O houbách

Diskuse a galerie

+ Přidat nový příspěvek

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit kategorie:

Kvíz pro pátečníky
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Dnešní nabídka..., 18.04.2025 20:48, Zdeno(m), (Kvízy)

Jednička...

Re: Dnešní nabídka..., 18.04.2025 20:48, Zdeno(m), (Kvízy)

Dvojka...

Re: Dnešní nabídka..., 18.04.2025 20:48, Zdeno(m), (Kvízy)

Trojka...

Re: Dnešní nabídka..., 18.04.2025 20:48, Zdeno(m), (Kvízy)

Čtyřka...

Re: Dnešní nabídka..., 18.04.2025 20:48, Zdeno(m), (Kvízy)

Pětka...

Avizo kvízu..., 18.04.2025 19:33, Zdeno(m), (Kvízy)

I na Velký pátek kvízová služba pracuje...

Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 20:27, petras, (Kvízy)

1.hlíva plicní
2.pařezník obecný
3.bedlovnice zlatá
4,šťavnatka holubinková
5.puškinie,ladoňka

Re: Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 20:28, petras, (Kvízy)

spěchám,peču chleba...

Re: Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 20:51, petras, (Kvízy)

Já jsem vůl,chci napsat hlíva dubová na smrku a ve spěchu napíšu plicní

Re: Re: Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 21:25, tomaj, (Kvízy)

Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 20:32, tomaj, (Kvízy)

1.hlíva ušatá
2.pařezník obecný
3.bedlovnice zlatá
4,šťavnatka holubinková
5.ladoňka

Re: Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 20:42, Zdeno(m), (Kvízy)

Vy dva ani kvíz nepotřebujete, ale ještě není vymalováno...Asi budu dávat jiné na FB a sem, definici paralelnosti upravíme...

Re: Re: Re: Avizo kvízu..., 18.04.2025 20:52, petras, (Kvízy)

Kvasnice nepočkají...

Křehutka, 17.04.2025 19:38, MartinRůžek, (O přírodě)

Určil jsem jako křehutku hnědošedou var. jarní.Jediná houba kterou jsem našel.Po kačenkách a ucháčích ani stopa.Všude totálně sucho.

Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Krasočíšek bylo tentokrát přehršel.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Mršky ale byly maličké a schovávaly se pod listím...

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

...kde ještě byla nějaká vlhkost.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Čtyři na ukázku stačí.

Re: Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 16.04.2025 20:32, Jenda_P, (O přírodě)

Pěkné krasočíšky. Ještě jsem na ně neměl štěstí...

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Malý ucháč obrovský.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Tento už trochu víc odpovídá svému názvu.

Re: Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 16.04.2025 20:29, Jenda_P, (O přírodě)

Krásný ucháč obrovský.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Našel jsem ještě i pár kacenek českých. Ale už skomírají, potřebují vodu.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Stejně jako čirůvky májovky, příště jim jí vezmu alespoň trochu sebou ...

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Hrachor jarní, mě se víc líbí lecha jarní.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Vyffotil jsem si i hlaváčky jarní.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Všechno kvete.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Jaro je zkrátka tady.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Jen česnek medvědí ještě nekvete, což je kvůli sběru dobře.

Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 15.04.2025 23:44, Kraken(m), (O přírodě)

Motýlci tu ještě moc nelétají, ale vynahradila mi to mandelinka topolová.

Re: Re: Dnešní houby a taky pár kytiček. , 16.04.2025 13:31, tomaj, (O přírodě)

Pěkné, pěkné.

Konec kvízu..., 15.04.2025 18:14, Zdeno(m), (Kvízy)

Kritika stran pozdního rozhřešení je tentokrát zcela oprávněná. Tomaj vyhrál o tři minuty...

Re: Konec kvízu..., 15.04.2025 18:28, petras, (Kvízy)

Tož nevím,ale ty počty Ti nějak nejdou.

Re: Konec kvízu..., 15.04.2025 20:11, tomaj, (Kvízy)

Petras má pravdu, já byl o 3 minuty pomalejší.

Re: Re: Konec kvízu..., 15.04.2025 20:45, petras, (Kvízy)

Má toho moc, já myslel, že už je hotovo,stará sluka může vypadat podobně a tady ta žlutá forma neroste.Já mám problém,jak zjistit název.Kořenitku mám nafocenou mockrát,ale jméno ne a ne vypadnout z hlavy.

Re: Re: Re: Konec kvízu..., 16.04.2025 07:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Sorry, opravdu mám toho dost, nějak jsem si to v hlavě otočil. Co ostatně chcete od emeritního učitele matematiky...

Re: Re: Re: Re: Konec kvízu..., 16.04.2025 13:30, tomaj, (Kvízy)

Krasočíšky , 14.04.2025 19:45, MartinRůžek, (O přírodě)

Krasočíšky z pod bříz makroobjektivem na skládačku

Re: Re: Krasočíšky , 14.04.2025 22:12, tomaj, (O přírodě)

Pěkné, líbí.

Re: Re: Krasočíšky , 15.04.2025 13:31, Bery, (O přírodě)

Paráda Martine.

Re: Re: Krasočíšky , 16.04.2025 20:29, Jenda_P, (O přírodě)

Hezké, Martine.

Můžu dát příspěvek?, 13.04.2025 21:11, osada(m), (O přírodě)

První smrž.

Re: Můžu dát příspěvek?, 14.04.2025 22:12, tomaj, (O přírodě)

Re: Můžu dát příspěvek?, 15.04.2025 13:33, Bery, (O přírodě)

Super osadníku.

Re: Můžu dát příspěvek?, 13.04.2025 21:11, osada(m), (O přírodě)

Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Jednička...

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Dvojka...

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Trojka...

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Čtyřka...

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Pětka...

Re: Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:35, tomaj, (Kvízy)

Výkop:

1.rosoloklihatka čirá
2.kořenitka nadmutá
3.límcovka vrásčitoprstenná 21:56
4.čechratice černohuňatá
5.lilie zlatohlavá

Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 20:50, petras, (Kvízy)

Au,do kolena to bolí...
V dubnu 21 za lilii dostal Tomaj tento obrázek

Re: Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 21:18, Zdeno(m), (Kvízy)

Archiváři jeden ajťáckej...Dnes ale ještě přitlač nebo nic nedostaneš...

Re: Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 14.04.2025 22:13, tomaj, (Kvízy)

Re: Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 21:26, Jenda_P, (Kvízy)

1. Rosoloklihatka čirá
2. Kořenitka nadmutá
3. Houževnatec šupinatý
4. Čechratice černohuňatá
5. Lilie zlatohlavá

Re: Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 21:53, petras, (Kvízy)

1.rosoloklihatka čirá
2.kořenitka nadmutá
3.límcovka vrásčitoprstenná,Tvoje žlutá forma,u nás jsou jen fialové
4.čechratka černohuňatá
5.lilie zlatohlavá,ještě mi na zahradě neleze

Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 12.04.2025 06:39, Zdeno(m), (Kvízy)

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 22:42, petras, (Kvízy)

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 22:42, petras, (Kvízy)

Re: Dnešní nabídka..., 11.04.2025 22:43, petras, (Kvízy)

Pozvánka ku kvízu..., 11.04.2025 19:28, Zdeno(m), (Kvízy)

Zkuste to dnes...

O krasočíškách, 10.04.2025 18:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Včera jsem vyrazil omrknou moje dvě lokace kde rostou krasočíšky žlutavé.Na první lokaci nic, na druhé tři plodničky z nichž ta největší měla asi 7mm.Místo je zajímavé tím, že je zde mladý porost lip.Břízy a osiky až za 10m.

Re: O krasočíškách, 10.04.2025 18:26, MartinRůžek, (O přírodě)

Dneska za mnou přijel kamarád se kterým tady na Podblanicku monitorujeme hnízda dravců, sov a černých čápů.Šli jsme zrovna porostem bříz sevřených z jedné strany smrky, z druhé olšemi a já najednou uviděl první "sousoší" krasočíšek.Jak jsem se k nim sehnul, tak na mě vykukovaly další a další.Určitě přes 20plodnic od milimetrových až po asi 3cm velké.Měl jsem s sebou jen teleobjektiv a tak jsem z ruky fotil krasočíšky na ohnisko 560mm.Abych měl alespoň trochu hloubku ostrosti tak jsem clonil na 14 a abych to udržel v ruce tak ISO 12800. Musím se tam vrátit s makrem a stativem.

Re: O krasočíškách, 10.04.2025 18:26, MartinRůžek, (O přírodě)

A letovkou čápa černého se loučím

Konec kvízu..., 07.04.2025 20:35, Zdeno(m), (Kvízy)

Petras byl bezchybný na první dobrou...Jen jsem to musel tajit, aby se mohli zviditelnit další...
Obrázek ve stylu rčení, když je přání otcem myšlenky...

Re: Konec kvízu..., 08.04.2025 17:58, petras, (Kvízy)

Dnešní tříhodinová tůra, 06.04.2025 23:39, Kraken(m), (Houby)

Nejvíc mě překvapily čirůvky májovky. Nehledal jsem je, uviděl jsem na zemi dvě plodničky vyvrácené zvěří. I tak mohu použít Zdenovu hlášku, že vystupuji z řady.

Re: Dnešní tříhodinová tůra, 07.04.2025 20:30, Zdeno(m), (Houby)

Sakra brzy...

Re: Re: Dnešní tříhodinová tůra, 07.04.2025 23:38, Kraken(m), (Houby)

No, na letošní rok asi ano. Ale vloni jsem je fotil už 31. března...

Re: Dnešní tříhodinová tůra, 06.04.2025 23:39, Kraken(m), (Houby)

Chtělo by to nutně vodu, jinak asi zaschnou...

Re: Dnešní tříhodinová tůra, 06.04.2025 23:39, Kraken(m), (Houby)

Na tohle místo, kde jsem kdysi našel kačenky jsem už úplně zapoměl. Vzpoměl jsem si, až když jsem ho míjel. Nakoukl jsem do křoví a byly tam!

Re: Dnešní tříhodinová tůra, 06.04.2025 23:39, Kraken(m), (Houby)

Za to ucháče obrovské jsem hledal cíleně. Bývalo jich tam víc...

Re: Dnešní tříhodinová tůra, 06.04.2025 23:39, Kraken(m), (Houby)

Ale byl jsem rád i za tyhle dva. Zůstaly na místě.

Re: Dnešní tříhodinová tůra, 06.04.2025 23:39, Kraken(m), (Houby)

Kornice svazčité už byly skoro suché, ale i tak mě potěšily.

Re: Re: Dnešní tříhodinová tůra, 09.04.2025 18:36, Bery, (Houby)

Paráda Karlíku.

Re: Re: Dnešní tříhodinová tůra, 09.04.2025 20:50, tomaj, (Houby)

Tak.

Začínáme..., 04.04.2025 20:31, Zdeno(m), (Kvízy)

Jednička...

Re: Začínáme..., 04.04.2025 20:31, Zdeno(m), (Kvízy)

Dvojka...

Re: Začínáme..., 04.04.2025 20:31, Zdeno(m), (Kvízy)

Trojka...

Re: Začínáme..., 04.04.2025 20:31, Zdeno(m), (Kvízy)

Čtyřka...

Re: Začínáme..., 04.04.2025 20:31, Zdeno(m), (Kvízy)

Pětka...

Re: Re: Začínáme..., 04.04.2025 21:16, petras, (Kvízy)

1.boltcovitka mozkovitá
2.závojenka olovová
3.penízovka hřebílkatá
4.míhavka vodní
5.brslen evropský

Re: Re: Re: Začínáme..., 04.04.2025 21:39, Lawnmower, (Kvízy)

Hotovo 20.
100%
...a nemusíš čekat do středy.

Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 04.04.2025 21:49, petras, (Kvízy)

Počkej na Zdendu,třeba to ta trojka nebude jako minule ten kozák...

Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 04.04.2025 22:53, Lawnmower, (Kvízy)

Dneska je možný všechno.
Tak třebas AI po analýze Zedova obrázku (3.):
"Na obrázku jsou zobrazeny tři plodnice houby, pravděpodobně Lactarius obscuratus (ryzec olšový). Jedna plodnice je zobrazena shora, s hnědooranžovým, mírně zvlněným kloboukem. Dvě další plodnice jsou otočeny spodní stranou nahoru, ukazujíc husté, krémové až světle okrové lupeny sbíhající na tenký, válcovitý hnědavý třeň. Kolem hub je vidět spadané listí a drobné větvičky, což naznačuje, že rostou v lesním prostředí."
Tak já už asi ani neumím počítat....

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 04.04.2025 22:59, petras, (Kvízy)

Taky mi to ukázalo nějakého ryzce.Když to porovnám s našim atlasem,tak to vypadá úplně jinak, tam mají hrbol a tady je prohlubeň.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 04.04.2025 23:14, Lawnmower, (Kvízy)

Kdepak, dneska to bylo lehký.
Seš vinr.

Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 05.04.2025 07:24, Zdeno(m), (Kvízy)

Nebude...

Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 05.04.2025 07:22, Zdeno(m), (Kvízy)

Tak... Čekávám do pondělí pro FB verzi...

Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 05.04.2025 09:12, Lawnmower, (Kvízy)

Jojo, vím. Kamarády z FB respektujeme.
Takže jestli chyba někde je, tak jedině ji vidím v tý 3jce.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 05.04.2025 10:48, Zdeno(m), (Kvízy)

Není...

Re: Re: Začínáme..., 07.04.2025 11:10, Lawnmower, (Kvízy)

1.černorosol borový
2.závojenka olovová
3.penízovka hřebílkatá
4.míhavka vodní
5.brslen evropský

Re: Re: Re: Začínáme..., 07.04.2025 18:19, petras, (Kvízy)

Ale,ale, poslední pokus sebrat mi vítězství?

Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 08.04.2025 07:22, Lawnmower, (Kvízy)

Jojo, co kdyby.

Re: Re: Re: Začínáme..., 07.04.2025 18:22, medved007, (Kvízy)

Je to zdola chlupatý jak osvícenská kurtizána, to nebude černorosol.

Kvíz bude..., 04.04.2025 19:36, Zdeno(m), (Kvízy)

Za hoďku začínáme...

Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

U potoka rozkvetly celé koberce sasanek. Přestože jsem je pomalu po čtyřech prolézal hodinu a půl, našel jsem jen na jednom místě tři plodničky hlízenek sasankových .

Re: Tento týden, 03.04.2025 15:55, Bery, (O přírodě)

To máš dobrý, já našel jen dvě...

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Rozvodněný potůček.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Sasanky hajní.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Kromě nich kvetou i křivatce žluté

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Mokrýš střídavolistý.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Orsej jarní.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Z jiné lokality je penízek.

Re: Re: Tento týden, 02.04.2025 07:47, MartinRůžek, (O přírodě)

To asi není běžný penízek rolní, to je řekl bych vzácnější penízek modravý. Jednou jsem ho viděl na stráních nad Zvoníčkovem (zaniklá osada Männelsdorf) v přístupné části Doupova když jsem tam byl na koniklecích.

Re: Re: Re: Tento týden, 04.04.2025 00:00, Kraken(m), (O přírodě)

Taky si myslím, že je to penízek modravý, Martine. Ale tenhle je z kopců nad Kláštercem, našel jsem ho tam už na dvou lokalitách. Ovšem jaká náhoda! Nad Zvoníčkovem jsem byl právě dnes fotit vzácné koniklece otevřené. Bohužel jsem zjistil, že mám ve foťáku vybité baterie, takže jsem z nouze musel použít mobil...

Re: Re: Re: Re: Tento týden, 04.04.2025 18:42, MartinRůžek, (O přírodě)

Pěkný, já tam na nich byl loni a předpředloni a mimo těch vzácných otevřených tam našel i běžnější koniklece luční a taky moc pěkný smrže kuželovité.

Re: Re: Re: Re: Re: Tento týden, 04.04.2025 23:11, Kraken(m), (O přírodě)

Jj. luční tam rostou na druhé straně silnice. A o smržích jsem taky slyšel, ale ještě jsem tam na ně nenarazil... Dnes jsem u mě pro změnu fotil vzácnou červenou formu koniklece lučního českého.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Tam jsem narazil i na destici chřapáčovou.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Tamtéž proběhla i kontrola kačenek českých. Tahle z nich byla největší.

Re: Re: Tento týden, 03.04.2025 15:53, Bery, (O přírodě)

U mne zatím destice ani kačky nic, paráda Kájo.

Re: Re: Tento týden, 03.04.2025 16:05, tomaj, (O přírodě)

Tak, pěkné.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Zalíbila se mi tahle skupinka loňských pýchavek palicových.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

Ohňovec na třešni.

Re: Tento týden, 01.04.2025 23:42, Kraken(m), (O přírodě)

A na jiné třešni vytékal klejotok. Já v tom ale viděl něco jiného...

Bílá houba, 01.04.2025 07:05, MartinRůžek, (O přírodě)

Ve smrčině bylo spousta penízovek smrkových a helmovek šiškomilných a mezi nimi jedna úplně bílá rostoucí trochu stranou.

Re: Bílá houba, 01.04.2025 07:05, MartinRůžek, (O přírodě)

Vzal jsem ji domů k bližšímu prozkoumání

Re: Bílá houba, 01.04.2025 07:05, MartinRůžek, (O přírodě)

A s ní vzal i pár penízovek smrkových a nakonec došel k závěru, že je to pravděpodobně jejich bílá forma.Nikdy jsem takhle čistě bílou penízovku smrkovou nenašel , ale jiná houba mě nenapadá.Kdyžtak mě poopravte.

Re: Re: Bílá houba, 01.04.2025 23:10, Kraken(m), (O přírodě)

Ahoj, myslím, že je to normální. Nacházel jsem obě barevné formy docela běžně.

Re: Re: Re: Bílá houba, 02.04.2025 07:35, MartinRůžek, (O přírodě)

Díky za potvrzení, já ji doteď opravdu neznal.

Re: Bílá houba, 01.04.2025 07:05, MartinRůžek, (O přírodě)

Helmovky šiškomilné se svým typickým odérem rostly spolu s nimi na stejné lokaci.

Re: Bílá houba, 01.04.2025 07:05, MartinRůžek, (O přírodě)

A loučím se vzácným křemenáčem dymnivkovým,ze stráně nad Blanicí pod Louňovicemi, který mi zde občas 1.dubna vyroste.

Re: Re: Bílá houba, 01.04.2025 17:22, Jenda_P, (O přírodě)

No jo, 1. dubna může vyrůst ledacos.

Re: Re: Bílá houba, 01.04.2025 23:46, Kraken(m), (O přírodě)

Konec kvízu..., 31.03.2025 17:32, Zdeno(m), (Kvízy)

Uff, dekódovat řešení je fuška, myslím si, že vítězem je Jenda. Nejdříve odměnový obrázek...

Re: Konec kvízu..., 31.03.2025 19:58, Jenda_P, (Kvízy)

Děkuji Zdenovi za hezký obrázek a atraktivní kvíz, který přilákal nebývalý počet účastníků. Já jsem o kozáku dubovém přemýšlel už při prvním pokusu, ale zmátl mě ten semenáček habru.

Re: Konec kvízu..., 31.03.2025 17:32, Zdeno(m), (Kvízy)

...a pak kozák dubový zespodu...

Re: Re: Konec kvízu..., 31.03.2025 19:16, petras, (Kvízy)

A co ten Basset,vítězství v roce 2020?kozák habrový

Kačky ještě nemám., 31.03.2025 12:20, Bery, (Houby)

Po třech týdnech...

Re: Kačky ještě nemám., 31.03.2025 12:20, Bery, (Houby)

Už jich roste plno.

Re: Kačky ještě nemám., 31.03.2025 12:20, Bery, (Houby)

Další ucháč obrovský.

Re: Kačky ještě nemám., 31.03.2025 12:20, Bery, (Houby)

Re: Kačky ještě nemám., 31.03.2025 12:20, Bery, (Houby)

Re: Kačky ještě nemám., 31.03.2025 12:20, Bery, (Houby)

A hlavní cíl hledání,ale našla je paňmáma.

Re: Re: Kačky ještě nemám., 31.03.2025 15:26, tomaj, (Houby)

Paráda.

Re: Re: Kačky ještě nemám., 01.04.2025 06:50, MartinRůžek, (Houby)

Fakticky pěkný, u nás zatím nic.Dneska to zase omrknu, většinou ty ucháče máme tady u nás až od půli dubna. Na ohnivce musím autem cca 140km.

Re: Re: Kačky ještě nemám., 01.04.2025 18:53, Jenda_P, (Houby)

Ucháči i ohnivci moc hezcí.

Lesklokorka lesklá nebo jehličnanová, 30.03.2025 12:18, Jenda_P, (O přírodě)

Nevídám ji moc často...

Re: Lesklokorka lesklá nebo jehličnanová, 01.04.2025 06:47, MartinRůžek, (O přírodě)

Já taky ne, zatím jen dvakrát v životě Honzo.

Hvězdovka límečková, 30.03.2025 12:17, Jenda_P, (O přírodě)

Jednou mi byla ukázána a včera jsem ji poprvé našel sám.

Začínáme..., 28.03.2025 20:22, Zdeno(m), (Kvízy)

Jednička...

Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:22, Zdeno(m), (Kvízy)

Dvojka...

Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:22, Zdeno(m), (Kvízy)

Trojka...

Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:22, Zdeno(m), (Kvízy)

Čtyřka...

Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:22, Zdeno(m), (Kvízy)

Pětka...

Re: Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:45, petras, (Kvízy)

1.kozák habrový
2.ryzec syrovinka
3.penízovka vřetenonohá 20,55
4.rezavec štětinatý
5.čínská ředkev 21,37

Re: Re: Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:52, Zdeno(m), (Kvízy)

Tož, abys tradičně nelkal nad absencí procent: šedesát...

Re: Re: Začínáme..., 28.03.2025 20:53, Jenda_P, (Kvízy)

1. (Kozák habrový); 29.3. 7:58 kozák dubový
2. Ryzec syrovinka
3. Penízovka vřetenonohá
4. Rezavec štětinatý
5. (Tuřín); 29.3. 7:58 ředkev černá

Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 00:48, tomaj, (Kvízy)

Přidám se,
1.kozák habrový
2.ryzec syrovinka
3.penízovka vřetenonohá
4.rezavec štětinatý
5.tykev bůvolí 29.03. 22:52

Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 11:49, basset(m), (Kvízy)

1. kozák dubový
2. ryzec syrovinka
3. penízovka vřetenonohá
4. rezeavec štětinatý
5. cuketa (zřejmě Cucurbita pepo)

Re: Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 12:21, petras, (Kvízy)

Tož už se těším na výsledek,s tou jedničkou jsi vyhrál kvíz 18.9.2020.

Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 12:46, basset(m), (Kvízy)

si lepší než Google

Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 13:23, petras, (Kvízy)

Ale tam jsi dával habrového...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 14:19, basset(m), (Kvízy)

To je pravda, ale dnes si myslím, že to tenkrát bylo špatně

Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 13:22, Lawnmower, (Kvízy)

1. hřib medotrpký
2. ryzec syrovinka
3. penízovka vřetenonohá
4. rezavec štětinatý
5. dýně fíkolistá

Re: Začínáme..., 28.03.2025 22:08, mh, (Kvízy)

Hezké je to! Já tedy taky zkusím...

1. Hřib žlutomasý
2. Ryzec syrovinka
3. Penízovka vřetenonohá
4. Rezavec štětinatý
5. Tykev okrasná

Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 05:09, Zdeno(m), (Kvízy)

Jednička a pětka čekají na určení. Napovím, že jednička je teplomilnější hřibovitá a pětka k snědku...

Re: Re: Re: Začínáme..., 29.03.2025 07:34, petras, (Kvízy)

Jednička určitě nee,tu mají někteří dobře...

Avizo kvízu..., 28.03.2025 19:23, Zdeno(m), (Kvízy)

Dnes budou zajímavé otázky...

Dnešní kačenky české v TOP kvalitě , 28.03.2025 16:42, basset(m), (O přírodě)

Re: Dnešní kačenky české v TOP kvalitě , 31.03.2025 12:23, Bery, (O přírodě)

Mno paráda, a foto z přírody neee?

Re: Re: Dnešní kačenky české v TOP kvalitě , 31.03.2025 12:37, basset(m), (O přírodě)

Bylo tak ostré slunce, že to bylo bez nároku Neměl jsem sebou nikoho a ani deštník.

Re: Re: Re: Dnešní kačenky české v TOP kvalitě , 31.03.2025 15:28, tomaj, (O přírodě)

Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Ploskovička olivová (Catinella olivacea), silně rozložené dřevo buku, plodnice drží tvar ale jsou vyšisované po zimním počasí. ČS - kat. NT - téměř ohrožený druh.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Masenka snad rosolovitá (Hypocrea sp.), tlející dřevo buku.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Plstnatka (Tapesia sp.), dubový pařez.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Čapulka bahenní (Mitrula paludosa), trvale vlhké prameniště, smrčina.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Míhavka vodní (Vibrissea truncorum), prameniště, na dřevěných zbytcích trvale omývaných vodou.
ČS - kat. NT.- téměř ohrožený druh.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Ušíčko dřevní (Pseudoplectania lignicola), růst na rozkládajícím se dřevěném odpadu jehličnanů.
ČS - kat. DD - nedostatečně prozkoumaný druh.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Řasnatka vosková (Peziza vesiculosa), hnojiště, tlející rostlinný odpad.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Krasočíška žlutá (Caloscypha fulgens), smíšený listnatý porost. ČS - kat. EN - ohrožený druh.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Slzečník hnojní (Bolbitius coprophylus), růst na rostlinných tlejících zbytcích.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:03, tomaj, (Houby)

Ohnivec zimní (Microstoma protractum), smíšený listnatý les. ČS - kat. NT - téměř ohrožený druh.

Re: Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 00:33, petras, (Houby)

Paráda,to bych se taky vyřádil.

Re: Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 06:37, houbomil-Klášterec(m), (Houby)

Moc hezký tomaji!

Re: Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 18:54, Bery, (Houby)

Super Tomaji.

Re: Re: Něco z březnových nálezů., 28.03.2025 21:19, Kraken(m), (Houby)

Moc pěkné!

Re: Re: Něco z březnových nálezů., 01.04.2025 06:46, MartinRůžek, (Houby)

Pěkné nálezy máš.

Re: Něco z březnových nálezů., 27.03.2025 17:18, tomaj, (Houby)

Díky za reakce.

Re: Hele nudle., 27.03.2025 06:36, houbomil-Klášterec(m), (O přírodě)

Parádní skupinka.

Re: Hele nudle., 25.03.2025 15:26, petras, (O přírodě)

Zatím toho moc neroste.

Konec kvízu..., 25.03.2025 11:15, Zdeno(m), (Kvízy)

Dlužím tomajovi obrázek. Nejdříve jsem zapomněl a pak zapomněl, že jsem zapomněl...Sorry...

Re: Konec kvízu..., 25.03.2025 12:16, petras, (Kvízy)

S Tebou je to těžký.Za sklerózu člověk nemůže,ale jak má člověk soutěžit,když Ti dělají problém počty.Kdyby jsi nám s Jendou napsal 70 procent,tak by to bylo jasné a druhá varianta gumovité byla šedohlínová.

Re: Re: Konec kvízu..., 25.03.2025 12:35, Zdeno(m), (Kvízy)

Udržovat napětí je těžké...

Re: Re: Re: Konec kvízu..., 25.03.2025 14:46, petras, (Kvízy)

No nemáš to lehké.

Re: Konec kvízu..., 25.03.2025 15:59, tomaj, (Kvízy)

Děkuji Zdenovi za obrázek.Doplnění kvízu bylo po Zdenově nápovědě že chybí deset, skutečně jednoduché. Byl jsem u opravy poslední, tak se ostatním soutěžícím omlouvám.

Re: Re: Konec kvízu..., 26.03.2025 07:36, petras, (Kvízy)

Není za co se omlouvat ,je to jen takové škádlení.

Re: Re: Re: Konec kvízu..., 26.03.2025 12:16, Zdeno(m), (Kvízy)

Bať, dokud se zpívá...

Re: Re: Re: Re: Konec kvízu..., 26.03.2025 12:43, tomaj, (Kvízy)

Re: Re: Re: Re: Konec kvízu..., 26.03.2025 21:36, Jenda_P, (Kvízy)

Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

Cílem mého výletu bylo :
-na zpáteční cestě navštívit moje rodiče v Praze
-vyfotit nějaké pěkné panorama za svítání
-zkontrolovat loňské lokality ohnivce zimního
-pokusit se nalézt urničku pohárovou
-uvidět popřípadě vyfotit volně žijící sysly obecné
Kvůli tomu panorama jsem vyjel hodně brzo abych byl na kopci za svítání.Trochu jsem přecenil svoji kondici a téměř to nestihnul.Nakonec mně pomohl lehký opar a snížená viditelnost jinak už by to nebylo svítání ale ráno.

Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

Ohnivce zimní jsem našel na jedné loňské lokalitě, ale oproti těm loňským byly takový nijaký, vybledlý, vyšisovaný, "nerozkvetlý" a bylo vidět , že jsou hojně foceni, protože jejich těsné okolí bylo důkladně vypucováno.Nejdřív jsem je vzal širokáčem.

Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

pak stovkovým makroobjektivem

Re: Re: Výlet do Českého středohoří, 27.03.2025 18:55, Bery, (O přírodě)

Kéž bych našel alespoň takové, paráda.

Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

a pro porovnání přikládám ze stejného místa ty loňské z 27.2.24.
Našel jsem je pak ještě na dvou místech při hledání té urničky, ale vzhledově nebyly nic moc.Urničku jsem bohužel nenašel, ani žádné jiné houby.

Re: Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 19:59, Kraken(m), (O přírodě)

Škoda, žes nenašel ty urničky a že ohnivce jsou takové, jaké jsou. Jsem zvědavý, jak dopadnou u nás, zatím to snad vypadá nedějně.

Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

U syslů jsem byl moc brzo, teprve se probouzejí ze zimního spánku, takže na první lokalitě jsem na velkou dálku pozoroval na okamžik jednoho za cca 45minut.Na druhé lokalitě to bylo trochu lepší.Jsou to ale velmi ostražitá zvířata, takže nebylo vůbec snadný je vyfotit.Při sebemenším náznaku nebezpečí okamžitě mizeli do nor.Fotil jsem je z asi 25m. Velký rozdíl oproti lokaci v Mladé Boleslavi kde jsou krotká zvířata, která se nechají prý nakrmit z ruky. Nevím, nikdy jsem tam nebyl, já chci fotit jen divoká zvířata ve volné přírodě.

Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

Sysloviště bylo doslova poseté stovkami kvetoucích hlaváčků jarních.

Re: Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 20:01, Kraken(m), (O přírodě)

Ale ty sysly i hlaváčky ti v dobrém závidím.

Re: Výlet do Českého středohoří, 23.03.2025 12:20, MartinRůžek, (O přírodě)

Určitě se tam ještě během roku podívám a to nejen na sysly.Ten kraj jsem dříve neměl rád, nelíbil se mně.Už loni jsem změnil názor.Když si člověk odmyslí ten průmysl kolem, tak to tam má své kouzlo.Loučím se se syslem obědvajícím a jdu ho napodobit.

Re: Re: Výlet do Českého středohoří, 24.03.2025 10:56, soucekp, (O přírodě)

Pěkný to máš! Sysli jsou krásní

Re: Re: Výlet do Českého středohoří, 24.03.2025 10:56, soucekp, (O přírodě)

Pěkný to máš! Sysli jsou krásní

Re: Re: Výlet do Českého středohoří, 24.03.2025 20:05, tomaj, (O přírodě)

Tak, paráda.

Dnešní nabídka..., 21.03.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Jednička...

Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Dvojka...

Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Trojka...

Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Čtyřka...

Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 20:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Pětka...

Re: Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 21:04, petras, (Kvízy)

1.šupinovka gumovitá
2.pařezník obecný
3.hřib peprný
4.holubinka zlatá
5.libeček lékařský 9,06

Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 21:06, Zdeno(m), (Kvízy)

Na nástřel dobrý...

Re: Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 21:09, petras, (Kvízy)

Jen "dobrý?!

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 22.03.2025 06:27, Zdeno(m), (Kvízy)

Jenda i petras za osmdesát...

Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 22.03.2025 09:22, Jenda_P, (Kvízy)

Tohle bude ono.

Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 22.03.2025 17:25, Zdeno(m), (Kvízy)

Tak už jen desítku...

Re: Re: Dnešní nabídka..., 21.03.2025 21:22, Jenda_P, (Kvízy)

1. Šupinovka gumovitá
2. Pařezník obecný
3. Hřib peprný
4. Holubinka zlatá
5. Pivoňka lékařská

Re: Re: Dnešní nabídka..., 22.03.2025 20:13, tomaj, (Kvízy)

1.šupinovka šedohlínová
2.pařezník obecný
3.hřib peprný
4.holubinka zlatá
5.libeček lékařský



Re: Re: Re: Dnešní nabídka..., 23.03.2025 07:20, Zdeno(m), (Kvízy)

Avizo kvízu..., 21.03.2025 19:21, Zdeno(m), (Kvízy)

Kvíz bude...

Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

Ani letos jsem je přes usilovné hledání na mých místech nenašel. Takže jsem s povděkem přijal nabídku mého FB přítele a vyfotil jsem si je na místě, které nedávno objevil. Krasočíška žlutá.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 18.03.2025 10:59, MartinRůžek, (O přírodě)

Tohle je pro mě obrovské překvapení.Kdysi dávno jsem tady u nás tuhle nádheru našel.Bylo to 1.5.2013 a od té doby se na to místo každý rok tou dobou dojedu podívat a nic. Je to tak, že ten můj nález byl výjimečně opožděný a že tahle houba roste o měsíc a půl dříve? Máš s touhle houbou co se týče doby růstu nějaké pravidelné zkušenosti?Nebo někdo jiný?

Re: Re: Krasočíšky a ohnivce, 18.03.2025 21:53, Forrest Run(m), (O přírodě)

Ahoj Marťasi a Kodliku!:-)
Hele, stran času výskytu mám praktické zkušenosti se dvěma vlnami krasočíšek. První, říkejme jí "listnáčová"forma(osiky a břízy....mladoboleslavsko, cca 300 m.n.m.) je výrazně časnější, s drobnějšími, žlutějšími plodnicemi. Odpovídá začátku kvetení petrklíčů, jaterníků a křivatců. Rostou v rámci výskytu první vlny kačenek(fáze s prodlouženou hnátičkou, takže už ne ty přízemní kačkové betaverze), hlízenek orsejových, ohnivců zimních a prvních ucháčů obrovských.
Další vlna vyrazí o víc jak měsíc později pod vzrostlými jedlemi u Českého Šterberka(cca 400m.n.m.), má výrazně mohutnější(klidně i 2cm+), poněkud oranžovější plodnice a rostou jich najednou i stovky plodnic. Vychází to na vrchol kvetení jedlí a často byly krasočíšky doslova zasypané jedovým pylem.

Re: Re: Re: Krasočíšky a ohnivce, 18.03.2025 23:32, Kraken(m), (O přírodě)

Ahoj Peťuro, co píšeš ohledně těch dvou forem krasočíšek je mi známo. Mě tu roste jen ta žlutě zbarvená a na obou mých lokalitách jsem je nacházel až koncem března pod břízami. To odpovídá těm petrklíčům, jaterníkům, křivatcům i prvním sebratelným kačenkám a dalším jarním houbám. Ale tentokrát jsem je fotil už o 14 dní dřív, z kytiček v lese tu kvetou zatím jen sněženky a bledule. A kačenky, co jsem je našel, jsou velké asi jako nehet na mém malíčku. Takže je možnost, že se na mých místech ještě objeví. Ty hezčí a do červena zbarvené, co rostou později pod jedlemi jsem tu ještě nikdy nenašel a nikdo jiný odsud taky ne. Nebo se to ke mě nedoneslo. Ono tu ani neroste moc jedlí... Je to odpověď i na Martinův dotaz.

Re: Re: Re: Re: Krasočíšky a ohnivce, 19.03.2025 08:02, MartinRůžek, (O přírodě)

Díky oběma.O dvou vlnách jsem neměl tušení, takže tu moji lokaci (osikovou) příští týden zkontroluju.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

Škoda, že tady u nás jsou tak rychlí slimáci... Závidím těm, kteří nacházejí krásné a nepoškozené plodnice.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

A taky škoda, že jsem pospíchal. Před dvanáctou už jsem musel být zase jinde. Rozhoupat na nedělní polední zvonění 3,5 tuny těžký kostelní zvon. Kdybych ještě zůstal, mohl jsem si domů odnést hlívu ústřičnou...

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

Krasočíšek tam na několika metrech rostlo na desítky. Tady ve společnosti ohnivce rakouského.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

A tyhle ohnivce už jsou z dneška, pokaždé, když jedu kolem, neodolám.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

Jsou to krásné a fotogenické houbičky.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:26, Kraken(m), (O přírodě)

Od poslední návštěvy už pěkně povyrostly.

Re: Krasočíšky a ohnivce, 17.03.2025 22:30, Kraken(m), (O přírodě)

Neodpustím si ještě jednu z toho opravdu plodného místa. Roste jich tam na několika čtverečních metrech na stovky.

Re: Re: Krasočíšky a ohnivce, 19.03.2025 20:42, tomaj, (O přírodě)

Hodnotné nálezy.

Re: Re: Krasočíšky a ohnivce, 20.03.2025 18:58, Bery, (O přírodě)

Velká paráda Kájo.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30