O houbách


Warning: Missing argument 3 for showDetail(), called in /data/web/virtuals/15078/virtual/www/include/recepty-new.php on line 864 and defined in /data/web/virtuals/15078/virtual/www/include/recepty-new.php on line 333

Pekáček

Hlíva ústřičná | | basset(m) | Hlavní jídlo | 2,5 hodiny |

Doporučit (Doporučeno: 5x)

Pekáček

Ingredience

Recept je určen pro dvě osoby nebo pro čtyři s tím, že ta čtyřka bude ve výsledku skoro hladová. Původ receptu je z Itálie, ale byl plně adaptován na české prostředí.

Ingredience:

300g kuřecích vrchních stehen nebo "paliček"
300g vepřové zeleniny - bůček, popř. krkovice
400g hub - hlíva ustřičná, lišky, čerstvé stročky, čerstvé holubinky, tvrdé hřiby
300g menších loupaných brambor
4-5 menších cibulí
1 palička českého česneku (modrý paličák) - zapomeňte na Čínu
2 papriky - nejlépe tlustostěnné
1 dcl olivového oleje (Extra Vergine)
3-4 dcl bílého vína - v žádném případě krabice, nejlépe Veltlínské zelené
snítky rozmarýny
sušená feferonka
sůl

Kuchyňské potřeby a nádobí:
nůž, škrabka na brambory, prkénko, mašlovačka, pekáček (30x40cm)
vrchní kryt na pekáček (může být i plát alobalu)

Mimo jiné:
připravovat to s vidinou famózního chuťového zážitku

Postup

Tento recept má jednu zásadní výhodu a tou je minimum potřebného kuchyňského nádobí. Začneme tím, že mašlovačkou rezetřeme trochu olivového oleje po pekáčku. Pak vezmeme do rukou kuřecí kousky a posolíme ze všech stran. Stejně tak provedeme s kousky vepřové zeleniny. Na pekáček vše pokládáme prostorově podle vlastní úvahy - není k tomu potřeba žádný CAD systém. První vrstvu pekáčku doplníme rozprostřením na větší kusy rozkrájených brambor, celými stroužky česneku a na čtvrtky nebo pětinky rozkrájené cibule. Pak selektivně posolíme brambory. Teď jeden krok, který nesmí chybět. Ukazovákem levé nebo pravé ruky zakryjeme hrdlo lahve olivového oleje (jedině Extra Vergine) a pokapeme vše - brambory i maso. Skutečne pokapeme ! Ne utopíme ! Nezapomeňte je tam vepřová zelenina, možná i trocha tuku na kuřeti.

Jako další vrstvu použijeme houby. Pouze a jenom tvrdé houby, které při vaření neskončí "rozblemcnutím". K tomuto účelu se hodí zejména hlíva ustřičná včetně "nožiček", lišky - potřeba skrýt do první vrstvy, stroček trubkovitý stejně tak, boltcovka Jidášovo ucho stejně tak. Bombové jsou holubinky - mandlová, všechny typy zelené, ale i třeba mé oblíbené holubinky černající či sličné. Pokud nemáte nic z výše uvedeného nebo podobného, tak se pokloňte matičce přírodě, navštivte obchod a potupně si pořiďte třeba žampióny nebo hlívu ustřičnou. Tak jako já, protože hlíva z výpravy s Forrestem došla :(. Ovšem poslední zbytky vlastnoručně nasbíraných lišek jsem ještě v mrazáku našel. Doplňte pro chuť papriku, ale i jinou zeleninu např. cuketu nebo lilek. I tuto vrstvu "pokropíme" olejem. Nezapomeňte opět selektivně posolit.

Pak do každého rohu pekáčku nalijete bílé víno. Skutečně zapomeňte na krabice. Je pravda jasné, že ve výsledku nebude v jídle žádné víno, ale važte si sami sebe, krabice fakt ne. Jako vystudovaný chemik mohu na 99,99999 % potvrdit, že ve výsledném pekáčku není žádný alkohol. Musíte se pouze rozhodnout kolik dcl nalijete. Pokud chcete, aby ve výsledném pekáčku byla "šťávička", tak je zapotřebí 4 dcl a více. Pokud chcete vše mít až do podoby upečené, použijte 3 dcl. Nikdy méně! Jinak budete okolo trouby neustále poskakovat a hlídat, jestli se to náhodou nepálí - viz níže. Víno má v receptu docela zásadní význam, možná i několik, ale minimálně dva: - dokáže z každé ingredience vytáhnou významné chuťě a rozprostřít je mezi ostatní ingredience - dokáže to, že se všechny ingredience "udělají" ve stejnou dobu, I když to na první pohled nevypadá (brambory vers. "nožičky" hlívy !). Finálně odrhneme snítky rozmarýny a podle chuti "posypeme" feferonkou. Posypeme feferonkou znamená, že chceme docílit stavu, že to bude mírně pikantí tak, aby to nepřehlušilo všechny ostatní chuti. Nemá absolutně žádný význam, aby to bylo "žahavé" a tím pádem i nejedlé. Pokud chcete žahavé, pořiďte si běžně dostupné piliny a feferonky 1:1, promíchejte a přestaňte vařit !

Pekáček je připraven k přesunu do trouby - elektrické či plynové. Zkušenosti mám pouze s plynovou. Ten, kdo vlastní elektrickou musí vše následné vybojovat sám. V plynové troubě uložíme pekáček do spodní třetiny a přikryjeme "flákem" alobalu nebo nějakým krytem, který umožní, aby se začalo dušením. Nastavíme "plný" chod, zapálíme, zavřeme troubu. A máme cca 1 hodinu až jednu a půl hodiny čas. Své tělo uvedeme např. do stavu "na záda" tak, jak to umí náš starší basset na připojeném snímku. Mohu vřele doporučit, neboť takto "uložený" basset dokáže zahřát záda a ledviny třem osobám před ním sedícím. Plně nahrazuje bahenní lázně poskytované např. v rašelinových lázních v Toušni mezi Čelakovicemi a Starou Boleslaví (vlastní zkušenost). V troubě se totiž neděje nic, co by se mělo pokazit. Maso, houby, brambory, cibule, papriky (cukety, lilek) pustí dostatek vody, aby se vše vařilo, dusilo ...

Po asi tak hodině je zapotřebí zanechat "bassetích" lázní nebo polohy "na záda" a opět se věnovat pekáčku. V první řadě ztlumíme plamen (u elektriky asi snížíme teplotu). Sejmeme kryt a budeme kontrolovat a čekat na ukončení procesu. Očekává se dopečení.

Asi takto vypadá výsledek.

Pekáček umístíme na střed stolu na prkénko. Každý si nabere sám to, co má rád. Na snímku je "ideální" výběr. K pití se doporučuje zejména bílé víno, ale i pivo. Pokud ani jedno z nich, tak čistou vodu. Zvrhlíci budou pít sladkou limonádu, Coca nebo Pepsi Colu. Recept má i další varianty: - místo kuřecího se použije "králíček" a vše, co bylo uvedeno výše - to je ovšem "absolutní řešení tohoto receptu" - místo vína se použije pivo, ovšem jenom 12. Výsledek je také dobrý, ale ne jako s vínem. - nehoubožrouti nepoužijí houby (dobře jim tak!)

Fotografie uživatelů:

Přidat vlastní fotografie



Přidání vlastních fotografií - jak se recept povedl