O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

...na jihu II.část..., 04.12.2015 23:46, Honzík(m), (O přírodě)

...strmělka drobnovýtrusná(Ossicaullis lachnopus),(opraveno)...

Re: ...na jihu II.část..., 04.12.2015 23:54, Tori(m), (O přírodě)

Zajímavý a pokud vím, ne zrovna běžný nález. Ani jsem nevěděla, že česky to je hlíva; ve slovenčině je jako strmělka (Ossicaulis lignatilis, jestli se nepletu).

Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 00:14, Honzík(m), (O přírodě)

...opravil jsem.Jsem si vzpomněl,že Špinar přiznal ,že české názvy občas zblbne.Latinsky to bylo Ossicaullis lachnopus,takže strmělka drobnovýtrusná.No,mně připadaj obě skoro stejný,vlastně úplně.Ještě že vim že si to mikroskopuje...Ps:Jsem někde četl,že hlívu dřevní někdo řadí do strmělek a někdo ne.

Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 07:53, chorcheee(m), (O přírodě)

Hezké, tu jsem ještě nenašel...

Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 14:47, Tori(m), (O přírodě)

Tak to je asi celkem běžné, když je zvyklý pracovat primárně s vědeckými názvy, nedivím se.

Btw u tohoto druhu je zas nějaký chaos mezi databázemi - index fungorum uvádí dvě publikace této kombinace a obě jako neplatné, zatímco podle mycobank je ta druhá kombinace (2007) platná. IF se odkazuje na Melbourne Code, ale nějak jsem nepochopila, jak s tím ten odkázaný "paragraf" souvisí. No nic, měla jsem asi místo muziky studovat taxonomii.

Re: ...na jihu II.část..., 04.12.2015 23:46, Honzík(m), (O přírodě)

...outkovka pestrá,vzácnější tmavá forma...

Re: ...na jihu II.část..., 04.12.2015 23:46, Honzík(m), (O přírodě)

...žilnatka bledá,trochu rozrostlejší,prý vzácná...

Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 07:50, P.T.(m), (O přírodě)

dřevomorka lesní

Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 07:50, chorcheee(m), (O přírodě)

Hele, tohle je jasná dřevomorka lesní, žádná žilnatka. A kdo že to, prosímTě, je ten pan Špinar? .

Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 07:51, chorcheee(m), (O přírodě)

současně s P.T. probuzeni a po ránu šokováni .

Re: Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 13:32, Honzík(m), (O přírodě)

...hele,neni to jeho chyba.Upozorňoval, že české názvy mu moc nejdou a já si ten latinskej nenapsal.Navíc jsem se nepodíval do atlasů...

Re: Re: Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 13:37, chorcheee(m), (O přírodě)

Ale to je mi jasné, že to je Tvoje chyba . A kdo to je tedy pan Špinar? Ať nemám mezery ve znalostrech našich předních houbologů, houbografů a mykologů... dík.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 13:52, Honzík(m), (O přírodě)

...pošlu Ti to do schránky.Nerad bych tady dál zneužíval jeho jméno...

Re: ...na jihu II.část..., 04.12.2015 23:46, Honzík(m), (O přírodě)

...prý bomba "outkovka jelení",Trametopsis cervina...

Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 07:52, chorcheee(m), (O přírodě)

Proč bomba? Asi to není nejběžnější dřevomilka, ale třeba u Brna docela je. A tohle je kde foceno? Asi jsi to psal u dílu I., ale já to nějak neudržel .

Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 14:06, Honzík(m), (O přírodě)

...zatím jsem zjistil,že je to "NT" a roste vzácně v pralesech a "kajsi na JM".A našel jsem ji jenom na třech Webovej stránkách.Dokonce ji nemaj ani nahuby(pokud ji nemaji pod jiným názvem).Foceno mezi Č.B. a Týnem n/Vlt.Víc ze mne nevyrazíš...

Re: Re: Re: Re: ...na jihu II.část..., 05.12.2015 15:06, alesjirsa(m), (O přírodě)

Ano, je to ona. Pěkný nález.

Re: ...na jihu II.část..., 04.12.2015 23:46, Honzík(m), (O přírodě)

...a zakončim z koňský pastviny voskovkou voskovou(Hygrocybe ceracea).Ta je focená ze Zdeny foťáku,protože můj nikon tenhle týden žlutou bojkotuje...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30