O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Středeční výlet, 04.02.2016 23:56, Tori(m), (Houby)

na jednu mou oblíbenou lokalitu mě příjemně překvapil. Po několika různobarevných a zatím neurčených (možná i nikdy neurčených) chlupáčcích na stoncích suchých bylin jsem poprvé viděla růst Mollisii na modřínové šišce. Druhů rostoucích na šiškách jehličnanů je ovšem několik, a jelikož tahle neměla ještě ani vyvinutá vřecka, zůstane opět jako "sp.". :-/ Okolo plodniček jsou pěkně vidět dlouhé provázky buněk subikula, což je ten plstnatý kobereček, na kterém některé Mollisie/Tapesie rostou. (Co se týká rodového názvu, následuji A. Gmindera a oba rody nerozlišuju, užívajíc jednotně Mollisia.)

Re: Středeční výlet, 05.02.2016 18:25, Patrik(m), (Houby)

Vždyť to lze doma dopěstovat, vřecka a askospory by se za nějaký čas vyvinuly.

Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 20:59, Tori(m), (Houby)

Uvítám návod, nikdy jsem to nedělala. Ovšem nevím, jakou má toleranci proti vysušení, od včera večera byla ta šiška už mimo ledničku na papíře, tak nevím, jestli ještě nějaké plodnice žijou.

Re: Středeční výlet, 04.02.2016 23:56, Tori(m), (Houby)

Poměrně dost mě překvapil únorový výskyt čerstvých plodnic spálenitky (Anthracobia sp., na přesnější určení zatím čeká, přes porost zelené řasy nejsou pořádně vidět chlupy ani pod mikroskopem) ...

Re: Středeční výlet, 04.02.2016 23:56, Tori(m), (Houby)

... a dalšího askomycetu, který rostl na stejném ohništi hned vedle ní. Vzhledem připomíná cosi mezi řasnatkou a chřapáčem, vřecka ale byla slabě amyloidní, což chřapáče vylučuje. Nepodařilo se mi určit ani rod, plodnice byly silně poškozené mrazem a napadené jinou houbou, výtrusy jsem nenašla vůbec. Snad vyrostou někdy během roku znova.

Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 00:00, Tori(m), (Houby)

A samozřejmě až teď jsem si všimla těch oranžových askoušů na uhlíku vpravo nahoře. Asi když najdu velkou houbu, tak ji musím sebrat nebo zakrýt a pak ještě jednou proskenovat okolí a hledat mrňata.

Re: Středeční výlet, 04.02.2016 23:56, Tori(m), (Houby)

Na větvi nějakého ovocného stromu jsem poprvé potkala vnořenku (Propolis sp.), takže mi došlo, že na té Alešově kopřivě to nejspíš bylo něco docela jiného. Následující dva nálezy mě ale potěšily nejvíc - doufám, že jsem si tím nevybrala příděl štěstí na celý rok! :D

Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 17:25, alesjirsa(m), (Houby)

Nemůže to být vnořenka obecná ?

Re: Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 18:33, Patrik(m), (Houby)

Měla by to být ona, ale jak říkám, všechno je možné, mohl by to být i jiný druh a tedy i prvonález pro ČR (dle nové taxonomie jich je asi 20 druhů). Teď jsem si vlastně i uvědomil, že to na Alešově kopřivě by klidně mohla být vnořenka, existuje totiž i druh Propolis urticae.

Re: Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 23:28, Tori(m), (Houby)

Už jsem sehnala klíč, po víkendu budu snad vědět přesněji, co to je zač.

Re: Středeční výlet, 04.02.2016 23:56, Tori(m), (Houby)

Na odloupnuté kůře ovocného stromu a na kmeni pod ní rostla hrotnatka zápašná (Sarcodontia crocea). Moc pěkná ježatá houba nezaměnitelné barvy i vůně. Pach se nese daleko, ale nevadil mi - něco jako shnilé ovoce. Nevím, proč je část plodnice červená, jestli to je projev parazita, infekce, nebo se prostě loučí se světem.

Re: Středeční výlet, 04.02.2016 23:56, Tori(m), (Houby)

A na závěr jedna, co se tu za poslední cca měsíc objevila tolikrát, že vás určitě musí už nudit - špička břečťanová. Ve vysoké vrstvě břečťanového porostu zasypaného jasanovým listím, lokalita ve zcela neudržovaném lesíku, závětří. Spolu s ní v opadu na jasanových listech a řapících rostly hojně bělavé až zažloutlé objekty, pravděpodobně sklerocia palušky Typhula phacorrhiza, které jsem už nefotila, protože mi byla zima a jel mi vlak.

Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 09:00, Hanýžka(m), (Houby)

Zajímavé nálezy. I smradlavé houby někdy potěší.

Re: Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 10:23, chorcheee(m), (Houby)

Hanýžka to tu poslední dobou, koukám, pravidelně sleduje .

Re: Re: Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 18:34, Patrik(m), (Houby)

Mě ještě nenudí

Re: Re: Re: Re: Re: Středeční výlet, 05.02.2016 21:10, Zdeno(m), (Houby)

Skvělý kompliment hodný gentlemana...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30