Našli jste houbu, kterou nedokážete určit? Nahrajte sem její obrázek a zkušení mykologové vám pomohou s jejím určením. Pozor, konzumujte jen takové houby, jejichž jedlostí jste si 100% jisti!
Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna
Houby na kompostu- , 24.11.2020 06:42, Soňa.F.
Prosím o určení. Nějaké čirůvky? Veliké, až obrovské, masité plodnice. Největší klobouky až 15cm, nejsilnější třeně až 6 cm v průměru. Dužnina na řezu bílá, ve třeni vatovitá. Velmi příjemná, možná skoro ovocná vůně (podobně jako čirůvka kosatcová). Rostou na starším zarostlém kompostu, myslela jsem po najití, že by to mohly být dvoubarvé, ale na třeni ani náznak fialové. U mladých plodnic jsou třeně světlé, skoro bílé, u starších béžové a tmavší. A klobouky víc do šeda, než do hněda. Vlastně dost připomínaly strmělky mlženky, ale jsou víc k sobě namačkané, rostou skoro trsovitě- na kompostu tvoří kola vždy o cca 20 plodnicích, ještě mohutnější plodnice, než mívají mlženky a hlavně voní, narozdíl od mlženek, které mi osobně dost páchnou. A vlastně i růst na tom kompostu asi mlženkám neodpovídá. Fakt krásné houby, tak by mě zajímalo, co to je

Re: Houby na kompostu- , 24.11.2020 07:47, alesjirsa(m)
Podle mě by to mohla být čirůvka zamlžená (Lepista luscina).
Re: Re: Houby na kompostu- , 24.11.2020 08:31, Soňa.F.
A je i jiná možnost? Koukám na zamlženou, vzhled i popis by seděl, ale uvádí se, že roste spíš na chudších půdách a spíš nevoní- jako mlženka. Tyhle mi rostou na kompostu- to je spíš bohaté na humus, než chudé a houby hezky voní. . .
Re: Re: Houby na kompostu- , 24.11.2020 09:10, Soňa.F.
Tak jsem je ještě jednou pořádně očichala a voní jen mladé plodnice, starší už páchnou "mlženkovitě"- bude to tedy nejspíš ta zamlžená. Děkuji za pomoc.
Na padlém kneni vrby, 23.11.2020 22:55, Kraken(m)
Mělo to tak jemné póry, že se mi je nepodařilo vyfotit.
Re: Re: Na padlém kneni vrby, 24.11.2020 07:47, alesjirsa(m)
Smolokorka buková (Ischnoderma resinosum).
Re: Re: Re: Na padlém kneni vrby, 24.11.2020 10:01, Kraken(m)
Smolokorka mě napadla taky, ale rostlo to na vrbě ve společnosti pařezníků pozdních. . .
Re: Re: Na padlém kneni vrby, 24.11.2020 10:06, Kraken(m)
Na druhou stranu, vrba sice není nikde uváděna, ale listnáč je to taky. Tak proč ne. . . 
Re: Re: Re: Na padlém kneni vrby, 24.11.2020 11:20, alesjirsa(m)
Však ano. Jehličnan to není, aby to byla pryskyřičnatá. 
zase nějaká strmělka?, 22.11.2020 19:09, Bob Trávníček
zase nějaká strmělka?, 22.11.2020 19:08, Bob Trávníček
Opět lokalita listnatý remíz mezi Olomoucí a Bystrovany, před týdnem. Poradíte prosím? Dík.
Re: zase nějaká strmělka?, 22.11.2020 19:15, Bob Trávníček
snad Clitocybe flaccida, kterou už jsem jednou fotil. . . ?
Re: Re: zase nějaká strmělka?, 22.11.2020 20:07, alesjirsa(m)
Souhlasím.
Re: Re: Re: zase nějaká strmělka?, 23.11.2020 08:34, Bob Trávníček
Moc díky za všechny odpovědi! 
může to být Lepista nuda?, 22.11.2020 19:07, Bob Trávníček
může to být Lepista nuda?, 22.11.2020 19:06, Bob Trávníček
Rostla v listnatém remízku podél Bystřice mezi Olomoucí a Bystrovany, před týdnem. Může mít čirůvka fialová i takto hnědý klobouk?
Re: může to být Lepista nuda?, 22.11.2020 20:07, alesjirsa(m)
Tahle už je zřejmě dost stará a vybledlá.
drobná houbička, 22.11.2020 19:03, Bob Trávníček
Prosím o radu co by mohla být tato drobná houba rostoucí v trávě mezi okrajem cyklostezky a polem mezi Čehovicemi a Čelčicemi (Haná).
Re: drobná houbička, 22.11.2020 20:11, alesjirsa(m)
Trochu mi to připadá jako nesíťnatý slzečník síťnatý. Ale je to dost ošemetné.
Z okraje smrčiny. , 22.11.2020 14:17, Kraken(m)
Našel jsem něco poobného jako tazatel přede mnou. Nemohly by to být tmavobělky? I když ta pokožka klobouku. . .
Re: Z okraje smrčiny. , 22.11.2020 17:02, houbomil-Klášterec(m)
A co čirůvky?
Re: Re: Z okraje smrčiny. , 22.11.2020 17:11, alesjirsa(m)
Čirůvky určitě, ale do druhu tohle z fotky nějak nedávám.
Re: Re: Re: Z okraje smrčiny. , 23.11.2020 10:08, Kraken(m)
Díky. Čirůvky mě taky napadly. Ale na ty, které mi připomínaly, mi připadaly moc veliké.