. . z akátu to prej nemá. . tak snad 
Re: Re: Re: dá se to jíst?, 19.06.2017 16:16, kutas
Co je špatného na sírovci z akátu? Vím že lidi ty stromy u sírovců dost řeší.
Re: Re: Re: Re: dá se to jíst?, 19.06.2017 16:55, alesjirsa(m)
Slyšel jsem, že z toho akátu plodnice vstřebává některé škodlivé látky. Nepamatuji si však konkrétně, co to je a jak moc škodlivé jsou.
Re: Re: Re: Re: dá se to jíst?, 19.06.2017 22:03, Tori(m)
Někde jsem četla, že z dubu prý měl nějak nepříjemnou chuť (možná svíravou?), zatímco z měkčích listnáčů (vrba, topol, apod. ) byl lepší. Osobní zkušenost mám téměř nulovou.