O houbách

Hřib Quéletův
Boletus queletii Schulzer

Založil: fáfa(m) | Zařazení: jedlé | Rozšíření: občasné | Upravit

Hřib Quéletův
Autor fotografie: fáfa

Zařazeno v červeném seznamu hub ČR

Období růstu: květen - říjen

Klobouk

50-150mm široký, v mládí polokulovitý, později klenutý, hnědooranžový, vínovooranžový, hnědý, nebo až téměř okrový, většinou hrbolatý. Pokožka klobouku po otlačení tmavne.

Hymenofor

Rourky 10-20mm dlouhé, žluté nebo okrové, na řezu se zbarvují do modra. Póry jsou ranném mládí žluté, brzy se však zbarvují do červena až červenooranžova, ve stáří pak je jejich barva oranžová nebo okrová, po otlačení se póry zbarvují do modra. Výtrusný prach je Hnědoolivový.

Třeň

50-150x20-30mm, nejprve soudkovitý, potom protáhle kyjovitý nebo válcovitý, v horní části žlutý až okrový, postupně směrem dolů přes oranžovou, u báze hnědo červený, bez síťky, pokrytý jemnými šupinkami, které jsou podobně zbarvené, jako povrch třeně. Celý povrch po otlačení silně modrá.

Dužnina

Světle žlutá, v bázi třeně vínovo hnědá, na řezu nejprve modrající, postupně hnědnoucí. Chuťje nevýrazná, vůně nenápadná.

Biotop

Tento nádherný hřib roste velmi vzácně od června do října, v oblasti teplomilné květeny v listnatých lesích, ale i na hrázích rybníků, nejčastěji pod duby, habry, nebo lípami.

Význam


Za syrova, nebo nedostatečně tepelně upravený působí zažívací potíže!

Je zařazen v Červeném seznamu Č. r. jako ohrožený druh, tak je nutné ho chránit a nalezené plodnice na lokalitě dobře zamaskovat!


  • Dužnina


+ Přidat další fotografie

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30