O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Dnešní nálezy, 06.03.2016 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Začnu klasickou boltcovitkou bezovou (Auricularia auricula-judae).

Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 16:00, MACEK, (Houby)

Hezká, já tuto letos nenašel.

Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Potom číšovec nahloučený (Cyphellopsis cf. anomala) z trochu vzdálenějšího pohledu. Já ho nacházím velmi běžně, myslím, že jde jen o to ho umět poznat, protože bývá někdy obtížné ty malinkaté plodničky pouhým okem rozeznat.

Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 09:20, Kraken(m), (Houby)

To je úroda!

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 17:43, chorcheee(m), (Houby)

A není to třeba Resupinatus poriaeformis? Já ho osobně neznám, jen z fotografií...

Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

Dřevomor Howeův (Hypoxylon howeanum).

Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

A teď jeden nález ze staré lodyhy (snad kopřivy, ale to si netroufám tvrdit s jistotou), který mě překvapil, byť ještě nevím, co to je ...

Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 18:58, alesjirsa(m), (Houby)

... A proto jsem to také následně zkoumal pod mikroskopem. Bál jsem se, že ty plodničky nebudou mít ještě zralé výtrusy, ale nakonec přece ... Výtrusy velmi úzké, válcovité, 11-12 x 1,5 μm.
Nevíte prosím aspoň rod ?

Re: Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 20:41, Patrik(m), (Houby)

Vypadá to jak makroskopicky tak i mikroskopicky na nějakou voskovičku, řekl bych, že Hymenoscyphus herbarum, ale je to jen typ, jestli chceš, pošlu ti klíč k určování tohoto rodu.

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 20:42, Patrik(m), (Houby)

Ty černé pyrenomycety jsou Leptosphaeria acuta.

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 09:38, basset(m), (Houby)

česky drobnička ostrá

Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 20:09, Patrik(m), (Houby)

To je ti na nic ten český název, v české literatuře je o tomto rodě úplné h...o.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 20:16, basset(m), (Houby)

.. hlavně, že to umíš slušně obhájit
Jo, mohl by jsi být první, ale to by se asi muselo chtít
A ještě, Slováci to uvádějí se slovenským i českým jménem a nijak se neštítí ani slovenštiny ani češtiny.

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 21:26, alesjirsa(m), (Houby)

Díky, i když já jsem také uvažoval, jestli to třeba není nějaká cyfeloidní houba.

Re: Re: Dnešní nálezy, 06.03.2016 23:13, Tori(m), (Houby)

Makrofoto a rozměry výtrusů jsou dobrý začátek, ale nejsem si moc jista, jestli to stačí k určení. Jinak podle makra a výtrusů a růstu na bylinách by to IMHO mohla být třeba i chlupečka z okruhu Cistella grevillei.

Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 20:14, Patrik(m), (Houby)

Ta má však již od mala kratší medullu a navíc na té fotce ani nejsou patrné chlupy. Já už jsem voskovičku bylinnou našel a za mlada vypadají přesně nějak takto, navíc se často nachází na kopřivách. Jo a Aleši, při mikroskopování vřeckovýtrusných jsou při určování důležité také rozměry vřecek, typ vřecka, počet askospor (jsou buď tetra, okto nebo polysporické) a umístění (v jedné řádě nebo bi nebo triseriální).

Re: Re: Re: Re: Dnešní nálezy, 07.03.2016 20:18, alesjirsa(m), (Houby)

Já však rozeznám vřecka jenom, když jsou v nich výtrusy (zde jsem našel jenom spory mimo vřecka) a tady jsem ani nepotvrdil, jestli to je vůbec vřeckovýtrusá houba. Ještě bohužel mám málo zkušeností, protože třeba u basidiomycetů se mi ještě nikdy ani nepovedlo identifikovat basidie.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30