O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Udělal jsem si dnes takovou procházku bez jakéhokoli konkretního cíle - prostě projít se 2...3... hodinky lesem, koukat kolem sebe, něco případně vyfotit... Ze začátku to tak opravdu probíhalo. To jsem však ještě netušil, že z vycházky se vrátím jako mrzák.
Ale od začátku. První zastávka byla poetická - u kytiček...;

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 20:08, alesjirsa(m), (O přírodě)

Jinak myslím, že s tím HDR to netřeba tak přehánět. ;)

Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 21:05, plysec, (O přírodě)

Jsem si toho vědom; původní fotka vyšla moc do modra a bílé kvítky proti světlu nebyly vidět, tak jsem přidal zelenou, ubral světlo a přidal stíny, ubral modrou, zvýšil kontrast,přidal sytost a gama a... a pak jsem to měl smazat, máš pravdu...

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 21:23, Zdeno(m), (O přírodě)

Skvělá disputace...

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Podruhé jsem zalehnul u jakési uschlé "švestky" - podle mne Ohňovec ovocný - Phellinus pomaceus;

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:49, alesjirsa(m), (O přírodě)

Souhlas.

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Mistička oranžová - Melastiza cornubiensis na kraji paseky byla taky ještě bez problému...

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:11, Tori(m), (O přírodě)

Na vnější straně (aspoň z téhle fotky) postrádám tmavé chlupy, kterými se (pod)rod Melastiza liší. Spíš tedy mísenka, podle velikosti (odhadem 2-3,5 cm) nejspíš mísenka oranžová (Aleuria aurantia).

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:28, plysec, (O přírodě)

Tak přidám ještě 2 obrázky...

Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 07:06, Tori(m), (O přírodě)

A jo, fakt mistička, pardon. Myslela jsem, že ten tmavý okraj je z omrznutí/oschnutí, ale tady už jsou chlupy pěkně vidět. A na dvou hodinách je snad nějaká malá hlízenka.

Re: Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 17:11, alesjirsa(m), (O přírodě)

... nebo jehnědka.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 20:22, Tori(m), (O přírodě)

No jo pořád, šak to je stejné, jak kdybych napsala "nějaký chlupáček" a myslela tím cokoli z rodů Dasyscyphus, Lachnum s.str., Belonidium atd. atd.

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:29, plysec, (O přírodě)

...a pokus o makro...; stále se přikláním spíš k mističce...

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

...ale pak jsem učinil onu pošetilost, která se mi vymstila. Dole u potoka jsem našel tuto zvláštní "zeleninu".

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Neptejte se mě proč... prostě mi přišla natolik lákavá, že jsem ji ochutnal. Za 10 sekund už jsem trpce litoval...

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Neskutečně hnusná hořce-pálivá pachuť, které jsem se ani po 3 hodinách nezbavil. Navíc se dostavila strnulost části obličeje kolem úst, neovladatelné slinění a silný otok ústní dutiny včetně půlcentimetrových puchýřů na jazyku... V této chvíli, tj. více než po 8 hodinách ještě nejsem schopen vložit do úst teplou večeři a napít se z flašky, aniž bych se pobryndal... Prostě jsem mrzák. Netuším, co jsem si to vlastně strčil do huby, ale někdo z vás jistě bude vědět...děkuji.

Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:40, vevanek, (O přírodě)

Pokud se nepletu, tak je to áron plamatý. Příznaky přesně odpovídají. Přečti si třeba na Wendys. Snad si to nesnědl

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:49, plysec, (O přírodě)

Ne, to se snad ani pozřít nedá...; pár vteřin jsem žvýkal a to bohatě stačilo...; a díky za tip

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké šárky, 11.02.2016 21:50, Zdeno(m), (O přírodě)

Nepleteš...Někdy se podaří při sklizni česneku medvědího ho infiltrovat...Dost rizikové...

Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:02, plysec, (O přírodě)

Přesně tak se to odehrálo; loni na stejném místě jsme s Veverkou sklízeli (o měsíc později) medvědí česnek a dnes jsem tuto rostlinu díky nepozornosti za "medvěda" zaměnil; no, dostal jsem za vyučenou...; hodně nepříjemné, ale na umření to není...; díky za objasnění.

Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:55, vlk(m), (O přírodě)

...držim palce, našel jsem toto...:...Árón snad obsahuje jakousi prchavou látku (alkaloid?) aroin, které bývá přisuzován toxický účinek. Přítomnost této látky v rostlině je však některými autory zpochybňována, podle některých zdrojů jsou za její jedovatost odpovědny šťavelany. Vedle toho jsou přítomny saponiny, glykosid štěpící se na kyanovodík, v plodech pak červené barvivo lykopin a další látky. Vařením, pražením nebo sušením jedovatost árónu mizí.
Árón působí dráždivě a zánětlivě, na pokožce vyvolává zrudnutí, někdy i puchýře, po jeho požití může dojít k zánětu sliznic dutiny ústní, rtů, jazyka a hrtanu, objevuje se silné slinění nebo i zvracení, po vstřebání ze zažívacího traktu porušuje srdeční činnost, ochromuje centrální nervový systém, objevují se křeče, zorničky jsou rozšířeny, smrt přichází v komatu. Otravy byly pozorovány u dobytka i lidí.

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:03, plysec, (O přírodě)

Už jsem četl...; Vev má pravdu...; díky;

Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 16:34, Patrik(m), (O přírodě)

Ještě, že tohle v mém okolí nenajdu...každopádně nechápu, jak se to dá splést s medvědím česnekem, ten vypadá úplně jinak. A taky nechápu, jak někdo může strčit do pusy všecko, co mu připadne jedlé.

Re: Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 19:54, plysec, (O přírodě)

To výš... ne všechni lidi sou dokonalý...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 20:05, Zdeno(m), (O přírodě)

Patryk čestyn?

Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 23:33, samotářka, (O přírodě)

Až půjdeš na stejné místo v srpnu, tvoje "zelenina" už nebude mít ani lísteček, ale uvidíš tam svítit červené korálky. Tak je neochutnávej, je to stejná rostlina - áron.

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 09:25, samotářka, (O přírodě)

A Plyšáku máš u mne úctu a plusové body za to, že si problém s áronem přiznal a uveřejnil.
Ono totiž v téhle lokalitě se každé jaro přiotráví víc lidí, co hledají medvědí česnek. Jenže když to tají a stydí se přiznat problém, tak nechávají další lidi, aby se dostali do stejných (nebo horších) potíží. Takže tím uveřejněním jsi alespoň některé z neznalců zachránil před problémy.

Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 20:24, plysec, (O přírodě)

Já už toho na sebe napráskal tolik, že tato příhoda mi už ublížit nemůže...Kromě toho mám rád příběhy a pokud ho můžu získat, stojí za to udělat ze sebe pitomce...; ale tvého stanoviska si vážím a děkuji zaň...;

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 10:21, Zdeno(m), (O přírodě)

Nejdříve ovšem přijde tohle stádium...

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Jako tělesně postižený jsem pak ještě nalezl toto - připomíná to závojenku jarní, ale plodnice jsou drobnější a lupeny světlejší... netuším (?).

Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:51, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ta neroste na dřevě a je makroskopicky docela odlišná. Spíš bych tipoval helmovku leponohou.

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:21, plysec, (O přírodě)

Jistě, myslel jsem pouze podobnost vybarvení pokožky klobouku...; podle třeně by to
h. leponohá být mohla, ale klobouk mi přijde dost tmavý...; nicméně plodničky byly už postarší, takže... může být; díky;

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Ještě pohled na lupeny...

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

Na tomtéž zetlelém pařezu jsem si ještě všiml těchto drobných žlutých chlupatých plodniček...

Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:52, alesjirsa(m), (O přírodě)

Vlasenka; a to červené je vosnatka.

Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 22:11, plysec, (O přírodě)

...takže hlenky... hm... díky za určení;

Re: Re: Re: Re: Vycházka do Divoké Šárky, 12.02.2016 16:36, Patrik(m), (O přírodě)

vosnatka červená, to žluté nejspíš Trichia decipiens, často je nacházím růst spolu.

Re: Vycházka do Divoké Šárky, 11.02.2016 21:08, plysec, (O přírodě)

...snad hnízdovky rodu Mycocalia (?); Omlouvám se za přesah, ale snad to mrzákovi odpustíte; jdu si vzít další IbalginDobrou noc.


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30