O houbách

Hřib přívěskatý
Boletus appendiculatus Schaeff.

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Hřib přívěskatý
Autor fotografie: fáfa

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: červen - říjen

Klobouk

má 60-200mm široký, nejprve polokulovitý, potom víceméně klenutý, v mládí světle hnědý nebo šedohnědý, později až sytě hnědý, někdy i s kaštanově hnědým odstínem. Povrch klobouku se při otlačení zbarvuje nepatrně do hnědočervena nebo tmavěji do hněda. Pokožka klobouku je v mládí matná, jemně plstnatá až jemně šupinkatá, pozdeji víceméně olysalá.

Hymenofor

rourky jsou v dospělosti 15-30mm dlouhé, okolo vrcholu třeně stlačené, zpočátku světle žluté, brzy živě žluté, ve stáří s žlutoolivovým odstínem, na řezu slabě modrozelenající, někdy však barvu téměř nemění. Póry jsou drobné, stejné barvy jako stěny rourek.

Třeň

je masitý50-130x20-60 velký, v mládí břichatě vřetenovitý, potom téměř válcovitý nebo kyjovitý, na bázi zúžený a často krátkým přívěskem kořenujicí, zbarvený světle žlutě, ve spodní polovině někdy slabě nahnědlý, často také hnědě skvrnitý a je pokrytý žlutou síťkou která sahá až do spodní poloviny třeně.

Dužnina

je žlutá, někdy až téměř bělavá, v bázi třeně často nahnědlá, po rozkrojení velmi slabě modrající. Chuť je mírná, příjemná, vůně nenápadná, slabě houbová.

Důležité určovací znaky

typickými znaky hřibu přívěskatého jsou středně velké až velké masité plodnice, žluté rourky, středně až sytě hnědý klobouk, žlutý třeň se žlutou síťkou a křenujicí přívěsek na bázi třeně.

Mikroskopické znaky

výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy jsou 11-14, 5x4, 5-5, 5μm velké, hladké, elipsoidně vřetenovité.

Biotop

druh rostoucí především v teplejších oblastech v nížinách a pahorkatinách na zásaditých půdách. Roste vetšinou na světlejších místech v listnatých lesích nebo na hrázích rybníků, většinou pod duby, buky a habry. ve vyšších polohách se neobjevuje.

Kdy roste

červen až říjen.

Možnost záměny

je možná za hřib horský(Boletus subappendiculatus)ale ten má světlejší klobouk roste ve vyšších polohách a hlavně roste v jehličnatých lesích. Dále může být záměna za hřib růžovník(Boletus fuscoroseus)ale ten má zřetelné načervenalé nebo narůžovělé tóny v barvě klobouku.

Vědecká/lidová synonyma

Boletus aerugineus J. Murr. {?}
Boletus appendiculatus (Schaeff. ex Fr. ) Secr.
Boletus edulis f. appendiculatus Fries
Tubiporus appendiculatus (Fr. ) Maire

Význam

je sice jedlý ale neměl by se sbírat. Je zařazený do Červeného seznamu hub ČR jako zranitelný druh, tak by si zasloužil naší ochranu.

Literatura a zdroje

Velký fotoatlas hub z jižních Čech. Autor Tomáš Papoušek 2004 str. 718, 719.
Houby. Autor Ladislav Hagara, Vladimír Antonín, Jiří Baier 1999 str. 341.
Houby. Autor Mirko Svrček 1996 str. 228.
Hřibovité houby. Autor-Šutara, Mikšík, Janda 2009 str. 120.


  • Třeň


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30