O houbách

Diskuse a galerie

 

Seřazení podle vláken | Seřadit podle času | Pouze vlákna | Doporučené

Zobrazit celou diskusi

Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 15:21, basset(m), (O přírodě)

Machaon mi připomněl, že jí ma nafocenou, ale ještě jsem jí nedal. Tady jsou starší plodnice z 19.8.2014.

Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 15:21, basset(m), (O přírodě)

Rostou samozřejmě v krpálech, kde jinde , v poměrně velkém množství ve smíšeném lese - dub, místy borovice, bříza, sem tam i akát.

Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 15:21, basset(m), (O přírodě)

Ve stejném místě nacházím i různé druhy ryzců (borový, krátkonohý, zlatomléčný, citrónový a další - Yohaness ví), chřapáči kadeřavý a tmavý, klouzek obecný, někdy se najde i kozák, později i zelánky. Kupodivu v tomto místě jsem nenašel nikdy dubáky.

Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 15:21, basset(m), (O přírodě)

Narozdíl od šťavnatky slonovinové netmavne svrchu klobouk od středu do žluta nebo hnědožluta u straších plodnic. Lupeny zůstávají skoro bílé až u starších plodnic trochu reznou. No a smrdí právě po drvpleňovi na rozdíl od slonovinové, které sladce voní.

Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 15:26, machaon, (O přírodě)

super

Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 16:00, Joska(m), (O přírodě)

Jak smrdí drvopleň? Jo aha, jako šťavnatka drvopleňová...

Re: Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 16:05, basset(m), (O přírodě)

.. to je přece logické Jo a drvopleň nesmrdí, smrdí jeho housenka

Re: Re: Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 16:06, Joska(m), (O přírodě)

Tos tam ale nenapsal...

Re: Re: Re: Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 16:08, basset(m), (O přírodě)

.. jj, ale i housenka je drvopleň

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 17:05, Zdeno(m), (O přírodě)

Kdybych dole neopravil název, měli byste po žížalkách...

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 17:35, vevanek, (O přírodě)

Takže, abych měla jistotu, že jsem našla šťavnatku drvopleňovou, musela bych najít současně i housenku drvopleně, abych ten smrad mohla porovnat

Re: Re: Štavnatka drvopleňová, Hygrophorus cossus (Sowerby) Fr., 06.02.2015 17:07, Zdeno(m), (O přírodě)

Slonovinová je také slizká...


Zobrazovaný počet vláken: 10 20 30