O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

rez, 14.06.2015 22:11, Tori(m), (O přírodě)

Na dnešním (turistickém) výletu do Chřibů mě zaujaly flekaté listy kokoříku vonného - rzí jsem zatím moc neviděla, nebo je přehlížela. (Přesnější určení asi nebude, nemám na rzi literaturu a ani netuším, podle čeho se vlastně určují.)

Re: rez, 14.06.2015 22:14, alesjirsa(m), (O přírodě)

Moc toho o rzích nevím, ale podle mě je důležitým určovacím znakem rostlina, na níž rostou.

Re: Re: rez, 14.06.2015 22:20, Tori(m), (O přírodě)

Dík.. Měla jsem půjčený Svrčkovo klíč k houbám a mechorostům, tam bylo o rzích poměrně dost, jenže už jsem ho musela vrátit a z hlavy si to nepamatuju. Ale ty listy mám odložené, tak třeba někdy...

Re: Re: Re: rez, 15.06.2015 20:36, Patrik(m), (O přírodě)

Na česneku medvědím a kokořících se vyskytuje Puccinia sessilis. Inač Svrčkův klíč mám vlastní, takže když budeš potřebovat, tak do něho nahlédnu

Re: Re: Re: Re: rez, 15.06.2015 21:00, Tori(m), (O přírodě)

Dík moc za tip, zkusím k ní dohledat nějaké info a kdyžtak se ozvu.

Re: rez, 14.06.2015 22:11, Tori(m), (O přírodě)

Plodničky rostou docela zajímavě, v soustředných kruzích.

Re: rez, 14.06.2015 22:11, Tori(m), (O přírodě)

A při dalším zvětšení vypadají jako něco podmořského.

Re: Re: rez, 15.06.2015 12:09, Véna, (O přírodě)

Zdravím Tori. Tu tvojí rez jsem našel v Ottově encyklopedii hub, Ladislav Hagara na straně 136 - 137. Myslím si, že se jedná o rez skrytou - Puccinia recondita. Popisují tam přesně ty detaily co máš nafocené ty. Měj se prima.Véna.

Re: Re: Re: rez, 15.06.2015 20:40, Patrik(m), (O přírodě)

Jenomže druhů rzí s aecidoidními aeciemi má hodně druhů rzí, lze je určít jen podle hostitele a podle mikroskopických znaků (i když mikroznaky se tu zdají sekundární, např. jsem makroskopicky a podle ekologie předběžně určil Melampsorella symphyti a když jsem to přinesl na potvrzení panu D. Matýskovi, tak moje určení mikroskopicky potvrdil jako správné).


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30