Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Troudnatec pásovaný?, 19.11.2020 20:40, houbomil-Klášterec(m)
Zdravím určovnu, 18.11.2020 23:57, tomaj
Tato drobná hubka rostla v mladém smíšeném listnatém lese (javor, dub, olše).
Může být kržatka zrnitá? Nevidím bílé ostří lupenů.
Re: Zdravím určovnu, 19.11.2020 08:40, alesjirsa(m)
Nemám s ní osobní zkušenosti, ale bylo to hned to první (a jediné), co mě při prvním pohledu napadlo.
Zdravím určovnu, 18.11.2020 23:49, tomaj
Potřebuji poradit s touto rozlitou plodnicí chorošovité houby. Porůstala rozkládající se bukové poleno na straně přivrácené k zemi, na ploše cca 2 dcm2. Její zbarvení je od světle žluté po sytě žlutou.
Re: Zdravím určovnu, 19.11.2020 08:43, alesjirsa(m)
Jediné, co mi to trochu připomíná, je Antrodiella citrinella, ale ekologie je divná. Jinak no idea. 
Re: Re: Zdravím určovnu, 19.11.2020 19:15, tomaj
Aleši Díky Ti za odpovědi. 
...dotázek..., 18.11.2020 19:31, vlk(m)
...dotázek..., 18.11.2020 19:27, vlk(m)
. . . hezký večer, prosím je to Bělochoroš hořký ? Roste na mrtvé Bříze spadlé v dubovobukovém lese. . .
Re: ...dotázek..., 19.11.2020 08:43, alesjirsa(m)
Bělochoroš hořký by asi nerostl na bříze, že. . . Řekl bych, že by to mohl být Spongipellis spumeus, ale bez mikroznaků za to 100% neručím.
prosím o radu, 18.11.2020 18:15, BarčaU
Dobrý den, trhala jsem za tmy a přišly mi jako hlíva, jen mě mate tan noha, prosím o určení
děkuji
Re: prosím o radu, 18.11.2020 19:42, vlk(m)
. . . Hlíva to 100pro není. . .
Re: prosím o radu, 19.11.2020 08:47, alesjirsa(m)
V kterém lese to rostlo (resp. pod jakými stromy)? Rostlo to na dřevě, když jste si myslela, že by to mohla být hlíva? Voní to nějak specificky? Má to nějaká barevné změny dužniny (vidím, že v bázi třeně to nějak červená, ale nevím, zda to není jen kvalitou fotky)?
Re: Re: prosím o radu, 19.11.2020 10:34, BarčaU
pardon pardon za málo infa. Les byl smrkovo-listnatý buk dub smíšený. Rostly v trsu na kusu spadlý větve porostlý mechem. Větší detail nepovím, leč jsem se v té tmě moc neorientovala
Spodní báze třeně je spíš lehce nahnědlá, červená ne-e. Houba voní po lese, nic smrdutého, nemám tu nikoho dalšího na přivoněnní, líp to neumím, mám rýmu.
předem děkuji
Re: Re: Re: prosím o radu, 19.11.2020 14:30, alesjirsa(m)
Hm, tak to se nějak nechytám. Vizuálně mi to připadá jako něco čirůvkovitého, ale divné je to, že by to rostlo na dřevě. Potřeboval bych to mít v rukou, pak by mě možná něco napadlo.
Re: Re: Re: Re: prosím o radu, 19.11.2020 18:26, BarčaU
Děkuji Alesjirso, 2h jsem hledala podobný obrázek všudemožně na netu, a nebyla jsem schopná rozlišit, zda-li je to nejspíš čirůvka jedlá či nejedlá, tak je radši vyšlu do koše. . . . :-(
Re: Re: Re: Re: Re: prosím o radu, 19.11.2020 22:29, alesjirsa(m)
Jíst určitě ne, protože tohle, jak se zdá, z fotky jednoznačně nevyřešíme.
rudoušek uťatý nebo hlíva máčková? , 18.11.2020 10:32, Mary
Dobrý den, je to prosím rudoušek uťatý nebo (podle mě spíš) eryngii - hlíva máčková?
Na zemi pod jabloní, v listí, na sečené, nehnojené louce a tvrdé suché půdě. Děkuji
Re: rudoušek uťatý nebo hlíva máčková? , 18.11.2020 11:39, alesjirsa(m)
Já bych se spíš přiklánel k rudoušku. Tohle nemá laterální třeň, aby to bylo něco "hlívovitého".
Re: Re: rudoušek uťatý nebo hlíva máčková? , 18.11.2020 16:22, Mary
Děkuji za názor, zdálo se mi ale, že z hlív právě máčková (rusky "stepní") nemá laterální třeň - viz obrázek z ruských serverů (je tam vzhledem ke stepním biotopům častější).
Re: Re: Re: rudoušek uťatý nebo hlíva máčková? , 18.11.2020 16:34, Mary
. . . nále je to asi rudoušek, páč velmi silně voní (po ovoci, při troše fantazie i těch fialkách, o kterých se v souvislosti s ním píše).
Prosím o určení, či nasměrování..., 18.11.2020 07:42, Soňa.F.
Růst na starším kravském trusu. Pro srovnání velikosti, ty malé žluté mističky jsou žlutěnky. Barva odpovídá skutečnosti- sytě oranžová, plodničky masité, uvnitř rosolovité a celková velikost útvaru byla něco přes 1 cm. Děkuji předem
Re: Prosím o určení, či nasměrování..., 18.11.2020 09:10, alesjirsa(m)
Tohle je pravděpodobně nějaká Cheilymenia, ale bohužel bez mikroskopu se nedá určit, co to je přesně za druh.
Re: Prosím o určení, či nasměrování..., 18.11.2020 11:39, Soňa.F.
Děkuji za nasměrování. . .
Nejsem si jist, 15.11.2020 23:16, tomaj
Ještě tu mám jeden aktuální nález z pod modřínů. Jsou to ještě mladé plodničky a v těsném okolí žádná starší plodnice nerostla. Nedaleko místa nálezu rostlo několik zrnivek.
Dá se z fotografie usoudit kam patří? Díky.
Re: Nejsem si jist, 16.11.2020 07:38, alesjirsa(m)
Já bych tipoval, že je to mladá zrnivka.