Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit
je 25-55(-70)mm široký, zprvu polokulovitý, potom klenutý, nakonec rozložený, kožově žlutý, okrový, někdy místy nahnědlý, na povrchu jemně plstnatý, ve stáří částečně olysalý, za sucha může být částečně rozpraskaný. Pokožka klobouku se po aplikaci čpavkových par zbarvuje do hněda.
Rourky jsou 3-7mm dlouhé, připojené nebo krátce sbíhavé, v mládí světle žluté, potom citronově žluté nebo zlatožluté, nakonec žlutoolivové.
je 30-70(-90)na 4-15(-20)mm velký, téměř válcovitý, dole zahnutý a na spodu přirostlý svou zůženou bazální částí k plododnici pestřece(Scleroderma)Povrch třeně je v mládí jemně plstnatý a olivově až hnědoolivově zbarvený.
je světle až sytě žlutá, ve spodní části třeně často s oranžovým nebo narezavělým odstínem, na řezu neměnná, jen nad rourkami někdy slabě modrající. Chuť je příjemně hpubová a vůně nenápadná.
Parazituje na Pestřeci obecném(Scleroderma citrinum)
Výtrusy jsou 12, 5-18na4-4, 5(-5)um dlouhé, protáhle vřetenovité.
Druh který se na území naší republiky hojněji vyskytuje jen v některých oblastech, například v Polabské nížině a v jižních Čechách, kde se nachází na několika lokalitách, Roste na vlhčích stanovištích v kyselých jehličnatých nebo i smíšených lesích, nejčastěji v rašelinných borech, někdy mimo les, například na březích nebo hrázích rybníků. Podhoubí je schopné tvořit ektomykorhizu, ale není schopné absorbovat dostatek živin potřebných k fruktifikaci. Proto v obbobí fruktifikace napadá plodnice pestřece obecného, znichž svými rhizoformami vysává živiny, které využívá k tvorbě svých vlastních plodnic.
Plodnice se objevují od srpna do října.
Boletus parasiticus Bull.
Ceriomyces parasiticus (Bull. ) Murrill
Versipellis parasitica (Bull. ) Quél.
Xerocomus parasiticus (Bull. ) Quél.
Další názvy
Hřib cizopasný
Hřib parasitický
Hřib parazitický
Poddoubník parazitický
Suchohřib cizopasný
Suchohřib parasitický
Suchohřib příživný
Pro řídký výskyt zasluhuje ochranu.
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času
Synonyma a pár technickejch, 15.02.2012 13:52, Forrest Run(m)
Vědecká synonyma
Boletus parasiticus Bull.
Ceriomyces parasiticus (Bull.) Murrill
Versipellis parasitica (Bull.) Quél.
Xerocomus parasiticus (Bull.) Quél.
Další názvy
Hřib cizopasný
Hřib parasitický
Hřib parazitický
Poddoubník parazitický
Suchohřib cizopasný
Suchohřib parasitický
Suchohřib příživný
Je zajímavý, že objem plodnic/e velmi dobře koleruje s dírou v pestřeci, kterýho vysává.
Místy je velice vzácnej....třeba na českolipsku ho znám jen z jedný lokality na pískofcovejch skalách, o několi kilometrů dál jsem ho na v podstatě naprosto identickým biotopu přes intenzivní pátrání i dostatek pestřeců nikdy nenašel....znám ho z chlumeckocidlinska a podle seriózních zdrojů je velmi běžnej v Jižních Čechách, v okolí Třeboně i dál směrem na Č.B. i Šumavu.
Re: Synonyma a pár technickejch, 15.02.2012 18:17, Yohaness(m)
Bězný je např. v Klánovickém lese, tedy alespoň loni tam byl běžný.