Založil: Patrik(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit
Období růstu: červenec - říjen
Klobouk 1. 2 - 4. 5 cm, klenutý až plochý s vtlačeným středem, za sucha často mírně jemně síťovitě rozpukaný, okraj nepatrně rýhovaný. Pokožka za vlhka slizká, hygrofánní. Lupeny připojené až sbíhavé, prořídlé, světlejších odstínů než klobouk a třeň. Třeň 2 - 5 x 0. 2 - 0. 5 cm, na povrchu ojíněný, na bázi často s patrnými myceliovými štětinkami. Dužnina s vodnatě bílým až bílým, po izolování žloutnoucím, mírně chutnajícím mlékem. Klobouk a třeň jsou stejně zbarvené či s mírnými světlejšími či tmavšími odstíny. Zbarvení je variabilní. Nejčastější barva je olivově žlutohnědozelená, s tmavším středem klobouku až do hnědočerna. Někdy bývají plodnice až do olivově oranžovožlutavě hnědé barvy, taktéž s tmavším středem klobouku. Jindy je zbarvení až do hnědočervena. U světlejších forem je výraznější rýhování okraje klobouku.
Kvůli své variabilitě je nejspolehlivější se spoléhat na mikroskopické znaky: Výtrusy 8. 3 - 9. 9 x 7 - 7. 7 μm, výtrusný prach bělavý.
Najdeme ho převážně na lužních lokalitách, vyrůstá totiž převážně pod olšemi, lískami a vrbami. Najdeme ho jednotlivě, ale většinou ve skupinách na vlhkých místech, v mechu apod.
- ryzec olšový (L. obscurus) - plodnice živěji zbarvené, často s centrálním hrbolkem, výraznější oranžovohnědé až světle olivové tóny, menší výtrusy (méně než 6, 5 μm na šířku)
- Lactarius clethrophilus - mléko bílé, neměnné, štiplavé
Autor popisu: Patrik Mlčoch
speciesfungorum.org
nahuby.sk
leifgoodwin. co. uk
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času
zmatek, 08.08.2016 21:47, Yohaness(m)
Ach jo, to je tedy zmatek... Proč píšeš o Lactarius clethrophilus? Co třeba podobný Lactarius omphaliiformis, o kterém tady není ani zmínka? Ryzec olšový je latinsky L.obscuratus a ne obscurus... Jinak si myslím, že právě toto je on - ptám se tedy jako Basset, bylo mikroskopováno?
Mikroskopicky určené?, 30.06.2016 20:31, basset(m)
Tuto plodnici máš Patriku určenou mikroskopicky ? Jen se ptám, protože i odborníci mají potíže je odlišit od podobných rostoucích ve stejném biotopu.